Správa státních hmotných rezerv má na svém skladě dva miliony testů, na Twitteru to přiznal dosluhující ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Zároveň potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví další objednávky nechystá.
„Chtěl bych se vlády Andreje Babiše zeptat, možná mu pomohou vicepremiér Jan Hamáček a vicepremiér Karel Havlíček – kolik je na skladě hmotných rezerv teď testů? Kolik jich je objednáno? Proč X vašich ministrů zdravotnictví nedokázalo vybavit hygieny v krajích, aby teď mohly fungovat?“ zeptal se na Twitteru staronový poslanec Marek Ženíšek (TOP 09).
„Správa státních hmotných rezerv má na skladech cca dva miliony testů. Další objednány nejsou, neboť ministerstvo zdravotnictví na opakované dotazy Ústředního krizového štábu uvedlo, že s nákupem dalších do konce roku nepočítá,“ odpověděl mu na sociální síti Hamáček.
Stát to však za problém nepovažuje. „Co se týká zásob, jedná se o antigenní testy, které jsou určené k sebetestování. Dnes podporujeme spíš metodu co nejrychlejšího testování symptomatických případů, což jsou PCR testy. Denně se provádí několik desítek tisíc antigenních testů v odběrových místech, které si ale testy zajišťují samy a nejsou závislé na státních hmotných rezervách,“ uvedla ve čtvrtek na tiskové konferenci hlavní hygienička Pavla Svrčinová.
Testy jsou ale potřeba k testování žáků v problémových regionech. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) sám přiznává, že jich školy jenom teď potřebují půl milionu. „Testování ve školách se od 8. listopadu rozšíří o dalších 23 okresů. Tento návrh Ministerstva zdravotnictví právě schválila vláda. Ministerstvo školství proto v tomto týdnu ve spolupráci se Správou státních hmotných rezerv a hasičů rozveze do škol dalších 575 tisíc antigenních testů,“ napsal na Twitter.
Testování ve školách se od 8. listopadu rozšíří o dalších 23 okresů. Tento návrh @zdravkoonline právě schválila vláda. @msmtcr proto v tomto týdnu ve spolupráci se @rezervy_SSHR a @hasici_cr rozveze do škol dalších 575 tisíc antigenních testů.
— Robert Plaga (@RobertPlaga) November 1, 2021
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula však uklidňuje, že testy v dnešní době není případně problém rychle objednat. „Sehnat antigenní testy v dnešní době určitě není velký problém, na trhu jich je spousta, takže to lze udělat poměrně rychle. To není jako situace před mnoha měsíci, kdy prostě nebyly k dispozici,“ sdělil CNN Prima NEWS.
Zároveň naznačil, že to už ani nemusí být nutné. „Otázka je, zda je vůbec někdo bude chtít nakoupit a zda se budou vůbec používat. V tuto chvíli se vede diskuse, zda ty antigenní testy vůbec používat, a od toho se mohou odvíjet úvahy o tom, zda je vůbec nakupovat,“ doplnil Prymula.
Přestanou se testy uznávat jako doklad bezinfekčnosti?
Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, který by měl být zároveň v čele covidových poradců budoucí vlády, totiž přiznal, že se mezi odborníky jedná o variantě, že by se testy přestaly úplně uznávat pro prokázání bezinfekčnosti. Lidé by se tak museli prokazovat buď očkováním, nebo proděláním nemoci.
„Vedli jsme diskusi o tom, jaká by při zhoršující se situaci mohla být další opatření, která by byla ještě do jisté míry restriktivní a zastavila by případný nárůst incidence. Samozřejmě se o tom nijak nerozhodlo, ale diskutovalo se o jednom zpřísnění, o kterém již uvažují některé státy. Pokud v této chvíli považujeme za bezinfekčnost takzvané ONT (někdy také OTN, zkratka pro očkování, prodělanou nemoc nebo test, pozn. red.), že by mohlo v budoucnu platit jen očkování nebo prodělaná nemoc,“ uvedl Chlíbek pro CNN Prima NEWS.