Odlet ministra vnitra a zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy měl být zoufalou snahou komunikovat s ruskou stranou, než se celá záležitost kolem výbuchů muničních skladů ve Vrběticích provalí. Na Facebook to v pondělí napsal místopředseda výboru pro bezpečnost člen výboru pro obranu Pavel Žáček (ODS). Podle něj se také mohlo jednat o snahu sehnat relevantní informace, které by dopad zveřejněné aféry mohly ztlumit.
Žáček uvedl, že klíčovou otázkou těchto několika dní a hodin se z pohledu vnitřní politiky staly informace o pozadí výbuchů muničních skladů ve Vrběticích a prokázání podílu příslušníků útvaru zvláštního určení ruské vojenské rozvědky GRU. O celé situaci se měl Hamáček s premiérem Andrejem Babišem (ANO) dozvědět 7. dubna v dopoledních hodinách.
Babiš, Hamáček a Zeman chtěli co nejdéle tajit ruskou akci ve Vrběticích aneb na hraně zrady národních zájmů Klíčovou...
Posted by Pavel Žáček on Monday, April 19, 2021
14. dubna, tedy týden po první informaci bezpečnostních složek, Hamáček oznámil cestu do Moskvy „s legendou, že chce dojednat případné dodávky Sputniku V po jeho schválení Evropskou lékovou agenturou,“ napsal Žáček na Facebook. „Vicepremiér ujistil, že bude řešit vakcínu Sputnik V a nikoliv stavbu jaderného zdroje Dukovany. Troufale si přitom vypomohl nabídkou organizace schůzky amerického prezidenta Bidena s ruským prezidentem Putinem,“ pokračoval s tím, že premiér nepovažoval cestu za ideální a o dva dny později ji „zablokoval“.
Zeman musel o záležitosti vědět už 7. dubna
„Teprve v sobotu 17. dubna, po jedenácti dnech mlčení, naplnili oba hlavní aktéři svoji státnickou povinnost, a po nezbytném schválení prezidenta Zemana oznámili reakci České republiky na operaci GRU z roku 2014 a vypověděli dvě rezidentury ruských tajných služeb. Evidentně přitom hrály roli informace o možném zveřejnění, ať již v České republice, nebo ve spřáteleném zahraničí, které by je oba mohly těžce kompromitovat a osočit ze zamlčování reality,“ sdělil místopředseda výboru pro bezpečnost.
Žáček si navíc nedovede představit, že by předseda vlády a vicepremiér už 7. dubna o celé záležitosti neinformovali prezidenta Miloše Zemana, jehož „politicko-ekonomických zájmů se propuknutí celé aféry muselo fatálně dotknout. O tom, že se něco děje, svědčily náznaky, které již prosákly i do Parlamentu, že je na orgány činné v trestním řízení vyvíjen tlak, aby urychleně uzavřely vyšetřování a vzaly svá tvrzení zpět“.
„O Zemanově ingerenci navíc nepřímo svědčí Hamáčkův troufalý plán odletět do Moskvy. Nikdo neuvěří, že by za této kritické situace byl hlavním důvodem cesty nákup ruské vakcíny, a zjevně ani ne tendr na Dukovany. Spíše šlo o zoufalou snahu komunikovat s ruskou stranou, než se vše provalí, případně získat jakékoliv relevantní informace, které by mohly ztlumit předpokládaný dopad po zveřejnění aféry,“ pokračoval Žáček.
Cesta do Moskvy by prý Hamáčkovi zlomila vaz
Podle Žáčka Hamáček naznačil, že se cesty do Ruska vzdal ve chvíli, když se dozvěděl, že by během třídenní návštěvy Moskvy mohla aféra naplno propuknout doma i v zahraničí. „Pokud by totiž odletěl, mohl by být v kontextu odhalené nepřátelské ruské akce ve státě NATO, navíc se smrtelnými následky, označen za zrádce, paktujícího se s nepřátelskou mocností, což by mu to definitivně zlomilo vaz,“ vysvětlil místopředseda výboru pro bezpečnost.
„Jak vyplývá z výše uvedeného sledu událostí, Babiš i Hamáček hleděli primárně na své vlastní zájmy, případně na zájmy ruského místodržícího na Hradě. Českou veřejnost o šokujících zjištěních zpravili až ve chvíli, kdy další utajování nebylo udržitelné,“ dodal Žáček na závěr.