Lacina: Srovnávám Putina s Hitlerem. Domluva s ruským prezidentem? Problém

Ruský prezident Vladimir Putin je skoro jako německý diktátor Adolf Hitler, není mezi nimi moc rozdílů, řekl ve vysílání Partie Terezie Tománkové poslanec hnutí STAN Jan Lacina. Reagoval tak na vyjádření svolavatelů zářijových protivládních demonstrací, kteří požadovali přímou domluvu na dodávkách plynu právě s Putinem. K sobotnímu protestu odborářů poznamenal, že byl klidnější, ale také může být brán jako ostrý start prezidentské kampaně předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly.

„Putina vždy srovnávám s Hitlerem, moc rozdílů nevidím,“ prohlásil Lacina ve vysílání CNN Prima NEWS v souvislosti s demonstracemi, které se konaly během září v Praze a na které dorazily desítky tisíc lidí.

Někteří z řečníků či sami organizátoři totiž hlásali, že je třeba se na dodávkách plynu přímo domluvit právě s Ruskem, navzdory válce na Ukrajině. „U první demonstrace jsem zaregistroval velmi výrazné stanovisko, ať se jdeme domluvit s Putinem. Podle mě je to velmi problematické,“ poznamenal Lacina.

V sobotu proběhla další protivládní demonstrace, tentokrát pod hlavičkou ČMKOS. Na Václavské náměstí přišlo několik tisíc odborářů v čele s předsedou organizace Josefem Středulou. Podle Laciny byla podstatně klidnější a méně vyhrocená než předešlé akce v září. Zároveň však zmínil, že Středula akci mohl využít i coby nástroj vlastní propagace.

„Možná to někdo mohl vyhodnotit jako ostrý start kampaně Josefa Středuly. To mohlo zbrzdit nějaké lidi, kteří toho nechtěli být součástí,“ reagoval Lacina na fakt, že na akci nedorazily desítky tisíc lidí, jak si odboráři původně představovali.

Místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Eva Decroix v pořadu Partie Terezie Tománkové dodala, že obvykle takové demonstrace svolává opozice. „Problém nyní je, že nemáme opozici, která by nebyla populistická,“ prohlásila.

Nacher: Svoláme demonstraci a jsme za populisty

S jejími slovy ostře nesouhlasil poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher (za ANO). „Když to uděláme, řeknete, že to je v rámci předvolební kampaně,“ reagoval. ANO by klidně demonstraci svolalo, ale pak by jeho lidé dostali nálepku populistů.

„Kromě roku 2025 má Česká republika volby pořád, tak nevím, kdy by se ty demonstrace měly konat,“ komentoval to pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD). Místopředseda sociálních demokratů dodal, že odbory v čele se Středulou navíc dopředu informovaly, že demonstraci uspořádají až po komunálních a senátních volbách v září.

Šéf odborů minulý týden sliboval, že akci nezneužije pro sběr podpisů, redaktoři CNN Prima NEWS ovšem v davu objevili minimálně jednoho člověka z jeho týmu, který chodil s podpisovým archem na podporu Středulovy prezidentské kandidatury. „Před komunálními volbami jsem viděl spoustu stánků na akcích, které nebyly politické. Mohl bych jmenovat i kandidáty do Senátu přítomných stran,“ zlehčil to Netolický.

Celou politickou debatu si můžete pustit i jako podcast:

Tagy: