PŘEHLEDNĚ: Už žádné fronty na úřadech, o „rodičák“ můžete žádat on-line. Jak na to?

Od srpna mohou lidé žádat o rodičovský příspěvek on-line. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) spustilo portál v rámci slibované digitalizace. „Rodičák“ v současné době činí 300 tisíc korun a rodiče si mohou prostřednictvím formuláře určit i to, jak vysokou částku budou měsíčně pobírat. Jak o příspěvek tedy zažádat z pohodlí domova?

Dosud rodiče o příspěvek žádali na úřadu práce, a to podle místa svého skutečného bydliště. Od srpna roku 2022 o dávku ale mohou žádat i on-line. Její výše činí 300 tisíc korun. V případě vícerčat se celková částka zvyšuje na 450 tisíc korun. Dávku je možné pobírat až do vyčerpání celkové částky, nejdéle však do čtyř let věku dítěte. Procesem vás provedeme krok za krokem.

Jak zažádat o rodičovský příspěvek on-line?

Stačí vyplnit formulář, který najedete na webu Úřadu práce ČR nebo webu ministerstva práce a sociálních věcí. Po otevření stránky klikněte na položku „vyplnit samostatně“ nebo „vyplnit s přílohami“. Pak už stačí postupovat podle instrukcí. Na webu je navíc i vzor předvyplněného formuláře, který vám může pomoci.

Na vyplnění formuláře máte půl hodiny.

Pozor, MPSV varuje, že když budete mít otevřenou stránku s formulářem více než 30 minut, formulář se zavře a budete jej muset vyplnit znovu. Proto resort doporučuje si rozpracovaný formulář průběžně ukládat do počítače. Možnost „uložit rozpracovaný formulář“ najdete v zápatí formuláře. Žádost se vám uloží do stažených souborů v počítači, popř. tam, kde si zvolíte. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ale uklidňuje, že formulář lidé stihnou vyplnit během několika minut.

Jak si žádost o příspěvek ulehčit?

Abyste si práci ulehčili, k žádosti použijte elektronickou identitu občana. Na výběr máte z nástrojů, jako je Bankovní identita, eObčanka, NIA ID nebo třeba mobilní klíč eGovernmentu. Využít můžete i datovou schránku či e-mail s uznávaným elektronickým podpisem. Pokud totiž máte elektronickou identitu, automaticky se za vás vyplní některé povinné údaje.

Co když nemám elektronickou identitu?

Nevadí. Všechny své údaje ale musíte vyplnit sami.

Jak rychle po narození dítěte musím o „rodičák“ zažádat?

Žádost o rodičovský příspěvek je možné uplatnit až tři měsíce zpětně, a to od data narození dítěte. Nemusíte se tedy administrativou zaobírat hned po porodu.

Kdo příspěvek pobírá?

Příspěvek je určen tomu z rodičů, který se o dítě stará. Lze jej čerpat při práci, studiu, při podnikání nebo v nezaměstnanosti. Rodič musí mít však společně se svým dítětem trvalý pobyt a bydliště v České republice.

Kolik korun rodič měsíčně pobírá?

Měsíční výši dávky si každý rodič určuje ve formuláři sám. 300 tisíc ale musí do 4 let věku dítěte vyčerpat. V případě, že rodič měl před narozením dítěte malé příjmy, může čerpat maximálně 13 tisíc korun měsíčně. Ostatní mohou zvolit měsíční výši příspěvku libovolně až do třicetinásobku denního vyměřovacího základu (maximálně ale 47 700 korun).

V případě vícerčat se celková částka navyšuje z 300 tisíc na 450 tisíc korun a spolu s tím i maximální měsíční částka na 1,5násobek.

Je možné měsíční výši měnit?

Ano, měsíční výši bude možné od 2. srpna i měnit, a to jedenkrát za tři měsíce. To půjde nejen u nových žádostí, ale i u rodin, které už příspěvek pobírají. Podle MPSV tak rodičovský příspěvek bude představovat „nejpružnější dávku pro rodiny s malými dětmi“.

Co k žádosti potřebuji?

K tomu, abyste o příspěvek mohli zažádat, potřebujete průkaz totožnosti všech uvedených osob. U dětí do 15 let můžete použít rodný list. Pokud člověk nemá v průkazu totožnosti uvedené rodné příjmení, také použijte rodný list.

Také potřebujete potvrzení o nároku na dávky, které ovlivňuje nárok a výši rodičovského příspěvku.

  • Potvrzení dokládá rodič, který pobíral nemocenskou v souvislosti s porodem, poskytované od České správy sociálního zabezpečení / Pražské správy sociálního zabezpečení / Městské správy sociálního zabezpečení (OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno). Je to tedy rodič, který neměl nárok na mateřskou, ale pobíral pouze nemocenskou. Potvrzení také dokládá rodič, kterému byla mateřská poskytována jiným příslušným orgánem nemocenského pojištění, než je OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno.
  • Naopak potvrzení nemusí dokládat rodič, který pobíral mateřskou od OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno a ke stanovení měsíční výše a výše rodičovského příspěvku chce využít svůj denní vyměřovací základ. Denní vyměřovací základ tedy bude určen automaticky.

