Dopravní expert Budský navrhuje přísné tresty za odmítnutí zkoušky na alkohol
Vláda chystá zpřísnění trestů pro řidiče, kteří odmítnou policejní výzvu podstoupit dechovou zkoušku na alkohol. Plán se zamlouvá i opozičnímu hnutí ANO. Dopravní expert Jan Budský dokonce volá po tom, aby za zmíněný prohřešek platil stejný trest, jako když by řidič nadýchal maximální možnou hodnotu.
Odmítnutí dechové zkoušky je na českých silnicích vcelku běžným úkazem. Například před dvěma týdny tak učinila herečka Dagmar Patrasová, když se stala účastnicí dopravní nehody na pražských Vinohradech. Podle chystané změny zákona by jí nově hrozil přísnější trest než doposud.
„Půjde o nejvyšší postih v rámci bodového hodnocení. Bude to znamenat vážnější trest i z hlediska ekonomického, případně také odnětí oprávnění řídit vozidlo, a to přímo na místě,“ řekl pro CNN Prima NEWS ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Další podrobnosti však sdělit odmítl. Chystaná změna bodového systému by měla na vládu přijít na podzim.
Zpřísnění trestu za zmíněný postih schvaluje i opozice. „Doporučoval bych zpřísnění, aby se to nedalo obcházet a aby nebylo výhodnější dýchnutí odmítnout, a z trestu se tak vyvinit,“ uvedl někdejší šéf resortu dopravy Karel Havlíček (ANO). Na možnost zneužívání současného systému upozornil i dopravní expert Jan Budský.
„Mnohdy se dá říct, že lidé vstřícnost systému považují nikoli za pozitivní gesto, ale spíše za slabost veřejného zřízení. Pak nezbude nic jiného než přistoupit k přísným trestům, například k doživotnímu zákazu řízení,“ prohlásil. Při porušení doživotního zákazu řízení je pak Budský pro trest odnětí svobody.
Za odmítnutí dechové zkoušky aktuálně hrozí udělení sedmi trestných bodů, zákaz řízení až na tři roky a pokuta ve výši 25 až 50 tisíc korun. Za řízení pod vlivem alkoholu a drog hrozí vedle sedmi trestných bodů ještě zákaz řízení až na 10 let, trest odnětí svobody až na tři roky či pokuta do několika milionů korun. Proto se řidičům v některých případech vyplatí dechovou zkoušku odmítnout.