Uprchlíci nejsou figurky. Hřibův návrh na přerozdělování není reálný, zdůrazňuje Kuba

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) není spokojen s výsledkem čtvrtečního jednání hejtmanů s vládou. Podle Hřiba totiž nepřineslo posun v požadavku na přesun části ukrajinských uprchlíků z přeplněné Prahy do jiných krajů. Předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS) v reakci na to sdělil, že není možné zacházet s utečenci jako se šachovými figurkami. Poté navrhnul vlastní řešení.

Hřib dlouhodobě po vládě žádá systémové řešení, které by zařídilo přesun části uprchlíků z Prahy do méně přeplněných regionů, tedy takzvané relokace. „Takový pobyt lze uložit bez porušení práva EU. Čtvrteční jednání hejtmanů s vládou však nepřinesla ohledně tohoto požadavku posun,“ uvedl pražský primátor.

Problém v rámci přerozdělování utečenců připustil i premiér Petr Fiala (ODS). „Od začátku ruské invaze přišlo do Česka 390 tisíc uprchlíků, z toho více než 80 tisíc je na pracovním trhu. Jsme si vědomi problémů s nerovnoměrným rozdělením utečenců do jednotlivých regionů. Ve spolupráci s kraji a obcemi budeme situaci dál řešit,“ přislíbil předseda vlády.

Fialův stranický kolega – předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba – ale Hřibovy požadavky považuje za zcestné. „Ne všichni hejtmani jsou s návrhy pana Hřiba spokojeni. Kolik uprchlíků se na území Prahy či v Jihočeském kraji skutečně nachází? Nevím to já, neví to pan Hřib ani premiér Fiala,“ řekl Kuba.

Podle něj totiž není jasné, kolik utečenců se již vrátilo zpět na Ukrajinu nebo to alespoň v brzké době plánují. Tuto skutečnost popsal na příkladu zápisů ukrajinských dětí do českých škol, jejichž termín vyprší již tento pátek.

„Do škol se zatím přihlásilo asi 40 tisíc ukrajinských dětí ze 70 tisíc. Nevíme, jestli těch 30 tisíc je už zpět na Ukrajině nebo jejich rodiny tento návrat v létě plánují, a proto k zápisu nepřišly. Nacházíme se v tekutých píscích. S lidmi se počítá ohledně nějakých statistik. Na papíře to vypadá hezky, ale nelze to takto naplánovat a ty lidi rozvážet po regionech,“ uvedl Kuba.

Hřib: Znovuotevření uprchlického centra je nesmysl

Místo relokací by se Kuba uchýlil spíš k přirozené motivaci: „Nedá se to plánovat, jako by uprchlíci byli figurky na šachovnici, jsou to lidé. Musíme vyvinout přirozený tlak. Například aby si uprchlíci po pěti měsících alespoň z části platili nájem. Třeba by se pak z Prahy přesunuli někam, kde je levnější a dostupnější bydlení. Nutilo by je to přemýšlet, kde chtějí žít.“

Téma relokací podle Fialy na jednání vznesl pouze Hřib. Zástupci vlády se prý bavili s hejtmany hlavně o praktických dopadech na kraje, například právě o školství či o tom, jak se projevila úprava nároku na pětitisícový příspěvek běžencům. O financování a dalším provozu krajských center asistence uprchlíkům by mělo být rozhodnuto v průběhu léta.

Podle dat o vytíženosti a podle vývoje navrhne ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) další nastavení celého systému. Hřib novinářům řekl, že se nic nemění na fungování pražského centra ve Vysočanech, i když jeho znovuotevření vzhledem k vytíženosti hlavního města dál považuje za nesmyslné.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci
Ukrajina

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

22:09

Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru

21:36

Turecku může podle Erdogana důvěřovat Rusko i Ukrajina

20:49

Sergej Šojgu by se měl zastřelit, vyřizuje představitel ruské okupační správy v Chersonu

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.

Sušení prádla nebo vytápění bazénu. Krypta ukazuje, jak jsou těžaři bitcoinu kreativní

Kryptoměnová těžba – to nejsou krumpáče a lopaty, ale nablýskaná datacentra za miliony korun. Kvůli velké energetické spotřebě těžebních strojů se těžaři snaží šetřit, kde se dá. Pomocí zbytkového tepla si tak někteří z nich suší ovoce nebo vytápějí vodu v bazénu. O energetické náročnosti bitcoinu se v Kryptě rozmluvil ekonom Lukáš Kovanda. Pořad můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.