Pohřebiště tanků. Ukrajinská kontrarozvědka drtí jeden obrněnec za druhým, ukazují záběry

Speciální skupina „Alpha“ ze Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU) na Donbase drtí jeden ruský obrněnec za druhým. Podle Kyjeva se zmíněné jednotce kontrarozvědky za pouhých pět dnů povedlo zdemolovat 14 nepřátelských tanků, sedm dalších obrněnců i jeden ruský muniční sklad. SBU rovněž zveřejnila video, které jednotlivé údery ukazuje. Okolnosti záběrů je v době válečného konfliktu složité nezávisle ověřit.

„Dalších 22 zničených cílů. Rusům na východních frontě děláme ze života peklo. Naši ‚Bílí vlci‘ ze speciální skupiny ‚Alpha‘ za pouhých pět dnů zničili 14 tanků, čtyři bojová vozidla pěchoty BMP, dva systémy protivzdušné obrany, jeden odminovací stroj a jeden muniční sklad,“ uvedla SBU na sociálních sítích. Video sdílel také ukrajinský generální štáb.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Každý odpal může skončit smrtí desítek lidí. Reportér Zrno natáčel s ukrajinskými dělostřelci

Na zveřejněných záběrech je vidět série ukrajinských útoků na ruskou těžkou techniku. Zdá se, že většinu úderů provedli operátoři pomocí dronů, kterými na ruské stroje svrhávali bomby. Touto taktikou Ukrajinci jeden z ruských konvojů doslova přeměnili na skladiště šrotu, což vyplývá z leteckých snímků.

K nejtvrdším bojům dochází nadále na území centrálního Donbasu, a to především v okolí Bachmutu. Ten se okupanti snaží neúspěšně dobýt již několik měsíců, stal se pro ně však živoucí noční můrou. Stanice CNN dokonce před časem uvedla, že podle některých odhadů je poměr ztrát v bojích o toto doněcké město až 7:1 v neprospěch Ruska.

I přes značné ztráty se okupantům během zimy a jara přece jen podařilo dosáhnout v okolí zmíněného doněckého města určitých územních zisků. Podle expertů by ale i případné obsazení Bachmutu ruskou armádou bylo pro Kreml spíše symbolickým vítězstvím než opravdovým strategickým úspěchem.

Ukrajinci navíc na území centrálního Donbasu vybudovali hustou a hlubokou obrannou síť. Někteří analytici rovněž předpovídají, že by během jara mohlo dojít k ukrajinskému protiútoku.

Tagy: