Téměř dvě masové střelby za den. V USA prožívají možná nejkrvavější rok v historii

Během 22 týdnů letošního roku došlo ve Spojených státech k nejméně 246 případům masové střelby. Ze statistik tak vyplývá, že USA mají nakročeno k tomu, aby prožily jeden z nejkrvavějších roků v historii. Vraždy přitom nejsou jediným problém, se kterým se země v kontextu zbraní potýká.

Masovou střelbou odborníci označují zločin, při kterém útočník zavraždí nebo zraní nejméně čtyři lidi. V roce 2019 se jich v USA událo 417, o rok později 610, loni 692 a letos prozatím 246. Vyplývá to z údajů americké mediální organizace NPR, podle které je možné, že rok 2022 bude jedním z nejkrvavějších vůbec.

Ačkoli jsou zbraně a zločiny, které agresoři se zbraněmi páchají, odvěkou součástí Spojených států, situace vždy nebyla tak špatná. Vůbec největší vlnu zločinů si každopádně země prožila během „gangsterských“ sedmdesátých let minulého století, poté se situace zlepšovala, než došlo k opětovnému rozpuku zločinu v devadesátých letech.

USA otřásají další masové střelby. Ve Filadelfii zemřeli tři lidé, v Phoenixu 14letá dívka

USA řeší další masové střelby, a to rovnou ve třech městech. Ve Filadelfii několik střelců bezhlavě zaútočilo na lidi v ulici plné podniků. Zastřelili tři osoby, dalších dvanáct zranili. V Phoenixu pak neznámý člověk zavraždil teprve 14letou dívku při přestřelce v obchodním domě. Dalších osm lidí utrpělo zranění. V neděli ráno došlo ke střelbě i v Tennessee, zemřeli tři lidé a dalších čtrnáct utrpělo zranění.

Od přelomu milénia ale počet vražd spojených se střelnými zbraněmi v USA klesal a vypadalo to, že se situace obecně výrazně zlepšuje. Jenže rokem 2015 se trend znovu zvrátil a od té doby masových střeleb v zemi přibývá. Vyplývá to z údajů amerického think tanku Pew Research Center.

Neznamená to ale, že by v celých Spojených státech bylo rok od roku více nebezpečno. Masových střeleb přibývá jen v určitých oblastech. Z údajů společnosti AH Datalytics dokonce vyplývá, že počet vražd meziročně vzrostl v necelých 43 procentech velkých měst, jinde ale naopak klesá. Mezi města, kde evidují zvýšený počet vražd, patří například Colorado Springs, Virginia Beach, San Diego nebo Tulsa. Ve Filadelfii, New Yorku nebo Chicagu naopak vražd meziročně mírně ubylo.

Strmý nárůst sebevražd

Zatímco okolní svět vnímá především nárůst masovým střeleb a vražd v USA, lidé v zemi hledí se znepokojením ještě na jednu statistiku, která je spojená s palnými zbraněmi – sebevraždy. V USA se totiž dlouhodobě páchá střelnými zbraněmi více sebevražd než vražd (v poměru 6 : 4).

„Počet sebevražd v USA je téměř 12krát vyšší než v obdobně vysokopříjmových zemích,“ upozornil web Every Town Research, podle kterého samotný přístup ke střelné zbrani ztrojnásobuje riziko sebevraždy. Případů, kdy se Američan úmyslně zabije střelnou zbraní, evidují úřady každý rok bezmála 25 tisíc. I toto číslo ale mírně roste.

Jak jsou na tom ostatní státy?

Je pravda, že vysoký počet masových vražd v USA vytváří dojem, že země svou kriminalitou spadá někam k zemím třetího světa. Podle World Population Review jsou ale v relativních počtech zločinů Spojené státy „až“ na 56. místě.

První desítku nejzločinnějších států tvoří podle webu následující země: Venezuela, Papua-Nová Guinea, Jihoafrická republika, Afghánistán, Honduras, Trinidad a Tobago, Guyana, Salvador, Brazílie a Jamajka.

Tagy: