Síkela a poslanci hájí úsporný tarif. Proč ale není příspěvek vyšší a kdo na něj nedosáhne?

Domácnosti by mohly mít topnou sezónu levnější až o 16 tisíc korun. Po měsících příprav prošel poslaneckou sněmovnou návrh, který vládě umožní zavést úsporný energetický tarif pro domácnosti. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) obhajoval svá opatření před zákonodárci, přesnou výši příspěvku a další podrobnosti ale doprovázelo několik nejasností. Jak je to s maximální částkou pomoci a s lidmi s trvalým bydlištěm na chalupách?

Schválení návrhu předcházela očekávaná šňůra proslovů ze strany opozičních politiků, třebaže již dopředu avizovali, že úsporný energetický tarif podpoří. Do diskuse se přihlásilo okolo deseti řečníků, nejvíce času u pultíku strávili politici z hnutí SPD. Jeho šéf Tomio Okamura se vybavil vodou a vydržel mluvit zhruba 45 minut.

K návrhu se vyjádřilo i opoziční hnutí ANO. „Bohužel, někdy se mi zdá, že jediný, koho astronomické zdražování netrápí, je naše vláda,“ vyjádřila se například předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová. „Opozice říká, že pomáháme málo. My si myslíme, že pomáháme přiměřeně,“ reagoval ministr Síkela na kritiku.

Přes tyto hádky se politici dohodli, že automatickou slevu by domácnosti mohly dostat nejen na elektřinu a plyn, ale nakonec také na teplo. Maximálně by lidé mohli dostat až 30 tisíc korun. Podle opozice je to málo a příspěvek by měl být vyšší.

Podpora se nemá vztahovat na víkendové nemovitosti a dobíjení elektromobilů. Kolik nakonec stát zaplatí každému odběrateli, se uvidí až se začátkem topné sezóny. Podle Síkely to ale nebude zmíněných 30 tisíc korun, které dovoluje návrh zákona. „V kombinaci s odpuštěním poplatků za obnovitelné zdroje to domácnostem zajistí příspěvek ve výši až 16 tisíc korun,“ sdělil na tiskové konferenci.

Právě maximální výše podpory zmátla nejednoho odběratele. „V současné době, jak to bylo nastíněno ministrem Síkelou, vláda uvažuje, že uvolní na úsporný tarif 27 miliard korun. To odpovídá maximální výši 16 tisíc korun na odběratele,“ vysvětlil nejasnosti ohledně nejvyšší možné částky Tomáš Müller (STAN), člen sněmovního hospodářského výboru.

Trvalé bydliště na chalupě? Na pomoc dosáhnete

Poslanci totiž schválili, že částku a konkrétní podobu pomoci může vláda upravovat svými nařízeními. Pokud pro to budou vhodné podmínky, může kabinet zvednout příspěvek na vyšší částku než avizovaných 16 tisíc korun, přičemž strop daný zákonem činí 30 tisíc korun. „Uvidíme podle toho, jak se bude měnit cena energií. Vláda na ně může pružně reagovat,“ doplnil Müller.

Ministr Síkela již dříve zmínil, že na úsporný tarif by vláda mohla celkem vyčlenit 30,6 miliardy korun, přičemž z této sumy rozdělí 3,6 miliardy korun mezi domácnosti s domovními kotelnami, které původně v programu podpory zahrnuty nebyly.

Nyní je tedy na kabinetu Petra Fialy (ODS), jak bude vypadat výsledný příspěvek. „Finální podobu pomoci určí vláda, předběžně jsme domluvení na příspěvku až 16 tisíc,“ dodal Síkela.

Třebaže se pomoc nevztahuje na víkendové tarify na chalupách, lidé s trvalým bydlištěm na chatě budou mít na finanční podporu nárok. „Pokud tam bydlí dlouhodobě a mají tarif D25 nebo D26, na příspěvek samozřejmě dosáhnou, a to i v případě, že mají byt ve městě. Není to vázané na konkrétní osobu, ale odběrové místo,“ sdělil CNN Prima NEWS poslanec Müller.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox
sledujeme živě
19:28

Zdeněk Hřib: Prioritou je řešit program a půdorys koalice

19:16

Na pražském magistrátu zatím nedošlo ke shodě o možné koalici.

19:07

Kandidátka do Senátu Kovářová: Na vesnici všichni vědí, že jsou jenom dvě pohlaví, v hospodě jsou povoleny všechny názory

18:18

Koalice už vznikly v Havířově či Přerově, brzy bude zřejmě jasno ve Zlíně

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Rakušan vybral nového ředitele rozvědky. Měl by jím být její exnáměstek Posolda

Novým ředitelem civilní rozvědky by se mohl stát bývalý náměstek pro operativní činnost Vladimír Posolda, informoval Deník N. Podle webu by ho měl na pondělním jednání vlády představit ministrům vicepremiér Vít Rakušan (STAN), kterému se souhlasem vlády náleží šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) jmenovat. Funkce ředitele rozvědky není obsazena od konce srpna, kdy rezignoval Petr Mlejnek.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.