Pastuchová: Vláda neřešila inflaci a trestá za to seniory. Srovnáváme nůžky, řekla Jelínková

Inflaci vláda Petra Fialy (ODS) neřešila, mrzí mě, že se kvůli ní trestají jenom senioři a důchodci. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedla poslankyně Jana Pastuchová (ANO). Proti této kritice se ohradila poslankyně KDU-ČSL Šárka Jelínková. Připomněla, že letos budou mít senioři nejvyšší důchody, které s červnovou valorizací v průměru přesáhnou 20 tisíc korun. Zdůraznila, že si vláda vytyčila za úkol postavit se k důchodové reformě čelem a postupnými kroky k tomuto cíli směřuje.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil podle Jelínkové nezbytné kroky, které povedou k následné důchodové reformě. Návrhy se týkají mimořádné i řádné valorizace či předčasného odchodu do penze. „Byly nezbytné ze dvou důvodů – abychom dorovnali nůžky, které se rozevírají mezi nejchudšími a nejpřímovějšími seniory a aby současní třicátníci a čtyřicátníci měli po letech práce nárok na důstojný důchod. Jsou to první krůčky před reformou,“ vysvětlovala.

Představené návrhy se však Pastuchové zásadně nelíbí. „Nemusely vůbec nastat, kdyby byla řešena hrozná inflace – tato vláda ji ale neřešila. Mrzí mě, že se kvůli ní trestají pouze senioři a důchodci. Podívejme se, co se stalo s mimořádnou valorizací v červnu, kdy si ji na sílu stoosmička (108 vládních poslanců, pozn. red.) prohlasovala. Nehledá příčinu, tou je inflace. Kdyby byla zmírněna, nemuselo k tak vysoké valorizaci docházet. Jedinou příčinu nyní vidím v tom, že je vláda k řešení inflace slepá,“ sdělila.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Půjdu z práce přímo do krematoria, obávají se lidé. Návrhy změn důchodů kritizuje i opozice

Proti slovům o trestání seniorů se Jelínková zásadně vymezila. „Za vlády současné pětikoalice dostali penzisté již o 31 procent navýšeno na důchodech, je to v průmětu o pět tisíc korun více. S červnovou valorizací pak přesáhneme hranici dvaceti tisíc u průměrného důchodu, tak vysoké nikdy nebyly. Předchozí vláda nedotáhla ani parametrické změny. Tato vláda se k tomu musí postavit čelem, vytyčila si to a postupnými kroky k cíli směřuje,“ zdůraznila.

Pastuchová je k termínu skeptická

Pastuchová je mimo jiné skeptická k termínu, kdy má být důchodová reforma schválena, Jurečka jej stanovil na začátek září. „Předpokládám, že se parametrické změny začnou projednávat v květnu. Pokud představí celou reformu a chce ji mít schválenou 1. září, tak držím pěsti, aby to stihl. Slíbil, že lhůty nezkrátí a reforma se nebude projednávat v legislativní nouzi. Jak to chce ale stihnout, když všichni ví, že v červenci a srpnu Sněmovna nezasedá,“ připomněla.

Podle Jelínkové všichni doufají, že v květnu bude reforma skutečně představena. „Pak už to půjde do legislativního profesu. Doufáme, že se opozice bude chovat konstruktivně, postupně je s kroky seznamována. Ministr má jednání se všemi relevantními aktéry, reformu s nimi probírá. Doufám, že to stihneme a děkuji, že nám drží palce i opoziční poslanci a balíček nám pomohou schválit,“ dodala.

Tagy: