reklama

Realitní bublina drtí hlavně mladé lidi. Vlastnické bydlení bude nedostupný luxus

Vlastnické bydlení bude stále hůře dostupné zejména pro mladé lidi na počátku jejich profesní dráhy.
Zdroj: Profimedia.cz

Přestože českou ekonomiku už rok svírá koronavirová pandemie, vývoj cen nemovitostí tomu vůbec nenasvědčuje. Zatímco před dvanácti lety domy a byty pod tlakem hospodářské recese zlevňovaly, současná krize žene jejich ceny stále vzhůru. Zdražování se navíc přelévá z Prahy do regionů a vlastnické bydlení se stává nedostupným pro stále větší okruh lidí, zejména mladých na prahu kariéry.

reklama

Věra žije se svým manželem v řadovém domku ve třináctitisícové Krupce na Teplicku. Děti mají již odrostlé a do penze manželskému páru zbývá asi deset let. A tak se rozhodli, že se poohlédnou po nějakém pozemku, na kterém by si nechali postavit přízemní dům, v němž by strávili podzim života. „Byli jsme se podívat na stavební parcely, které jsou k prodeji v okrajové části Krupky na poměrně klidném místě s úžasným výhledem na České středohoří,“ řekla Věra CNN Prima NEWS.

/ fotografií

Na obří ceduli je zobrazeno několik pozemků a vedle nich je uvedena cena 1290 korun za metr čtvereční. I to je na Ústecký kraj poměrně dost, manželé ale byli ochotni takovou sumu zaplatit. „K našemu velkému překvapení jsme zjistili, že cena už neplatí a pozemky se v daném místě prodávají aktuálně za 1800 korun za metr,“ dodala Věra s tím, že tedy budou ještě nějakou dobu pátrat po jiných možnostech.

Úprk z Prahy mnoho neřeší

Jen pro představu, v podobné lokalitě na opačném konci Krupky (v části zvané Oáza) se srovnatelné parcely daly před deseti lety pořídit za 800 korun za metr čtvereční. Během jedné dekády tak zde stavební pozemky zdražily o 125 %. Jde sice o mimořádný případ, dokonale však ilustruje situaci, která na českém nemovitostním trhu panuje. A to nejen u pozemků, ale i u domů a bytů, nově postavených i starších.

K tématu

Doposud nemovitosti určené k bydlení zdražovaly především v Praze. V posledních dvou letech se ale růst cen realit přelil za hranice metropole a regiony Prahu rychle dohánějí. „Nabídkové ceny bytů v prvním čtvrtletí meziročně přidaly o 7,6 %. V Praze růst cen zvolnil z 5,2 na 4,8 %, mimo Prahu mírně zrychlil z 11 na 11,4 %,“ uvedl na svém twitterovém účtu hlavní ekonom ING Banky Jakub Seidler s odkazem na data Českého statistického úřadu. Nemovitosti v Česku za poslední dekádu zdražily průměrně o 77, v Praze dokonce o 97 %.

„Jde o logický vývoj. S tím, jak se bydlení v Praze stává stále hůře dostupné, lidé hledají lacinější lokality na venkově. To ale postupně žene ceny nemovitostí vzhůru i tam,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické. Proto není výjimkou, že ceny i starších bytů v obcích či městech jen několik desítek kilometrů od Prahy stojí až pět milionů korun. „Čím dále od Prahy, tím jsou ceny sice příznivější, ale i tak se na místní poměry šplhají vysoko,“ dodala Hedija.

Zvykejme si na život v nájmu

Současný stav nemovitostního trhu v České republice nejvíce komplikuje život mladým lidem na počátku své kariéry, kteří by ve výhledu několika málo let chtěli založit rodinu. „Lidem, kterým je dnes kolem 25 let, prakticky mezi prsty uniká šance na pořízení vlastního bytu nebo domu. Přitom ještě před deseti lety se dalo bydlení vyřešit za celkem přijatelných podmínek,“ řekl CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.

K tématu

Podle Křečka se Česko dostává do bodu, kdy se začne ve větší míře prosazovat nájemní bydlení. „Spousta lidí nebude mít jiné východisko. Je to bohužel jeden z negativních trendů, který se k nám dostává ze západu,“ dodal. Myslí tím fakt, že v západních zemích je běžnější bydlet v pronajatém než ve vlastním příbytku.

Důsledek příliš levných peněz

Jak je vůbec možné, že navzdory koronavirové krizi reality stále zdražují, ačkoli logika velí, aby se ceny domů, bytů a pozemků vydaly přesně opačným směrem? Štěpán Křeček vidí dvě hlavní příčiny. „Přestože se česká ekonomika dostala do krize, příjmy domácností v loňském roce reálně vzrostly. Značná část obyvatelstva ale necítila potřebu nebo neměla možnost tyto peníze utratit a začala hledat způsoby, jak své úspory zhodnotit lépe než pouhým ponecháním na bankovním účtu. Zatímco Američané své úspory běžně investují na burze do akcií, u nás se lidé vrhli na nemovitosti,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Druhým faktorem způsobujícím bobtnání realitní bubliny je podle Křečka uvolněná politika České národní banky a centrálních bank obecně. „Úrokové sazby se u hypotéčních úvěrů v Česku dostaly dokonce níže, než je inflace. To je další pádný důvod, proč raději takto investovat do nemovitostí, než nechávat peníze bez užitku ladem,“ dodal hlavní ekonom BH Securities.

Jenže ani budoucnost není v tomto ohledu růžová. Dá se totiž očekávat, že s hospodářským oživením hlad po realitách neustane. A dokud budou hypotéky laciné, ani ony nezafungují jako tlumič poptávky po nemovitostech. „Dokud se úroky nevrátí na nějakou normální úroveň a hypotéky výrazněji nepodraží, ceny nemovitostí porostou. Může to trvat klidně několik let,“ dodal Štěpán Křeček. Ostatně úrokové sazby setrvávají na mimořádně nízkých úrovních už od minulé hospodářské krize z let 2008 až 2009.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Reportáž

Rusáci mi dluží milion, říká farmářka z Vrbětic. Odškodnění od Putina chtějí i další

Rusáci mi dluží milion, říká farmářka z Vrbětic. Odškodnění od Putina chtějí i další

Téměř sedm let čekali lidé z Vlachovic-Vrbětic, až vyšetřovatelé najdou viníka výbuchů v muničních skladech za obcí. „Teď už ho konečně máme, tak ať platí. Rusáci mi dluží nejméně milion, a to jen za ztracené dotace na naše pole,“ rozčiluje se farmářka Renata Pekařová. Podnikatel v lesnictví Dalibor Olšák zase v areálu muničních skladů koupil 117 hektarů lesa, škody jdou do desítek milionů. „Rád bych, aby stát s Ruskem nějaké odškodnění vyjednal, ale půjde to těžko. Tohle je příliš velká hra s globálními rozměry,“ přemítá.

Vláda

Proč zůstalo Rusko v tendru na Dukovany? Vláda měla o Vrběticích vědět už v březnu

Proč zůstalo Rusko v tendru na Dukovany? Vláda měla o Vrběticích vědět už v březnu

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) i premiér Andrej Babiš (za ANO) věděli o možném zapojení Rusů do výbuchu ve skladu ve Vrběticích už v březnu, tvrdí web Neovlivní.cz. Znamenalo by to, že i když vládní politici věděli o možném „teroristickém útoku na Českou republiku“, jak incident označují zástupci opozice i odborníci, ponechali Rusko v tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech. Babiš trvá na tom, že se o zapojení agentů jednotky GRU do exploze muničního skaldu dozvěděl až v dubnu.

Jan Hamáček

SLEDUJTE ŽIVĚ briefing Jana Hamáčka: Jaká je budoucnost vztahů s Ruskem?

SLEDUJTE ŽIVĚ briefing Jana Hamáčka: Jaká je budoucnost vztahů s Ruskem?

Vyostřenou situací mezi Ukrajinou a Ruskem se v pondělí dopoledne zabývají ministři zahraničí zemí EU. Ústředním tématem jednání by měla být otázka, jak by evropský blok mohl přispět k ukončení konfliktu na východě Ukrajiny, který nyní nabírá na síle. Ministři by měli diskutovat i o česko-ruských vztazích, které se vyostřily poté, co vyšlo najevo, že za výbuchem v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014 stáli ruští agenti. Sledovat briefing ministra zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD) můžete živě v tomto článku.

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, tvrdí kontrolní úřad
Do normálu se nevrátíme ani v roce 2023, varuje Pollert. Odborníci sází na červenec
reklama
reklama
Záhada na Philipově pohřbu. Královna nechala na rakvi vzkaz, v Anglii řeší zvláštní podpis

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Uspořádejme velké koncerty, vychytáme tím infikované, vyzývá Flegr
Babiš: Za týden rozvolníme, priorita jsou děti a sport. Začnou se očkovat i lidé 60 plus
Přebalování, polohování a převlékání. Co musí vědět dobrovolníci ve zdravotnictví?
Jak by nám mohli Rusové uškodit? Zdražení plynu nehrozí, uklidňuje Havlíček
Další články
reklama
reklama