Šokující objev v oblíbené destinaci. Velký žralok se u pobřeží ukázal po deseti letech

Vyrazil pozorovat velryby, náhlému objevu ale nemohl španělský fotograf David Jara uvěřit. Jen 16 kilometrů od pobřeží v Garrafu v provincii Barcelona spatřil žraloka mako. Nezajímavější na celé věci je, že tento typ mořského predátora nebyl ve zmíněných vodách zpozorován minimálně deset let.

„Zahlédli jsme velký černý pohybující se stín,“ cituje španělský web El País podvodního fotografa Davida Jaru, který spolu s kolegou Carlosem Molinou exkluzivní snímky pořídil. Za deset let výprav k pobřeží se prý se žralokem mako ještě nesetkal.

„Nevím o žádném videozáznamu žraloka mako z podmořského prostředí ve španělském Středozemním moři,“ potvrzuje mořský biolog Claudio Barría z Ústavu mořských věd v Barceloně a Španělské národní rady pro výzkum (CSIC).

K pozorování došlo asi 16 kilometrů od pobřeží. Vzhledem k hloubce vod se jedná o oblast, kam potápěči jezdí za velrybami. „Byli jsme zmatení. Najednou jsme ale uviděli něco, co vyčnívalo z moře. Brzy jsme si všimli hřbetní ploutve. Zastavili jsme v bezpečné vzdálenosti a on se sám přiblížil k naší lodi. Bylo to působivé,“ popsal Jara. Chtěl skočit do moře a natočit zvíře s fotoaparátem v ruce. „Ale věděl jsem, že by to nebylo správné,“ dodal.

Žralok mako může dosáhnout rychlosti až 70 km/h

Snímky nakonec pořídili podvodní kamerou. Členové expedice nejprve nevěděli, o jaký druh predátora se jedná. Například v roce 2018 zveřejnila expedice záběry, na kterých byl údajně zachycen žralok bílý, ve skutečnosti šlo ale o žraloka mako. „Až když jsme si byli jistí, rozhodli jsme se o všem říct světu,“ ujistil fotograf.

Žralok mako může podle biologů dosáhnout v teplých mořích délky až 4,5 metru a plout rychlostí až 70 kilometrů za hodinu. Zdokumentovaný jedinec byl dlouhý asi 2,5 metru a plaval klidně.

Biolog Claudio Barría označuje objev za dobré znamení pro středomořský ekosystém. Mako krátkoploutvý je podle Mezinárodní unie na ochranu přírody (IUCN) klasifikován jako kriticky ohrožený. Odborníci tvrdí, že tito dravci nejsou pro člověka nebezpeční, ale naopak představují klíčovou součást moří. Regulují populace různých druhů, čímž pomáhají udržovat rovnováhu mořských ekosystémů.

Téma výskytu žraloků hýbe v posledních týdnech světem. Střet s predátorem ale ne vždy končí šťastně. Například populární turistickou egyptskou destinací Hurghada nedávno otřásla smrt dvou žen. V resortu Sahl Hasheesh proto zavedli několikadenní zákaz vstupu do vody.

Plavčík se bránil holýma rukama

Ve vodách Long Islandu, který spadá pod newyorskou metropolitní oblast, pak v neděli plavčík Zach Gallo instruoval skupinu nováčků, jak zachraňovat lidi z vody. Chvilku volal o pomoc a předstíral, že se topí, když ho náhle napadl téměř dvoumetrový žralok. Muž se před predátorem ubránil holýma rukama.

Útoky žraloků na Long Islandu byly dosud podle místní administrativy extrémně vzácné, v poslední době k nim ale dochází čím dál častěji. Za uplynulé dva roky úřady zpozorovaly v místních vodách více žraloků než za celé předchozí desetiletí dohromady, což je přinutilo k posílení pobřežních hlídek.

Dokumentarista Steve Lichtag ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že se může klidně stát, že žralok k člověku připluje až na dotyk, ale pokud tak učiní v klidu a bez rychlých pohybů, k útoku se ještě nechystá. „Eventuálně nás párkrát obkrouží a popluje dál,“ řekl Lichtag. Pokud však na prudké a rychlé pohyby ze strany žraloka skutečně dojde, blíží se nejspíše nebezpečí. Pak platí jednoduchá rada. „Pěstí majznout do rypce,“ zdůrazňuje publicista.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda
Politika

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích
Rusko

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:04

Ukrajinci identifikovali další ruské válečné zločince. V únoru zavraždili několik civilistů

21:29

Ruský hrubý domácí produkt v srpnu meziročně klesl o 4,1 procenta

21:07

Ukrajinská policie objevila v Charkovské oblasti po jejím zářijovém osvobození 18 mučíren

20:39

Co zapříčinilo poškození plynovodů Nord Stream?

Nová etapa teroru. Heydrich převzal funkci protektora na sv. Václava, hned nařídil popravy

Kalendář se zrovna překlopil na neděli 28. září 1941. A v Praze i v celém protektorátu začala nová etapa nacistického teroru. „Dnes dopoledne se ujal svého úřadu SS-Obergruppenführer generál Heydrich, zastupující říšského protektora a pověřený výkonem jeho funkce,“ uvedla na sv. Václava tisková agentura ČTK. „Během pouhých 24 hodin Heydrich eliminoval tři generály odboje, Josefa Bílého a Huga Vojtu nechal popravit ještě 28. září,“ říká historik Jan B. Uhlíř.

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Komunisté, němečtí poslanci i exšéf zpravodajství ČT v Ostravě. Kdo řečnil na demonstraci?

Na druhé protivládní demonstraci vystoupila řada hostů, kteří veřejnosti dobře známí. Patřili mezi ně ekonom a děkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze Miroslav Ševčík nebo bývalý prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek. Na pódiu se ale objevily i překvapivé tváře jako němečtí poslanci z AfD nebo bývalý šéfredaktor zpravodajství České televize v Ostravě Petr Bohuš.

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.

Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce

Zatímco dopady západních sankcí jsou často zpochybňovány, o důsledcích vyhlášené mobilizace nemá ruský ekonom Vladislav Inozemcev pochyby. Ekonomika kvůli rozhodnutí Vladimira Putina přijde podle experta o tři až čtyři miliony zaměstnanců. Devastující budou následky mobilizace především v chudších oblastech, protože peníze původně směřované do investic odkloní vláda na frontu. Do zimy by se tak mohla ruská ekonomika podle Inozemceva zcela zhroutit.

Domácí zpravodajství

Agrofert s žalobou na europarlament pohořel. Dokumenty o Babišově střetu zájmů nezíská

Tribunál Evropské unie ve středu zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se žalobou chtěla domoci přístupu k dokumentům, které se týkají rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise (EK) a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Soud dospěl k závěru, že EP řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?