reklama

Chaos a nedůvěra vůči očkování jsou zásluhou vaší vlády, vmetl Drahoš Schillerové

Senátor Jiří Drahoš (za STAN) se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do dosluhující vlády za to, jak postupuje v boji proti covidové epidemii. Někdejší kandidát na prezidenta kabinet Andreje Babiše (ANO) obvinil z chaotické komunikace, která prý vedla k nedůvěře lidí v očkování. Podle ministryně financí v demisi Aleny Schillerové (ANO) ale budoucí vláda Petra Fialy (ODS) v řešení epidemické situace nepřišla s ničím novým a naopak se vrací o krok zpět.

reklama

Budoucí kabinet Petra Fialy ve středu představil, jak hodlá s covidem bojovat a co bude dělat jinak než dosluhující vláda. Mimo jiné neplánuje zavádět povinné očkování a zároveň chce obnovit možnost prokazovat se PCR testy například při vstupu do restaurace. To je ale podle Aleny Schillerové krokem zpět.

„Než jsme zavedli systém O-N (očkování, prodělaná nemoc, pozn. red.), očkovalo se asi 10 tisíc lidí denně, od té doby se očkuje přes 50 tisíc denně. To jsou jasná čísla, zafungovalo to. Je to restriktivní, ale pomáhá to. Budoucí vláda nevymyslela nic nového, jen chce zpět systém O-T-N (očkování, test, prodělaná nemoc, pozn. red.),“ řekla ministryně. Přesto ji potěšilo, že pětikoalice vystoupila a ke covidu se veřejně vyjádřila.

Na její slova o opozici pak ale ostře zareagoval Jiří Drahoš. „Pobavilo mě, že prý opozice nevymyslela nic nového. Já si kladu otázku, co vymyslela současná vláda, když je situace s covidem katastrofická. Chaos, který panuje, a nedůvěra vůči očkování jsou zásluhou vaší vlády. Vy jste nedokázali přesvědčit širší veřejnost, že očkování je jedinou cestou,“ pustil se do Schillerové.

Vojtěch si očkovací kampaň pochvaluje

Ukončené očkování má v České republice zhruba 59 procent populace, což ČR řadí na 20. místo v Evropské unii. První Portugalsko má 89 procent.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přesto považuje vládní kampaň Udělejme tečku za koronavirem za úspěšnou. Zmínil také, že kampaň získala v soutěži Effie ocenění pro nejefektivnější reklamu. Za svůj výrok si od lidí na sociálních sítích vysloužil spíš negativní reakce.

Epidemie v Česku stále zrychluje. Jen za středu přibylo přes 18 tisíc nakažených koronavirem. Počet aktivních případů se blíží 240 tisícům. Hospitalizovaných s covidem je skoro 6 tisíc lidí. Vláda v demisi tak zvažuje další zpřísnění.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Zdravotníci, pracovníci v sociálních službách nebo lidé nad 60 let. Těchto skupin se podle ministerstva zdravotnictví bude týkat povinné očkování proti covidu. Povinnost má začít platit od března příštího roku. Vyřešit se ale ještě musí otázka vymáhání. Jak na to reagují odborníci? Je podle nich povinné očkování východiskem? Nejen o tom Hlavní zprávy od 18:55 na Primě a CNN Prima NEWS.

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama