Co ukáží letošní volby? Vládním stranám (především hnutí STAN) třeba to, jak moc může během jediného roku klesnout jejich popularita. V opozičním ANO zase budou sledovat, jestli se jim konečně podaří uspět v Praze. Co bude letošní volby v metropoli nejvíce charakterizovat? Shrňme si to v pěti krátkých poznámkách.
1. Referendum o vládě
Někdejší ministr financí a exposlanec Miroslav Kalousek se zlobí na opozici, která říká, že komunální volby budou referendem o vládě. „Komunální a senátní volby nemohou být ‚referendem o vládě‘, jak říká opozice, protože vláda se zodpovídá jenom Sněmovně, nikoliv Senátu a obecním zastupitelstvům. Budou však svátkem demokracie. Oslavme ho tím, že nebudeme volit nedemokratické a proruské šmejdy,“ napsal Kalousek na Twitter.
V některých menších městech nebo na vesnicích, kde lidé své starosty a zastupitele dobře znají, volby opravdu referendem být nemusejí. Lidé se rozhodují na základě osobní zkušenosti, kandidáty často znají. Jiné je to v Praze a větších městech, kde jsou volby anonymnější a lidé spíš volí „svoji“ značku. Do blížících se voleb se může promítnout nespokojenost s rostoucími cenami energií i zboží, se kterými se vláda sice snaží bojovat, ale zatím bez nějakého většího efektu. A to se zkrátka někde projevit musí.
2. Nacher se konečně dočkal
Letošní volby jsou tak trochu „přelomové“ pro poslance hnutí ANO Patrika Nachera. Konečně se dočkal. Vede kandidátku a směje se na billboardech. Při komunálních volbách před čtyřmi lety to také po jistou dobu vypadalo, že bude lídrem. Jenže šéf hnutí Andrej Babiš tehdy sáhl po milionáři Petru Stuchlíkovi, který sliboval megalomanské projekty, jako například most přes Vltavu, v němž budou nové byty. Volby v Praze tehdy skončily pro ANO fiaskem.
3. Okoukaná ODS
Zklamáním může pro někoho být lídr koalice Spolu v hlavním městě. ODS vsadila na exprimátora a poslance Bohuslava Svobodu. Nic proti němu. Mnoho občanů si ale může klást otázku, jestli opravdu chtějí mít 80letého primátora. (Svobodovi bude 80 let v únoru 2024, tedy ani ne v polovině jeho předpokládaného mandátu.)
4. STAN se děsí propadáku
Voleb se nejvíc mohou bát členové hnutí STAN. Starostové a nezávislí sice v loňských sněmovních volbách vystřelili do nebes, po necelém roce vládnutí a kauze Dozimetr by se však podle některých průzkumů jen tak tak dostali do dolní komory. A voliči jim to zřejmě i v komunálu dají sežrat.
5. Koloběžky, koloběžky. A kde je okruh?
Evergreen pražské politiky? Dostavba Pražského okruhu. Je to dost zásadní téma, stejně jako nedostatek bytů. A také by se hodilo postavit nějaký další tunel či most. Místo toho ale část pražských kandidátů řeší koloběžky anebo se chlubí, že prosadili otočení sedaček v metru. A spousta voličů si toho všímá, stačí si přečíst komentáře na sociálních sítích. Kéž by to konečně pražským politikům došlo.
Každopádně, i když i politologové označují hlasování do obecních zastupitelstev za volby „druhého řádu“, ty letošní jsou přeci jen trochu jiné. Kvůli energetické krizi, vysoké inflaci a mimořádně vyhrocené politické situaci jsou (zejména v Praze a dalších velkých městech) sledovanější a výsledky budou jakýmsi zrcadlem pro vládu i opozici. Některé strany mohou – přinejmenším symbolicky – nastartovat a jiné poslat ke dnu.