reklama

Vědci odhalili nový běžný příznak omikronu. Může způsobit dehydrataci

Koronavirová varianta omikron způsobuje celou škálu zdravotních problémů, které je obtížné odlišit od jiných sezónních onemocnění. S přibývajícím počtem nakažených jsou ale čím dál častěji hlášeny i další, doposud nepříliš výrazné příznaky. Podle americké Národní lékařské knihovny a univerzity Johnse Hopkinse zhruba pětina pacientů s novou variantou trpí průjmy i dalšími zažívacími obtížemi.

reklama

Omikron je podle studií mnohem nakažlivější a odolnější vůči protilátkám, než byla doposud dominantní varianta delta. Na druhou stranu je průběh onemocnění podle dostupných informací o něco lehčí a nehrozí tak vysoké riziko hospitalizace vyjma velmi ohrožených skupin lidí. To ovšem neznamená úplné osvobození od nepříjemných zdravotních problémů.

Symptomy omikronu je podle mnohých vědců obtížné přesně identifikovat, protože se mísí jak s předchozími variantami koronaviru, tak se sezónními nemocemi. Nejčastěji se mezi klíčovými symptomy uvádí horečka, kašel, únava či bolest hlavy. S přibývajícím počtem nakažených omikronem se zdá, že do výčtu přibude také průjem.

Podle Národní lékařské knihovny USA (U.S. National Library of Medicine National Institutes of Health) lidé čím dál častěji hlásí gastrointestinální problémy. Odhaduje se, že zhruba 20 procent všech pacientů s nemocí COVID-19 začne trpět průjmem nedlouho poté, co se nakazí variantou omikron.

U lidí s oslabeným imunitním systémem se mohou dostavit i další nepříjemnosti, jako je zvracení či častý pocit nevolnosti. Neléčený průjem by mohl být v některých scénářích velmi nebezpečný.

„U dětí i dospělých je důležité sledovat, zda nedochází k dehydrataci způsobené průjmem dříve, než se onemocnění vyhrotí. Zahájení perorální rehydratace do 24 hodin od nástupu příznaků může zachránit životy,“ řekl americké stanici NBC William Greenough, odborník na infekční nemoci a emeritní profesor medicíny na Johns Hopkins University v Marylandu.

Třebaže průjem může být i příznakem běžné chřipky, tu do velké míry zastínilo právě šíření koronaviru. Objevují se ovšem případy, kdy se člověk může nakazit jak chřipkou, tak koronavirem. Zde proto není vyloučený souběh symptomů, ačkoliv nejde o příliš rozšířené komplikace.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama