Putin už politicky prohrál, ztratil svou pozici. Válka musí skončit čestně, míní Svoboda

Konflikt na Ukrajině se nadále ani pro jednu stranu nevyvíjí ideálním směrem. Podle exministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) však šéf Kremlu už boj prohrál. „To, že politicky již prohrál, je zcela jisté. Na valném shromáždění s ním bylo jen šest okrajových států. Už nebude velký, ztratil pozici, kterou měl,“ komentoval v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Už tři týdny čelí Ukrajina invazi ruských vojsk. Ačkoliv nadále probíhají mírová jednání mezi oběma stranami, kompromis je zatím daleko. Svoboda však tyto snahy oceňuje. „Pokrok nevidíme, ale je důležité, že ho potvrzují vyjednavači obou stran. Je to signál, že ani jedna strana nebouchla do stolu a bude se hledat kompromis. To je umění diplomacie a doufám, že válka skončí čestně, zejména pro Ukrajinu,“ uvedl exministr zahraničí ve vysílání CNN Prima NEWS.

Doufá, že nakonec dojde k dohodě, kterou ruská strana podepíše. „Bez jejího podpisu dohoda nebude,“ uvedl. Ačkoliv Rusko nadále ukrajinská města ostřeluje a v zemi umírají civilisté i vojáci, prezident Vladimir Putin podle bývalého šéfa české diplomacie už politicky prohrál. „To je již zcela jisté. Na valném shromáždění s ním bylo jen šest okrajových států. Už nebude velký, ztratil pozici, kterou měl,“ myslí si Svoboda.

Zdůraznil, že válka musí skončit čestně, nikoliv ukrajinskou potupou. Svoboda také okomentoval dopady sankcí na samotný konflikt i na životní standardy lidí po celém světě. „Sankce mají reálný efekt a budou mít dopad i na běžné Rusy. Jsou razantní, zasáhly řadu sektorů, nejen luxusní zboží. Nyní ale musíme řešit, co jaká společnost vydrží: jak ta ruská, tak naše, demokratická,“ upozornil.

Dopady sankcí mohou svět sužovat řadu měsíců, přesto podle něj musí nejen evropská společnost vydržet. „Lidé jsou zvyklí na luxus, sociální jistoty a pohodlný život. Bude to test, možná soutěž, kdo vydrží déle. Máme však ‚velkosoutěžitele‘, Rusko vydrží hodně,“ poznamenal a varoval, že to nebude jen tak.

„I nás to postihne, například v cenách pohonných hmot nebo energií. Přestáváme posílat prostředky na válku, ale čeká nás doba, kde bude soudružnost více potřebná než nyní,“ uzavřel Cyril Svoboda.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět
Migrace

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

00:13

Finsko výrazně omezí vstup Rusů na své území

OBRAZEM: Demisi, volaly davy lidí. Hymnu zpíval Ortel, vypustili holubici míru

V Praze se konala druhá protivládní demonstrace uskupení Česká republika na 1. místě. Podle policie na ni dorazily „nižší desítky tisíc“ účastníků. Pořadatelé požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Dění na Václavském náměstí pořadatelé přenášeli živě na obrazovky i v dalších městech po České republice.

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.