Koho budou volit mladí? „Babiše, SPD ani KSČM ne, nejsem debil,“ říká třiadvacetiletý Ondřej B. Někteří dají hlas Přísaze, ANO, nebo TSS (Trikolora Svobodní Soukromníci), nejčastěji ale váhají mezi koalicemi Pirátů se STAN a Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL). K rozhodnutí jim pomáhá i volební kalkulačka.
„Určitě budu volit koalici Spolu, všechno ostatní je pro mě nevolitelné. Babiše fakt ne, pak tam je SPD, KSČM, nejsem debil,“ vyjmenovává CNN Prima NEWS třiadvacetiletý student Ondřej B. a pokračuje.
Volby 2021 v jasných otázkách a odpovědích
Zajímají vás konkrétní body z programů politických stran, ale nechcete se probírat stovkami stránek? Redakce CNN Prima NEWS vybrala hlavní témata za vás.
- Nový předmět ve školách?
- Privatizujete zdravotnictví?
- Zrušíte EET?
- Zavedete daňové prázdniny?
- Známky, nebo slovní hodnocení?
- Zavedete nové daně?
- Jak na důchodovou reformu?
Programy stručně
„ČSSD jsou mrtví, budou rádi, když se dostanou do Sněmovny. A pak tam zbývají buď Piráti se STAN, anebo Spolu, kteří mi přijdou nejrozumnější,“ vysvětluje.
Třiadvacetiletá Lenka Š. přiznává, že k rozhodování jí pomohla volební kalkulačka. „Na základě té a sympatií volím. Největší shodu jsem měla se Zelenými, ČSSD a Piráty a STAN. Zelení ale většinou nemají ve Sněmovně vůbec slovo, takže je volit spíš nebudu. ČSSD mě štvali ve vládě s ANO, takže hlas asi hodím Pirátům,“ říká s tím, že Spolu je na ni „moc konzervativní“.
Volební kalkulačku pro mladé, kterou vytvořila organizace Youth, speak up! si můžete vyzkoušet ZDE.
Mezi koalicemi vybírala i studentka Veronika M. „Důležitá pro mne je ochrana životního prostředí, neodcházet z EU ani NATO a podobně,“ popisuje. Rozhodla, že nedá hlas malé straně, která nemá šanci dostat se nad pět procent, aby její hlas „nepropadl“. Nakonec prý ukáže na Spolu.
„I my váháme mezi koalicemi,“ prozrazují studenti stavařské školy. Sedmadvacetiletý Jan S. si vybral Piráty a Starosty a kalkulačkou si své rozhodnutí potvrdil. „Dělal jsem si ji ze zvědavosti. Na prvním místě mi vyšli Piráti a na druhém Zelení,“ vypráví.
Fiala vypadá dobře
Někteří mladí mají zcela jasno. „Budu volit PirSTAN, z velké části kvůli Starostům, jejichž volič jsem byl v minulých parlamentních volbách a jsem s jejich prací i postoji spokojen. Ačkoliv se mi nelíbí komplet celý program, tak se mi zamlouvá způsob, jakým se snaží o problémech diskutovat,“ popisuje šestadvacetiletý Tomáš Š.
Jednadvacetiletý Samuel V. dodává, že věří, že tato koalice bude dělat něco pro to, aby se Čechům žilo lépe. „Oceňuji liberální přístup a rád uvidím i mladé tváře v politice. Nerad bych opomenul transparentnost a digitalizaci,“ zdůrazňuje student.
Osmnáctiletý Jakub V. zase říká, že hlas hodí koalici Spolu, protože „má nerozumnější program“ a zaujal ho jejich lídr Petr Fiala. „Vystupuje státnicky a vypadá dobře,“ konstatuje.
Bez ANO to může být horší
Mezi mladými se najdou ale i podporovatelé ANO, Přísahy nebo TSS. „Budu volit ANO. Ne proto, že bych je chtěl, ale protože jsou jediní, kteří můžou porazit Piráty. To je podle mě naprosto nepřijatelná pseudostrana, která kromě absence skutečného programu postrádá i vzdělané členy. Co tam Pikal nebo Ferjenčík chtějí dělat bez praxe? Schillerová je hrozná, ale i tak má ANO nesporně víc lidí z praxe, kteří vědí, jak reagovat,“ vysvětluje svůj názor osmadvacetiletý Michal K.
Osmnáctiletý Tomáš V. jej doplňuje slovy, že když nebude vládnout ANO, může to být horší. „Třeba s Piráty,“ podotýká.
Pětadvacetiletý Petr Š. byl zvyklý volit ANO, letos svým hlasem ale podpoří Přísahu. „Šlachtovi jsem vždycky fandil a chci mu dát šanci se ukázat. Líbí se mi i jeho program a taky má dobré PR,“ vysvětluje. ANO se mu zprotivilo například příspěvkem pět tisíc korun pro seniory. „Také jsem si dělal dost různých volebních kalkulaček na různých stránkách a ve většině případů mi vyšla právě Přísaha, anebo byla druhá,“ dodává.
Třiadvacetiletého Josefa B. zaujala strana TSS, protože chce omezit byrokracii a bojovat za zachování české měny. „Věřím i tomu, že by se zlepšilo školství. Body ohledně covidu, které mají v programu, se mi také zamlouvají,“ uvádí.
Několik mladých ale volby vůbec nezajímají. Vysvětlují, že mají jiné starosti, že se stejně nic nezmění nebo že na přemýšlení o nich nemají čas.