Ruští vojáci se chovají hůř než čečenští Kadyrovci a kradou, stěžují si uprchlíci u Kyjeva

Ukrajinská armáda se snaží vytlačit Rusy co nejdál od Kyjeva, aby zabránila ostřelování města. Její velení připustilo, že ruské jednotky upevňují své pozice v oblasti Polesí na pomezí Běloruska a Ukrajiny. Podle uprchlíků se někteří ruští vojáci chovají hůř než čečenští Kadyrovci.

Oblast severně od Kyjeva navštívil i reportér CNN Prima NEWS Matyáš Zrno. „Byli jsme severně od Kyjeva na pobřeží takzvaného Kyjevského moře, jak se říká obrovské přehradě na řece Dněpr. Dostali jsme se do poslední vesnice před frontou, kde Ukrajinci využili kapacity přehrady, aby zaplavili území a zbrzdili postup ruských vojsk,“ popsal Zrno.

Na místě podle něj panovala napjatá atmosféra, vojáci a příslušníci teritoriální obrany byli takřka všude. V lesích a kolem silnice byly vidět vyhloubené zákopy a bunkry a vojáci kopali další palebná postavení.

„Viděli jsme také evakuaci lidí, kteří prchali z obsazených vesnic. Jeden z nich mluvil o chování ruských vojáků, kteří se prý chovají hůř než ti čečenští, takzvaní Kadyrovci,“ líčil reportér a dodal, že Rusové prchajícím Ukrajincům kradou veškeré vybavení, mobily a jídlo.

Boje ale probíhají takřka všude. Ukrajinská armáda snaží využít vyčerpání ruských vojsk především severozápadně a severovýchodně od Kyjeva, což jsou rozsáhlé a nepřístupné oblasti, ve kterých Rusové zápasí s logistickými problémy.

„Na jihu u Mariupolu mají Rusové převahu. Město je obklíčené a mohou tak využívat lepších zásobovacích linií. Očekává se, že se Mariupol dlouhodobě neudrží,“ řekl Zrno a dodal, že další potíže zřejmě čekají Ukrajince na frontě u Donbasu, kde Rusové ukrajinskou armádu pomalu, ale jistě zatlačují.

„Pravděpodobně to bude vyčerpávající poziční válka, kdy zisky jedné nebo druhé strany nebudou klíčové,“ sdělil reportér s tím, že půjde o získávání malých území, jako jsou vesnice či klíčové křižovatky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět
Migrace

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

OBRAZEM: Demisi, volaly davy lidí. Hymnu zpíval Ortel, vypustili holubici míru

V Praze se konala druhá protivládní demonstrace uskupení Česká republika na 1. místě. Podle policie na ni dorazily „nižší desítky tisíc“ účastníků. Pořadatelé požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Dění na Václavském náměstí pořadatelé přenášeli živě na obrazovky i v dalších městech po České republice.

Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.