Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se ohlíží za svým působením v době pandemie koronaviru. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes lituje, že si někdy víc nestál za svými rozhodnutími. Pokládá si také otázku, proč těžkou vlnu pandemie po loňské zkušenosti znovu schytal coby ministr právě on. Podle svých slov totiž čekal, že díky očkování bude již situace příznivější. Hovořil také o antivaxerech, které by za jejich útoky na zdravotníky exemplárně trestal.
Vojtěch v rozhovoru pro MfD uvedl, že návrat na ministerstvo zdravotnictví, kam znovu nastoupil letos v květnu, opravdu nečekal. „Já opustil ministerstvo zdravotnictví 21. září 2020 s tím, že jde o finále mého působení tam. Nenapadlo mě, že se ve zdravotnictví vystřídají tři ministři, a už vůbec ne, že se tam vrátím,“ řekl exministr.
Mezi jeho prvním a druhým působením na resortu zdravotnictví se protočila hned trojice ministrů. Epidemiologovi Romanu Prymulovi zlomila vaz již po měsíci večírková kauza na pražském Vyšehradě. Lékař Jan Blatný dlouho bojoval s tehdejším premiérem Andrejem Babišem (ANO), než musel přenechat své místo řediteli Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petru Arenbergerovi. Ten však skončil po další kauze, která se týkala nejasností kolem jeho majetku.
Další pokus už Babiš nechtěl riskovat. „Když mě premiér oslovil, cítil jsem, že není čas, aby se v tom prostředí rozkoukával někdo další,“ vysvětlil Vojtěch pro MfD.
Podle svých slov ale při svém návratu v květnu čekal, že covidová situace už bude dobrá. „Denně se vakcinovalo přes sto tisíc lidí a já věřil, že se proočkujeme a nastane jistý klid. Bohužel to nevyšlo,“ lituje Vojtěch. „Museli jsme znovu vyhlašovat nouzový stav, zavádět různá opatření... až pak jsem si říkal, proč znovu já? Proč to padlo na mě?“
Antivaxery exemplárně trestat, říká Vojtěch
Když se Vojtěch nyní ohlíží za svým působením na resortu zdravotnictví, vidí prý, že se dopustil několika chyb. „Měl jsem někdy za svými rozhodnutími stát, ale často byli proti i odborníci, kteří je nepodpořili. Otázkou zůstává, zda by ty zásahy v pandemii něco změnily,“ zamýšlí se Vojtěch.
Kromě toho také upozorňuje na čím dál agresivnější chování odpůrců očkování, tzv. antivaxerů. Útoky zažívají lékaři, jejich představitelé a na vlastní kůži je pocítil i Vojtěch. „Vůči zdravotníkům toto chování vnímám jako neakceptovatelné, protože si během těch dvou let především v nemocnicích užili při ošetřování lidí s covidem své,“ řekl Vojtěch.
Antivaxeři si podle něj neuvědomují, že kvůli jejich útokům můžou zdravotníci hodit flintu do žita a z nemocnic odejít. Tím by ale nakonec došlo ke zhoršení zdravotní péče i pro ně samotné. „Takový útok je amorální a jsem pro to, aby byl trestán ze strany policie exemplárně,“ dodal Vojtěch.
Stane se velvyslancem ve Finsku?
V uplynulých měsících se hovořilo o tom, že Vojtěch by se měl stát novým českým velvyslancem ve Finsku. Zatím však letenku nemá. „Vzhledem k tomu, jak se vše v pandemii vyvinulo, nebyl prostor se jakkoli na Finsko připravovat. I v době, kdy byla vláda v demisi, pracovalo ministerstvo zdravotnictví naplno, protože covid nectí volby a politiku,“ uvedl exministr.
Otázkou zůstává, zda nakonec do Finska skutečně poletí. Nový ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v minulosti řekl, že Vojtěcha za velvyslance nechce. „Rozumím tomu, když velmi seniorní politik odchází dále pracovat ve prospěch státu do diplomatické pozice. Nedomnívám se, že někteří nominanti z politických kruhů toto kritérium nyní splňují. Abych byl zcela konkrétní, nedomnívám se, že by Adam Vojtěch měl být velvyslancem ve Finsku,“ řekl Lipavský před časem v rozhovoru pro Deník N.
Sám Vojtěch na otázku MfD, zda k 1. 1. nastoupí jako zaměstnanec ministerstva zahraničí, odpověděl: „Uvidíme, jak se vše vyvine. Nebudu předjímat.“