Cestoval a žil v klášteře. Míša byl srdcovej člověk, říká kamarád Čecha zabitého na Ukrajině

  • Téma: Ukrajina
  • Darja Stomatová
  • Hedvika Kropáčková
  • Andrea Teissigová
  • 13. června 2022 08:38

Dobrodruh a srdečný člověk, tak popisují kamarádi z Třebíče Michala, který v pátek přišel o život v Doněcké oblasti na Ukrajině v boji proti ruské armádě. Působil jako dobrovolník v řadách ukrajinských ozbrojených sil.

„Míša byl srdcovej člověk, upřímnej,“ popsal svého kamaráda z dětství Zdeněk Vít. Když se pan Michal vracel z humanitárních misí po světě, setkával se se svými kamarády v hospůdce v židovské části města a vykládal jim své zážitky. „Cestoval hodně, uměl spousty jazyků, byl dva roky v klášteře ve Španělsku. Měl sílu pomáhat ostatním,“ sdělil Vít.

Smrt Michala J. už v sobotu potvrdilo ministerstvo zahraničí. O tom, kdy by se jeho ostatky měly dostat do České republiky, ale šéf rezortu nechtěl mluvit. „Jsme v kontaktu s rodinou, odehrálo se to v pátek v Doněcké oblasti. Řeší to náš zastupitelský úřad v Kyjevě,“ uvedl ministr zahraničích věcí Jan Lipavský.

Michalovi kamarádi se shodují v tom, že byl obětavý a velmi rád cestoval. „Byl to veselej člověk, i když podivín, jen tak se sebrat a jet, mě by to nenapadlo, ale on byl takový dobrodruh. Věnoval se lidem, on to bral jako poslání,“ líčil Michalův spolubydlící Aleš Štěrba.

Za jakoukoliv pomocnou ruku jsou ukrajinští vojáci vděční. To, že zemřel dobrovolník, který jim přijel pomáhat z cizí země, berou velmi osobně. „My jsme vděční, že pomáhají. Velmi vděční,“ popsal jeden z ukrajinských vojáků. „S tím jeho srdíčkem jel klidně do těch oblastí, kde to bylo bombardovaný a zahynul jako hrdina,“ dodal kamarád Vít.

Tagy:
Španělsko Ukrajina Třebíč Jan Lipavský Česko Kyjev Ozbrojené síly Ruské federace Ministerstvo zahraničních věcí České republiky
Sdílejte článek Facebook Twitter