Rusové zabili i dvoudenní miminko. Nikdy se nebudeme chovat jako vy, vzkazují Ukrajinci

Rusko pokračuje v masivním bombardování ukrajinských civilních cílů včetně kritické infrastruktury. Počty mrtvých či zraněných civilistů dramaticky přibývají. Kyjev potvrdil mimo jiné smrt teprve dvoudenního miminka. K tragické události mělo dojít v Záporožské oblasti. „Nikdy nebudeme jako vy,“ vzkázali Rusům Ukrajinci.

„Serhijko. Nejmladší oběť ruského terorismu. Dítě žilo jen dva dny. Za každé z našich dětí, za každé naše miminko budou naši vojáci bojovat na bitevním poli ještě oddaněji. Bez ohledu na to, jak silný je náš vztek, nikdy nebudeme jako vy, Rusové,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo obrany.

Resort sdílel fotku zdrcené matky, kterou její přátelé museli na pohřbu zesnulého dítěte utěšovat. Andrej Poleščuk, analytik a aktivista, který se dlouhodobě věnuje konfliktu na Ukrajině, doplnil, že k tragické události došlo ve městě Vilňansk v Záporožské oblasti. „Pohřeb dvoudenního novorozence, kterého Rusové zavraždili před několika dny, když zasáhli porodnici,“ zmínil Poleščuk na Twitteru.

„Slušná slova už dávno došla,“ dodal europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Z bezprecedentních útoků Ruska na ukrajinská města jsou šokované i západní země. Evropský parlament schválil rezoluci, v níž označil Rusko za stát podporující terorismus. „Za odměnu“ se dočkal hackerského útoku.

Msta těch, kteří prohráli

Značná část ruských raket míří na jihoukrajinský Cherson, který se Ukrajincům povedlo začátkem listopadu osvobodit. Například při pátečním ostřelování města zahynulo 15 lidí, dalších 35 utrpělo zranění. Mezi nimi bylo i dítě. S odvoláním na tamní městskou radu to napsala agentura Ukrinform. Cherson čelí masivnímu ruskému bombardování již několik dnů v kuse. Za poslední dobu v tomto městě v důsledku ruského ostřelování zemřelo minimálně 32 lidí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sdělil, že téměř nemine hodiny, aby nedostal upozornění na ruské útoky na Cherson nebo na další města a vesnice v Chersonské oblasti či na dalších územích Ukrajiny. „Teror začal hned potom, co byla ruská armáda nucena dát se na úprk. Je to msta těch, kteří prohráli,“ prohlásil Zelenskyj.

Podle vojenských analytiků chce Rusko bombardováním ukrajinských civilních cílů včetně kritické infrastruktury vzbudit v tamním lidu strach, a tím dostat Kyjev za nevýhodných podmínek (pro ukrajinskou stranu) k vyjednávacímu stolu. Ukrajinci se však podle svých prohlášení nehodlají nechat zastrašit a chtějí dobýt zpět všechna území, která Rusko okupuje. Nejsmělejším cílem je návrat poloostrova Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014.

Tagy:
válka dítě smrt kojenec Ukrajina bombardování Tomáš Zdechovský civilisté Rusko Cherson Chersonská oblast ostřelování Záporožská oblast Andrej Poleščuk