Návštěva Pompea proběhla podle představ, posílila vztahy Česka s USA, hodnotí poslanci

Mike Pompeo a Miloš Zeman

Návštěva Pompea proběhla podle představ, hodnotí poslanci

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dorazil do Prahy v úterý dopoledne a hlavními tématy všech jeho schůzek se zástupci České republiky byla bezpečnostní politika, vztahy mezi Spojenými státy, Evropskou unií a Čínou, a nebezpečí, která mohou představovat Čína a Rusko. Návštěva podle místopředsedů sněmovního zahraničního výboru posílila vztahy Česka s USA a proběhla podle představ, shodli se ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS.

„Co se týče vztahů Česka s USA, návštěva Pompea nepřinesla nic nového, protože naše vztahy jsou dlouhodobě na vysoké úrovni. Návštěva tak významného amerického politika zde dlouho nebyla a je to dobrý impuls pro obnovení obchodních výměn a pro spolupráci v oblasti 5G sítí a bezpečnosti, čehož jsme průkopníky,“ uvedl Jaroslav Bžoch (ANO), místopředseda sněmovního zahraničního výboru. „Cesta proběhla podle představ všech,“ dodal.

Podle dalšího místopředsedy zahraničního výboru Jana Lipavského (Piráti) taková návštěva není jen o tom, že by se všichni poplácávali po zádech, ale jsou i méně příjemná témata, která spolu probírají. „Je to o tom, že se Spojenými státy vždy vedeme otevřený a přátelský dialog, to posiluje naše vztahy,“ zdůraznil Lipavský.

Pompeo se opřel do Ruska i Číny

Zásadním tématem Mika Pompea v Česku byl rozvoj ekonomické spolupráce mezi zeměmi, a to například v oblasti nových technologií. Ve stejném duchu vedl jednání i ve středu po obědě s premiérem Babišem. Ve Strakově akademii prohlásil Pompeo, že pokud by mělo mít Rusko zásadnější vliv na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech, možná by to podkopalo nezávislost Česka. Podle něj se západní demokracie snaží zničit i Čína.

Ve Valdštejnském paláci následně americký ministr zahraničí nejprve soukromě jednal s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a předsedou zahraničního výboru Senátu Pavlem Fischerem. Poté veřejně promluvil ke všem senátorům. Hlavně o Rusku a Číně jako hrozbě nejen pro Česko, ale i pro Evropu.

Rusko se snaží neustále podkopávat vaši demokracii a bezpečnost prostřednictvím dezinformačních kampaní

„Rusko se snaží neustále podkopávat vaši demokracii a bezpečnost prostřednictvím dezinformačních kampaní a útoků. Snaží se přepsat vaši historii, toho jsme si všimli všichni. Dnes je tu ale také daleko větší hrozba, a to hrozba čínské komunistické strany a její vyděračské kampaně. Ve vaší zemi jsme svědky ovlivňovacích kampaní vůči politikům, bezpečnostním složkám. Vidíme krádeže průmyslových dat, která jste vytvořili díky vaší kreativitě. Vidíme využití ekonomiky, která se snaží ohrozit svobodu. Není to o útocích a zbraních, je to úplně jiná válka. Amerika si uvědomuje, že čínská komunistická strana je hrozbou i pro Číňany, jejich životy. Politické strany ve Washingtonu se shodnou na málo věcech, ale na tomto se shodneme a víme, kdo je naším nepřítelem,“ řekl v Senátu Pompeo.

Čínští ambasadoři agresivně reagují na kroky místních vlád

„Slovu válka bych se bránil, je využíván termín systémový rival. Čína je na vzestupu, využívá celou škálu nástrojů, jako například kybernetické útoky, špionáž, ovlivňování,“ vysvětlil Lipovský. Podle něj je potřeba aby Česká republika, Evropská unie nebo USA byly odolné vůči těmto hrozbám.

Čínská ambasáda v Praze se ozvala a zkritizovala projev Pompea v Senátu a celkově jeho vystoupení v Česku. „Všude po světě čínští ambasadoři velice agresivně reagují na různé kroky místních vlád. Myslím, že bychom se tím neměli nechat znervóznit,“ shodli se v živém vysílání Lipavský a Bžoch.

Pro Česko je vztah s Ruskem bližší a citelnější

Dalším velkým tématem Pompea byly vztahy s Ruskem. Podle Jana Lipavského je pro USA Rusko partnerem, vůči kterému mají rovnocenný vztah. Pro Česko je tento vztah ale bližší a citelnější. „Často se necháváme svádět do debat a do témat, které nejsou podstatou našich vztahů s Ruskem. Řešíme historii, místo abychom řešili třeba otázky bezpečnosti. Ale z principu máme pohled podobný,“ uvedl Lipavský.

Bžochův názor byl obdobný. „Řešíme jiné vztahy s Ruskem, než řeší Spojené státy, ale naše ukotvení v NATO nám dává jasné místo, kde jsme a kam patříme,“ doplnil Bžoch.

Měli bychom být rádi, že naši vojáci jedou domů, ne kritizovat

Obchodní vztahy Česka s USA jsou podle Lipavského velice kvalitní, obchodní bilance je vyrovnaná a do USA se Čechům daří vyvážet důležité a sofistikované věci. „USA je náš pátý nejvýznamnější partner mimo EU,“ vyzdvihl.

Na závěr návštěvy se ve středu Mike Pompeo na Pražském hradě setkal s prezidentem Zemanem a premiérem Babišem. Prezident však varoval USA před neuváženým stažením armádní mise z Afghánistánu. „Vojenská spolupráce s USA je pro Česko naprosto klíčová. Je to dané našim členstvím v NATO a garancemi, které mají USA vůči evropské bezpečnosti obecně. Například budeme pořizovat vojenské helikoptéry z USA. Co se týče Afganistánu, kritiku bych si ze strany prezidenta ušetřil. Válka trvá již dvě desetiletí, je potřeba najít řešení. USA jako vedoucí celé operace se rozhodly pro jednání s Talibánem a my bychom je měli podporovat a být rádi, že naši vojáci jedou domů, ne je kritizovat,“ shodli se místopředsedové sněmovního zahraničního výboru Lipavský a Bžoch.

Pompeo neodjíždí zcela spokojen

Mike Pompeo si do České republiky přijel potvrdit, že je s USA v jakési koalici. Podle experta na USA a reportéra Aktuálně.cz Daniela Anýže ale Pompeo neodjíždí zcela spokojen, že uspěl. „Návštěva také ukázala, že současný nově tvrdý postup Trumpovy administrativy vůči Číně, vyloženě konfrontační, jde už za rámec toho, co vidí český kabinet, Andrej Babiš i ministerstvo zahraničí, jako dobré pro své zájmy. Pro ně je naopak návštěva Tchaj-wanu kontraproduktivní a znamená to, že i v těch přísných požadavcích Mika Pompea, které vznesl, jsme mu nemohli vyhovět,“ narážel Anýž na cestu na Tchaj-wan, ve které Pompeo předsedu Senátu Miloše Vystrčila na rozdíl od českých státníků podpořil.

„Byl to záměr. Pompeova jasná podpora Vystrčilovy cesty na Tchaj-wan je ze strany USA i test, co vlastně Peking ve vztahu ke spojenci, České republice, udělá. Protože zatím byly reakce velmi asertivní ze strany Pekingu,“ dodal Anýž.

Tagy: