Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.

Na zapojení ukrajinských vědců jste vyčlenili již 14 milionů. Kolik z příchozích odborníků se již podařilo do českého výzkumu zapojit?
Evidujeme 19 lidí, o kterých stoprocentně víme, protože na ně projekty požádaly o navýšení finančních prostředků. Ještě v jiných projektech je zapojeno 11 nebo 12 dalších ukrajinských vědkyň či techniků, ale nechtěli více peněz, protože to financují z těch, které již mají. Kolik ukrajinských vědkyň či studentů u nás celkově takto pracuje, se dozvíme až v lednu příštího roku, kdy se budou psát průběžné zprávy o řešeních projektů. Máme ale povědomí o zhruba 30 Ukrajincích, kteří se na nich podílejí. Většinou se jedná o ženy, v několika případech jde o muže převážně seniorního věku, kteří již nemohou bojovat ve válce.

V jakých oborech tedy konkrétně ukrajinské vědkyně či vědci v Česku pracují?
Jsou zapojení do různých oblastí. Většinou to jsou projekty týkající se hospodaření s vodou, kdy vědci dělají například analýzy znečištění vody, zabývají se biodiverzitou, bioodpady a tak dále. Další vědkyně se uplatnily v práci s informačními technologiemi, například do jednoho projektu je začleněna žena zabývající se analýzami degradace materiálů. Zmínit mohu i třeba obor energetika, kde pracuje další ukrajinská vědkyně. Čtyři ukrajinské vědkyně zaměstnal projekt Národního centra kompetence.

V jednom rozhovoru jste zmínil také zapojení filozofů…
Ano, v jednom projektu, financovaném v programu ÉTA, pracuje vědkyně, která se zabývá analýzami, jak se senioři vypořádali s covidovou pandemií. Vytváří statistiky, podílela se na dotazníkovém šetření v rámci projektu a tak dále.

Musí se tito uprchlíci prokázat nějakým vzděláním?
Vůbec ne. Netrváme na tom, aby měli Ph.D. Jde nám pouze o zapojení do projektů, na nichž se mohou podílet v různých rolích. Buď jako vědkyně, nebo třeba jako techničky, například jako laborantky či pomocný personál.

Sovětský svaz před rokem 1989 měl obecně velmi dobré vysoké školy. Byly vynikající ve fyzice, zejména pak v jaderné, dále v matematice a v teoretických disciplínách, jako jsou přírodní vědy.

Řešíte s ukrajinskými pracovníky nějaké problémy? Například jazykové bariéry?
Jazykové bariéry jsme nezaznamenali, protože většina příchozích vědkyň je zvyklá mluvit anglicky a psát články v angličtině, to už je dnes světový standard. Myslím si, že i naše řešitelské týmy jsou natolik kvalitní, že většina z nich umí anglicky.

Počítají řešitelé s těmi lidmi dlouhodobě? Nebo se spíše očekává jejich návrat domů po válce?
Řekl bych, že to možná bude tak půl na půl, kdy tady část vědkyň zůstane, protože se třeba nebudou mít kam vrátit, ale jiné určitě po nějaké době odjedou zpátky.

Zabývají se někteří z vědců nějakým tématem, které mohou poté využít doma na Ukrajině při obnově země?
Jsem přesvědčen, že většina obsazených pozic je velmi podobná těm, které zastávali na Ukrajině. Navíc pokud se vrátí domů, určitě se naváže nová vzájemná spolupráce, která před tím nebyla příliš rozvíjena, protože se česká věda zaměřovala více na Evropskou unii, Spojené státy, Izrael, Jižní Koreu či další země, které patří mezi vědecké špičky. Moc jsme se zatím neorientovali na naše sousedy, pouze velice málo například na Polsko, podobně právě jako na Ukrajinu.

Jakou máte jaký bývalý rektor ČVUT zkušenost s ukrajinským vysokým školstvím? Je to technické na podobné úrovni jako ta u nás?
Řekl bych, že je srovnatelné. Sovětský svaz před rokem 1989 měl obecně velmi dobré vysoké školy. Byly vynikající ve fyzice, zejména pak v jaderné, dále v matematice a v teoretických disciplínách, jako jsou přírodní vědy. A to bez rozdílu, zda šlo o Moskvu, Petrohrad či Kyjev. Jsem přesvědčen, že se to nezměnilo ani rozpadu Sovětského svazu. Na Ukrajině dále působí i bývalé sovětské akademie věd, které se přetransformovaly, takže jejich vědecká práce v přírodních vědách je kvalitní.

S ČVUT jste s nějakou ukrajinskou školou spolupracovali?
Co se bývalého sovětského prostoru týče, spolupracovali jsme s Lomonosovovou univerzitou v Moskvě a pak s technikou v Petrohradě, ale přímo s ukrajinskou univerzitou ne. Po roce 1989 jsme se orientovali na západní Evropu či na Spojené státy.

Tagy:
CNN Ukrajina projekt Sovětský svaz analýza Česko USA COVID-19 Petr Konvalinka České vysoké učení technické v Praze biologicky rozložitelný odpad Technologická agentura ČR

Hlavní zprávy

Tragická střelba v norském gay baru: Dva lidé zemřeli, policie případ šetří jako terorismus
Zahraničí

Tragická střelba v norském gay baru: Dva lidé zemřeli, policie případ šetří jako terorismus

 • Aktualizováno
 • Dva lidé zemřeli a asi 10 dalších osob utrpělo zranění při střelbě v nočním klubu v Oslu. Tamní stanice NRK a další místní média podle Reuters informovaly, že útok se odehrál v baru London Pub, který je oblíbený mezi příslušníky komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Podezřelého ze střelby policie zadržela, případ je vyšetřován jako teroristický čin.

  Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda
  Zlínský kraj

  Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda

  Ministr školství Petr Gazdík (STAN) moc dobře věděl, kdo obviněný podnikatel a lobbista v kauze Dozimetr Michal Redl je, přesto s ním udržoval kontakt. Europoslanec ze stejného hnutí Stanislav Polčák měl jejich „akce“ dokonce táhnout. O jejich spolupráci se vědělo, byla to „veřejná šuškanda“. Několik politiků ze Zlínského kraje CNN Prima NEWS popsalo, jak se o „zlínském podsvětí“ v regionu mluvilo.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  09:22

  Senát v Kanadě schválil opatření pro konfiskaci ruského majetku

  08:54

  Reuters: Na Jadranu chybějí kvůli válce a sankcím turisté z Ukrajiny a Ruska

  08:20

  Rusové ostřelovali vojenské zařízení Javorivu blízko polské hranice

  07:40

  KyivPride, průvod na podporu LGBT+ komunity, se přesune do Varšavy

  OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

  Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

  Neschovávat se, říznout do vedení a udržet talenty doma. Jaké úkoly stojí před Hadamczikem?

  V úterý poprvé usedne na trůn v tuzemském hokejovém království, které mu nyní patří. Čerstvě zvolený prezident svazu Alois Hadamczik má před sebou dvouleté funkční období. Není kouzelníkem, navíc 24 měsíců je na uplatnění magie málo. Přesto existují cesty, kterými lze udělat český hokej lepším. Jaké splnitelné úkoly podle expertů Milana Antoše a Marka Sýkory před bývalým reprezentačním koučem stojí?

  Kvůli vzácnému syndromu porodila Nikola miminko do dlaně. Viktorka vážila 820 gramů

  HELLP syndrom představuje velmi vážnou komplikaci v těhotenství, která se může v ojedinělých případech objevit. Jedinou léčbou je porod. HELLP syndrom se projevil u čtyřiadvacetileté Nikoly z Hradce Králové na začátku třetího trimestru. Nejprve si myslela, že jde o běžnou virózu. Diagnóza byla ale velmi vážná a Nikola musela porodit ve 29. týdnu těhotenství. Její holčička vážila v tu chvíli pouhých 820 gramů.

  Sledujte Partii s Kovářovou ze STAN a Vondráčkem z ANO: Ustojí Starostové krizi?

  Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zažívá velkou krizi. Jaký dopad to bude mít na vládu premiéra Petra Fialy (ODS) a řešení současných ekonomických a politických problémů? V Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS o tom budou diskutovat místopředsedkyně STAN Věra Kovářová a místopředseda opozičního hnutí ANO Radek Vondráček. V druhé hodině pořadu bude následovat velká politická diskuze.

  Revoluční verdikt soudu: Potratové kliniky v USA už zavírají. Slavný den, slaví duchovní

  V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší soud v pátek zrušil právo amerických žen na přerušení těhotenství, dané verdiktem z roku 1973. Asi polovina z 50 amerických států pravděpodobně po přelomovém výroku nejvyšší americké soudní instance zavede nová omezení nebo zákazy potratů, uvedla britská stanice BBC. V některých státech přitom začal zákaz interrupcí již platit.

  Koštoval: Babiš obraně vůbec nerozumí. Vláda by měla Ukrajině darovat další techniku

  Podle bývalého náměstka ministerstva obrany pro vyzbrojování a diplomata Daniela Koštovala by česká vláda měla nakoupit zbraně za desítky miliard a darovat je Ukrajině. V pořadu 360° reagoval i na výrok Andreje Babiše (ANO), že by Česko nemělo patřit ke špičce zemí v dodávkách zbraní. „Andrej Babiš obraně a bezpečnosti vůbec nerozumí. Svým výrokem je úplně mimo,“ vzkázal.

  Vévodkyně Kate, jak ji neznáte. Po představení prvního portrétu s Williamem se odvázala

  Vévodkyně Kate a princ William opět ukázali, že ačkoliv patří ke šlechtě, rádi se pobaví jako „obyčejní“ lidé. Během návštěvy města Newmarket si vesele kopali do míče, jedli čokoládu a popíjeli pivo. V kopané čtyřicetileté vévodkyni nezabránily ani boty na klínku. Nežinýroval se ani její manžel. Královský pár ve čtvrtek navštívil také cambridgeské Fitzwilliamovo muzeum, kde byl veřejnosti představen jejich první společný portrét.

  Domácí zpravodajství

  Ministrem školství má být Vladimír Balaš, shodli se Starostové. V pondělí se setká s Fialou

  Ministrem školství po Petru Gazdíkovi (STAN) se od července zřejmě stane poslanec STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Hnutí STAN v pátek po zasedání svého celostátního výboru oficiálně oznámilo, že navrhne Balaše do čela ministerstva školství. Se svým kandidátem už lídři Starostů seznámili Piráty, s nimiž kandidovali v loňským sněmovních volbách, a poté i premiéra Petra Fialu (ODS). V pondělí se Fiala s Balašem osobně sejde, uvedli STAN v tiskové zprávě.