Někteří rodiče také dokládají potvrzení o denním vyměřovacím základu, které ovlivňuje výši rodičovského příspěvku.

  • Toto potvrzení dokládá rodič, který nepobíral mateřskou, ale lze mu stanovit denní vyměřovací základ. Ten použije pro volbu výše rodičovského příspěvku v případě, že chce měsíčně z „rodičáku“ čerpat více než 13 tisíc korun (nebo více než 19,5 tisíce korun u vícerčat). Také jej dokládá rodič, kterému se narodilo další dítě v době, kdy ještě nevyčerpat předchozí rodičovský příspěvek a chce tedy vyplatit zbytek částky najednou.

Pokud děti mladší dvou let navštěvují jesle, mateřské školy nebo jiná obdobná zařízení, rodiče dokládají potvrzení o návštěvě.

Pokud rodiče v jiném státě pobírali dávku podobnou rodičovskému příspěvku, i to by měli doložit.

Pokud někdo z rodičů nemá bydliště v ČR, nebo má pracovní či jinou vazbu na jiný členský stát EU, měl by doplnit i tyto údaje.

Co když se mi narodí další dítě, ale nedostal/a jsem ještě celých 300 tisíc korun?

Pokud se do rodiny narodí další dítě, nárok na příspěvek zaniká, ale nevyčerpanou částku vám úřad jednorázově vyplatí.

Co když si se žádostí nevím rady?

K dispozici je vám call centrum na telefonním čísle 800 77 99 00. Obrátit se ale můžete i na e-mailové adresy rodicak@uradprace.cz nebo callcentrum@uradprace.cz.

Je možné o příspěvek stále žádat i osobně?

Ano, o dávku stále můžete žádat i osobně na úřadu práce.

Elektronické formuláře i na další dávky

Loni úřady práce rodičům malých dětí vyplatily na rodičovských příspěvcích přes 35,4 miliardy korun.

Resort chce postupně zavádět elektronické formuláře i pro další sociální dávky. Na začátku července spustil formulář pro žádosti o příspěvek na bydlení. „Od 13. srpna spustíme v pilotním režimu nově budovaný klientský portál, do kterého budou postupně přibývat nové dávky,“ slíbil dříve ministr Jurečka. Dodal, že portál má nabídnout přívětivé prostředí lidem, kteří jsou na podobné služby zvyklí například u bank či pojišťoven.

Od 15. srpna se lidem také otevře možnost žádat elektronicky o příspěvek 5 000 korun na dítě pro rodiny s hrubým příjmem do milionu korun. Příspěvek patří k opatřením, kterými chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Od září bude možné vyřídit prostřednictvím portálu MPSV také žádost o přídavek na dítě.

Tagy:
peníze Marian Jurečka Brno on-line žádost formulář rodičovský příspěvek Česká správa sociálního zabezpečení přehledně čerpání dávky Úřad práce České republiky Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky

Hlavní zprávy

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci
Ukrajina

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:36

Turecku může podle Erdogana důvěřovat Rusko i Ukrajina

20:49

Sergej Šojgu by se měl zastřelit, vyřizuje představitel ruské okupační správy v Chersonu

20:01

Válka na Ukrajině podle Macrona skončí mírem za podmínek určených Ukrajinci

18:52

Evropská unie schválila rozšíření protiruských sankcí

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sušení prádla nebo vytápění bazénu. Krypta ukazuje, jak jsou těžaři bitcoinu kreativní

Kryptoměnová těžba – to nejsou krumpáče a lopaty, ale nablýskaná datacentra za miliony korun. Kvůli velké energetické spotřebě těžebních strojů se těžaři snaží šetřit, kde se dá. Pomocí zbytkového tepla si tak někteří z nich suší ovoce nebo vytápějí vodu v bazénu. O energetické náročnosti bitcoinu se v Kryptě rozmluvil ekonom Lukáš Kovanda. Pořad můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

Viník tragické nehody v Bratislavě měl na kontě 16 přestupků. Proč nepřišel o řidičák?

Viník tragické nedělní nehody v Bratislavě Dušan Dědeček za 11 let spáchal 16 dopravních přestupků. Ve většině případů překročil rychlost. Prokurátor podal návrh na vzetí Dědečka do vazby právě kvůli obavě, aby nepokračoval v trestné činnosti. Odborníci vysvětlili, proč bývalý šéf Deaflympijského výboru Slovenska v minulosti nepřišel o řidičský průkaz. Podle analytika Jozefa Drahovského k přestupkům nejspíše došlo před zavedením současného systému.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.

Katarský emír předčasně odletěl z Prahy. Brusel neodsouhlasil jeho účast na summitu

Katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu večer odletěl z Česka, potvrdil ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Důvodem podle něj bylo, že Brusel neodsouhlasil, aby se emír stal účastníkem čtvrtečního neformálního summitu evropských zemí v Praze. Podle Deníku N, který na odjezd emíra upozornil, odcestoval do Londýna. Velvyslanec v Kataru Petr Chalupecký pak uvedl, že emír odletěl spokojený a podstatná část delegace v Praze zůstává.