Pastrňák atakuje pozici nejlépe placeného hráče světa. Kolika miliony bude zaplaven?

David Pastrňák v této sezoně hraje mimo jiné o podobu nové smlouvy. A hraje o ni vskutku bravurně. V 57 zápasech nasbíral už 79 bodů, útočí na nejvydařenější sezonu v NHL. Agent má proto nabito, aby pro klienta „Pastu“ v nejlepším věku vyjednal nesmírně lukrativní kontrakt. Možná tak lukrativní, že se stane nejhýčkanějším hokejistou světa. To by musel na sezonu dostat 12,6 milionu dolarů a více. Aktuálně je přibližně na polovině této částky.

Organizace Boston Bruins moc dobře ví, že nedonutit Davida Pastrňáka přiložit pero na papír s novou smlouvou by se rovnalo velké chybě. Sezonu za sezonou dokazuje, že si zaslouží dostat pořádně zaplaceno. A v té aktuální přitápí pod kotlem více než kdy jindy. Zatím „udělal“ 79 bodů, druhý nejlepší z týmu Brad Marchand nasbíral 51.

Jestli se má v nějakém ročníku NHL součet Pastrňákových gólů a asistencí přehoupnout přes magickou stovku, pak to bude teď. Pokud si udrží aktuální tempo, predikce mu věští 113 bodů. Na takové číslo se z Bostonu nikdo nedostal už 30 let.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pastrňák promluvil o tragické ztrátě syna: Hokej je jako terapie přinášející štěstí

K tomu ještě vlastní účinnou páku na vedení klubu – své charisma. Statistiky jsou samozřejmě klíčovou přesvědčovací metodou, ale když havířovský rodák plní tabulky branek a asistencí a k tomu je osobitou personou, hned má lepší pozici. Hokej je především v zámoří vedle sportu i zábavou. A o tento prvek se Pastrňák dlouhodobě stará na hřišti i mimo něj, představuje ideální marketingovou tvář.

Mix bodů a charakteru může proslulého showmana v případě výše kontraktu katapultovat velmi vysoko, teoreticky by se mohl stát i nejlépe placeným hokejistou světa.

Fanoušci Bruins si přáli, aby bylo o budoucnosti českého reprezentanta rozhodnuto ještě před začátkem aktuální sezony. Podepsat mohl už od 1. července, ale 12. října, kdy se kolotoč NHL opět dal do pohybu, se stále pouze pracovalo na tom, co by mohlo být 26letému Pastrňákovi nabídnuto.

„Jsou spolu v kontaktu každý den. Obě strany pracují, je dobře, že spolu mluví. Věřím, že se to podaří,“ uvedl Pastrňák na podzim. Nechtěl, aby se opakoval scénář z podškrábnutí stávající smlouvy, která vyprší na konci ročníku. V roce 2017 si s Bostonem plácl až v první den tréninkového kempu. „Pořád jsme rok napřed. Čistě technicky vzato není nutný žádný spěch. Nová sezona ještě ani nezačala,“ dodal v říjnu.

Ze 131. místa na vrchol?

Čas se posunul o více než čtyři měsíce dopředu a stav je v oficiální rovině pořád stejný – Pastrňákovi dojíždí stávající kontrakt, nový nepodepsal. Ale sága by se přece jen měla blížit ke zdárnému konci. „Po finanční stránce je dohoda velmi blízko,“ informovala před několika dny stanice ESPN.

Kolik, to je oč tu běží

Web The Athletic podotýká, že Pastrňák nemusí být nejlepší hráč NHL, aby si vydělával ze všech hvězd nejvíce. I tím, že se výše platových stropů v posledních letech dál posouvá vzhůru, by si mohl sáhnout až na 13,7 milionu dolarů na sezonu, což je – nutno podtrhnout – v nezdaněné podobě 305 milionů korun.

Králem hokejových boháčů se zatím od příští sezony s roční gáží 12,6 milionu dolarů (281 milionů korun) má stát Nathan MacKinnon z Colorada Avalanche, dosavadní okupant trůnu edmontonský „olejář“ Connor McDavid má o 100 tisíc méně.

Stanice NBC kalkuluje s tím, že Pastrňák nakonec ve smlouvě na osm let nalezne sumu v rozmezí 10,5 až 12 milionů dolarů. Kdyby zůstalo například u 11 milionů, bude bronzový medailista z loňského mistrovství světa nejhýčkanějším hráčem Bruins v historii.

Těchto 245 milionů korun by znamenalo, že za každý den v organizaci si Pastrňák vydělá 671 tisíc.

Ať už bude finální částka odsouhlasená generálním manažerem Bostonu Donem Sweeneym jakákoliv, „Pasta“ si extrémně polepší. Jak už bylo zmíněno, nachází se v posledním roce šestiletého kontraktu, který uzavřel na poslední chvíli na přelomu léta a podzimu v roce 2017. A finančně je zářící pravé křídlo zhruba jen na polovině toho, co teď může dostat.

Pro běžného smrtelníka zní 6,7 milionu dolarů (150 milionů korun) ročně snově, ale v NHL taková částka Pastrňákovi stačí na pouhé 131. místo v tabulce nejlépe vydělávajících hráčů. Přitom v bodování soutěže aktuálně figuruje v top 5.

Tagy: