reklama

Pracovníky budeme shánět v Asii. Ukrajinci už radši směřují na Západ, říká Jásek

Česká ekonomika by mohla vzrůst až o 2,5 procenta, pokud by přišlo 100 tisíc pracovníků ze zahraničí. Takový je odhad Unie zaměstnavatelských svazů ČR. Na pracovní místa, o která nemají Češi zájem, přicházeli dříve lidé ze zahraničí, hlavně z Ukrajiny, Běloruska anebo Moldavska. Ti jdou ale v poslední době za prací raději na Západ, kde mají lepší pracovní podmínky. „Budeme muset lovit ve vodách jihovýchodní Asie, jako je Vietnam nebo Filipíny,“ odhaduje šéf této unie Vít Jásek.

reklama

Zahraniční pracovníci, kteří dříve do ČR přicházeli z Ukrajiny nebo Běloruska, nyní vyhledávají země s kratším a jednodušším vízovým režimem. „Je to velká bolest naší administrativy. Přijmout pracovníka ze zahraničí, zejména z Ukrajiny, trvá v Česku více než šest měsíců. V Polsku řádově několik týdnů,“ vysvětlil Jásek.

Čeští zaměstnavatelé se podle něj snažili získávat pracovníky ze zemí, které jsou ČR příbuzné jak kulturou, tak i jazykem. „Což jsou například právě ty postsovětské země. Tito cizinci teď ale raději chodí za prací na Západ, kde mají mnohem lepší podmínky,“ uvedl šéf Unie zaměstnavatelských svazů ČR.

„Budeme muset lovit ve vodách jihovýchodní Asie, jako je Vietnam, Filipíny, Indie a možná Malajsie,“ řekl Jásek s tím, že to bude mnohem náročnější. „Je to odlišná kultura i jazyk,“ doplnil.

Společnost Flecto odhaduje, že v příštích pěti letech přijde do České republiky z těchto zemí až 50 tisíc lidí. „V posledních letech přicházeli do ČR cizinci zejména z postsovětských republik. Tito lidé však tady už momentálně buď pracují, nebo mají poměrně jednoduchou možnost pracovat v okolních zemích. A nás to přivádí k tomu, hledat zaměstnance ve vzdálenějších zemích,“ uvedla spoluzakladatelka společnosti Jana Stehlíková a poukázala na fakt, že v Česku už řada Mongolů či Filipínců pracuje.

„Ten trend je naprosto jasný a zřejmý,“ podotkla. Tito zaměstnanci se prý hledají stejně jako v jiných zemích. „Už teď se ukazuje, že jejich pracovní návyky a integrace do firem probíhá dobře. Jedním z těch problémů je však jazyková bariéra,“ řekla Stehlíková.

Tagy:
Asie zaměstnání Ukrajina Západ trh práce CNN Prima NEWS cizinci vízum zaměstnanci Unie zaměstnavatelských svazů ČR Vít Jásek

Hlavní zprávy

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama