Ukrajinci deptají Rusy i rychlými čtyřkolkami. Na soukromé stroje instalují raketomety

Ruský plán na rychlé podrobení Ukrajiny se zhroutil i díky mobilním jednotkám na čtyřkolkách. Proti neohrabaným pásovým vozidlům okupantů se lehké terénní stroje se sofistikovanou výzbrojí prosazují nečekaně efektivně.

Dosavadní scénář ruské agrese na Ukrajině začíná nápadně připomínat tzv. zimní válku, tedy napadení Finska tehdejším SSSR v zimě mezi lety 1939–40. Početné sovětské oddíly tehdy narazily na pohyblivé malé jednotky finských obránců, které se v krutých arktických podmínkách dokázaly rychle přesouvat na lyžích a účinně likvidovat nemohoucí techniku i lidské síly demoralizovaného protivníka. Také tento konflikt byl ze strany SSSR zahájen bez předchozího vyhlášení války. Ukrajinci nyní proti ruské lidské a materiální přesile bojují podobnými prostředky.

Ukrajinci rychle pochopili, že počtem těžkých zbraní se Rusům nedokážou vyrovnat. Proto proti nim začali nasazovat lehké a rychlé zbraně a zbraňové systémy. Kromě tureckých dronů se jim výborně osvědčily zejména vojenské i civilní upravené terénní čtyřkolky a buginy, které lze velmi rychle přesunout tam, kde je jich třeba.

Podle vojenského experta Josefa Nešpora jsou tato lehká terénní vozidla logickou volbou: „Výhoda čtyřkolek spočívá kromě výborné mobility v terénu také ve velmi snadné instalaci všemožných nástaveb a pomocných systémů – včetně zbraňových,“ uvedl.

Nejde přitom o žádný překvapivý koncept, speciální vojenské buginy se vyvíjejí prakticky od osmdesátých let. Prosadily se už v amerických „pouštních válkách“ na Středním východě. Úpravám běžných civilních čtyřkolek na vojenské se kromě USA ve velkém věnují i v Izraeli.

V případě Ukrajiny je ale zajímavé spíše to, jak živelně a rychle začali Ukrajinci upravovat čtyřkolky civilních majitelů. A pro ně jim Západ začal dodávat vhodné komponenty. Konkrétní rakety Stinger, Javelin a jiné řízené protitankové střely, respektive střely schopné zasáhnout i nízko letící vzdušné cíle. Jezdce postupně vybavují brýlemi pro noční vidění, GPS lokátory, které doplňuje Starlink Elona Muska, zabezpečující připojení na internet, a tedy tolik potřebnou bezpečnou komunikaci a koordinaci.

Pro první linii

Ukrajinci na čtyřkolky nicméně nejčastěji instalují vlastní protitankový raketový systém
Stugna-P, který je primárně určen ke střelbě z tanku T-55 nebo protitankového raketometu. Laserem naváděný systém je schopen ničit i nízko se pohybující vzdušné cíle. Má dosah 100 až 4 000 metrů a dokáže proniknout krunýřem až do tloušťky 800 milimetrů. Jeho spojení se čtyřkolkami se aktuálně ukazuje jako nejefektivnější. Kromě raketometů se na buginy umísťují i ​​těžké kulomety a granátomety.

Ukrajinskou poptávku po bojových čtyřkolkách vyslyšelo například Lotyšsko, kde stroje k válečnému účelu věnovaly soukromé společnosti,dokonce i jednotlivci. V této zemi se totiž vytvořila speciální sbírka „čtyřkolky pro Ukrajinu“ s příznačným sloganem „Tvoje čtyřkolka dokáže více“. Všechny darované čtyřkolky Lotyško posílá na Ukrajinu s jedinou podmínkou – musí být nasazeny přímo v boji v první linii, nejsou určeny například pro logistické účely.

Elektrifikovaná čtyřkolka není slyšet

Ukrajincům by do budoucna jistě ve válce pomohly i hybridní buginy s pohonem na elektřinu nebo elektřinu a LPG. Ty jsou totiž pro rychlé přepadové útoky ideální, protože při nich není třeba dlouhý dojezd, jsou téměř naprosto nehlučné, navíc jejich motory nevydávají při elektrickém pohonu dostatek tepla k tomu, aby je bylo možné efektivně lokalizovat infračervenými vyhledávači a preventivně ničit.

Z dostupných fotografií je patrné, že doposud používané čtyřkolky jsou původních kategorií ATV nebo UTV (tedy volnočasové nebo pracovní), objevují se i klasické buggy, tedy větší čtyřkolky s volantem. Všechny tyto stroje používají obvykle čtyřdobé motory o zdvihovém objemu 500 až 1000 kubických centimetrů s výkonem i 50 až 100 koní, který je pomocí variátoru přenášen k hnacím kolům. Jejich účelová stavba umožňuje velmi rychlý pohyb v těžkém terénu, přičemž na rovině jsou tato vozidla schopna dosáhnout rychlosti přes 100 km/h.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:32

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

22:29

Podle společného vyšetřování agentur Associated Press a PBS provozovalo Rusko operaci, při níž pomocí zfalšovaných dokumentů ukradlo ukrajinské obilí v hodnotě nejméně 530 milionů dolarů

22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

21:44

Ruská porážka v Lymanu mění ruský informační prostor

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

Ukrajinským ozbrojeným silám se v posledních týdnech velmi daří. Povedla se jim překvapivá protiofenziva na severovýchodě země, Rusy vytlačují i na jiných místech. Objevuje se však nová hrozba. Blíží se zima a Ukrajina musí počítat s tím, že nedokáže zajistit potřebné teplo pro všechny. Na mnoha místech tak místní vlády vyzývají obyvatele, aby se připravili na zimu, jak jen to jde. Nákup teplého oblečení se hojně doporučuje i v hlavním městě Kyjevě. Podstatně horší situace však panuje v obcích, které byly válkou více poškozené. V současnosti se v nich lidé zvládnou zahřát jen u otevřeného ohně.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Domácí zpravodajství

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.