Kalousek si znovu rýpnul do Pirátů: Babiš jim bude tisknout noviny. Blbost a amatérismus

Bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek se na sociálních sítích znovu ostře pustil do Pirátů. Tentokrát reagoval na článek Deníku N, podle něhož má předvolební Pirátské listy vytisknout společnost Mafra. Ta spadá do svěřenských fondů expremiéra Andreje Babiše (ANO). Podle Kalouska jde ze strany Pirátů o „nebetyčnou blbost a odzbrojující amatérismus“.

„Letos bude Pirátské straně tisknout její předvolební noviny Andrej Babiš. Bude tak na Pirátech vydělávat. To není zlý úmysl, je to jenom nebetyčná blbost. Ten amatérismus je odzbrojující,“ napsal Kalousek na Twitter.

Narážel tím na zjištění Deníku N. Pirátské listy, které bude strana rozdávat před letošními komunálními a senátními volbami, totiž vytiskne vydavatelství Mafra spadající pod holding Agrofert. Piráti představili veřejnou zakázku na výrobu 712 600 kusů svých předvolebních novin v polovině června.

Do výběrového řízení se ale kvůli velmi specifickým požadavkům přihlásily jen dvě společnosti: Mafra a Novotisk. Druhá jmenovaná firma pro Piráty tiskla materiály už několikrát. Doposud totiž nabízela výhodnější cenu než konkurence. Tentokrát ale přišla lepší nabídka od Mafry. Strana byla očividně překvapená z toho, jak výběrové řízení dopadlo.

Zvítězil pragmatismus

Podle informací Deníku N se na interním pirátském fóru dokonce uskutečnila vášnivá diskuse o tom, zda dohodu se společností patřící do Babišových svěřenských fondů nerozvázat. Nakonec však zvítězil pragmatismus – několikatisícový rozdíl v ceně i riziko, že Piráti, kteří jinak často kritizují Babišův střet zájmů, před volbami nebudou mít své noviny.

Na Kalouskovu kritiku později zareagoval místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu Rostislav Řeha (Piráti): „Nebetyčná blbost? My na sobě uplatňujeme stejné předpisy, které chceme po samosprávě. Čili i takové zakázky soutěžíme přes transparentní výběrové řízení. Vy byste na své radnici uvítal, že někdo vyloučí firmu z výběrka, protože se politicky střetl s jejím majitelem?“

Kalouskovi však na výběrovém řízení přišlo podivné, že jej mohly splnit jen dvě firmy. Piráti v reakci na vzniklou situaci již diskutují o změně formátu pro příští Pirátské listy. Rovněž si chtějí lépe ujasnit, za jakých podmínek budou vypisovat výběrová řízení.

Dlouholeté neshody

Zdaleka nejde o první spor mezi Kalouskem a Pirátskou stranou. Zakladatel TOP 09 už v roce 2010 na adresu Pirátů pronesl dnes již kultovní poznámku: „Jste sice pěkní kok*ti, ale furt jste sympatičtější než Jiří Paroubek (tehdejší předseda ČSSD, pozn. red.). Chcete si přisvojovat majetek někoho jiného.“

Piráti se poté Kalouskovi „pomstili“, když se jeho osoba společně s expremiéry Babišem či Bohuslavem Sobotkou stala součástí „vězeňského autobusu“, se kterým Piráti projeli Česko před sněmovními volbami v roce 2017. Zdá se, že napětí neustalo ani poté, co členové TOP 09 utvořili s Piráty vládní koalici.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
18:13

Země EU se pomalu blíží k dohodě na dalších protiruských sankcích

17:57

Satanismus, změna pohlaví, ale i vlastenectví. Co zaznělo v třaskavém Putinově projevu?

17:38

Do pražských škol chodí 11 630 ukrajinských dětí

17:13

Britský ministr obrany navštívil Kyjev, mluvil o další podpoře Ukrajině

Účast v senátních volbách je zatím bídná. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

Druhé kolo senátních voleb provází velmi slabá účast, podobně jako tomu bylo v minulosti. O něco více lidí přichází do volebních místností na Jihlavsku, kde se vede ostře sledovaný souboj mezi šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a kandidátkou ANO Janou Nagyovou. Celkem voliči rozhodují o 24 z 27 nových senátorů, tři byli zvoleni už minulý týden v prvním kole.

Vyhoďte doktory i kouče. Jak může hvězda NFL hrát pár dní po otřesu mozku a utrpět další?

Americký fotbal je hned na první pohled sportem jen pro tvrďáky. Během necelého týdne se o tom dvakrát velmi intenzivně přesvědčila jedna z hvězd zámořské NFL Tuy Tagovailoa. Quarterback Miami Dolphins dostal před pár dny pořádný direkt, ve čtvrtečním zápase pak opouštěl hřiště na nosítkách, tentokrát už oficiálně s otřesem mozku. A opět se jednou vášnivě diskutuje o bezpečí hráčů.

Tajemná Putinova automobilka Aurus představuje luxusní SUV. Má konkurovat Rolls-Roycu

Tajemná Putinova automobilka Aurus vydává světu další důkaz o své schopnosti konkurovat Rolls-Roycu či Maybachu. Alespoň tak to prezentuje. Obří SUV Komendant (velitel) přichází na trh v době, kdy ze strany EU, USA a dalších zemí platí vůči Rusku embargo na dovoz luxusních automobilů. Zda bude Aurus nový model skutečně schopen vyrábět a zda o něj bude mezi oligarchy zájem, je však ve hvězdách. U stávající limuzíny Senat se mu totiž dlouhodobě nedaří ani jedno.

Další nepříjemnosti pro Meghan. Vévodkyni vyfotili s mužem, který téměř uškrtil manželku

Minulost svého bodyguarda si Meghan za rámeček nedá. Vévodkyni ze Sussexu, která je silnou aktivistkou za práva žen a bojuje proti domácímu násilí, při návštěvě Británie chránil expolicista, který téměř uškrtil vlastní manželku. Zda o prohřešku strážce věděla, není jasné. Veřejnost však tento přešlap manželce prince Harryho jen tak nezapomene.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.