Rekordní „sekera“, fatální selhání vlády nebo napadení veřejných financí socialistickým virem a rozhazování na dluh. Tak komentují výsledek hospodaření státu za rok 2020 někteří odborníci a opoziční politici. Vláda prý úmyslně přestřelila plánovaný rozpočtový schodek, aby mohla na konci roku vykázat lepší číslo.
Nutno říci, že ekonomičtí experti jsou vůči vládě co do rozpočtového deficitu za loňský rok poměrně shovívaví. Daleko více jim vadí, že vláda nebyla schopna dostatečně přesně plánovat rozpočtové příjmy nebo to, jaký rozpočet prosadila na rok 2021.
Česko má rekordní schodek rozpočtu. Stát loni prohospodařil 367,4 miliardy korun
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) představila na úterní tiskové konferenci výsledek hospodaření státního rozpočtu za rok 2020. Schodek dosáhl 367,4 miliardy korun, což je nejvíce v historii České republiky. Původní deficit byl plánován na 40 miliard korun, ovšem kvůli koronavirové krizi byl zákon o státním rozpočtu třikrát novelizován se schodkem až 500 miliard. Výsledný deficit je nakonec nižší.
„Pokladní plnění státního rozpočtu odhalilo fatální selhání vlády při řízení státní kasy. Přestože byl rozpočet několikrát předěláván, stejně se zásadně odchýlil od svého plánu. Jako by státní finance řídil koronavirus a nikoli vláda,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.
Křeček připomněl, že schodek za rok 2020 byl o 338,9 miliardy korun vyšší než v roce 2019. „K tomuto výsledku přispěla hospodářská strategie vlády, která spočívala v navyšování výdajů státního rozpočtu. Naopak žádná významná úsporná opatření nebyla zavedena. Stát nadále bobtnal a jeho vývoj se výrazně odchýlil od dění, které můžeme pozorovat v soukromém sektoru,“ dodal.
Státní kasa není v rozvratu
„Hospodaření českého státního rozpočtu za rok 2020 končí suverénně největší sekerou v historii veřejných financí České republiky. Výsledný schodek 367,4 miliardy korun by byl ještě začátkem roku 2020 zcela z říše sci-fi. Bohužel, v důsledku koronavirové krize se stává smutnou skutečností,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Česko má státní rozpočet na rok 2021. Prošel i s hlasy komunistických poslanců
Česká republika se na poslední chvíli vyhnula rozpočtovému provizoriu. Návrh státního rozpočtu na rok 2021 nakonec získal podporu většiny poslanců. Stát tak bude hospodařit se schodkem 320 miliard korun. Klíčovým bodem pátečního jednání Poslanecké sněmovny bylo schválení pozměňovacího návrhu KSČM na přesunutí 10 miliard korun z rozpočtu armády do rozpočtové rezervy. Prezident Miloš Zeman zákon zřejmě podepíše, trvá ale na úpravě po schválení daňového balíčku.
V žádném případě by prý ale nehovořil o rozvratu veřejných financí. „Rozvratem veřejných financí lze nesjpíše chápat situaci, kdy je veřejný dluh v poměru k hrubému domácímu produktu tak vysoký, že snižuje hospodářský růst dané ekonomiky,“ dodal. Taková úroveň je podle empirických studií pro vyspělé země v pásmu od 75 do 100 procent HDP. Český státní dluh dosáhl ke konci loňského roku necelých 37 procent HDP, jak na úterní tiskové konferenci uvedla ministryně financí Alena Schillerová.
Kovanda ale upozornil, že bude nutné, aby Česko své veřejné finance po koronavirové krizi konsolidovalo. „Pokud s tím ale o jeden nebo dva roky posečkáme, abychom zbytečně neochromovali celkovou poptávku v ekonomice, jde o součást proticyklické politiky státu,“ dodal s tím, že dávat státní kasu do pořádku by se mělo v příznivých časech.
Letos bude hůř
Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler se už dívá do budoucnosti. „Deficit rozpočtu v letošním roce bude z titulu daňového balíčku a pokračující pandemie ještě vyšší, než byl ten loňský. Oficiální schodek je stanoven na 320 miliard korun, skutečný se ale bude patrně pohybovat nad 400 miliardami a mírně překoná sedm procent HDP,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na rok 2021. Očekává však jeho novelizaci
Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na Twitteru o tom informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident už dříve uvedl, že očekává novelizaci rozpočtu podle toho, jak Sněmovna naloží s vládním daňovým balíčkem. Sněmovna v úterý schválila senátní verzi daňového balíčku, která připraví v příštím roce státní rozpočet o 87,5 miliardy korun.
Podle ekonomického analytika Komerční banky Františka Táborského by rozpočet bez druhé vlny pandemie skončil v deficitu ve výši 350 miliard korun. Podepsala se však na něm aktuální opatření vlády a slabší výkon ekonomiky. „Celkové veřejné finance tak podle našich odhadů skončily v loňském roce v deficitu 7,2 procenta HDP. Obdobný výsledek očekáváme i pro letošek,“ sdělil redakci CNN Prima NEWS.
Opozice mluví o socialistickém viru
Výsledek hospodaření státu za rok 2020 cupují opoziční politici. „Vláda opětovně a zřejmě úmyslně přestřelila plánovaný deficit na 500 miliard, aby mohla na konci roku vykázat lepší čísla. Veřejné finance jsou dlouhodobě napadeny socialistickým virem rozhazování na dluh a Babišova vláda tuto nemoc jen prohloubila,“ řekl CNN Prima NEWS poslanec ODS Jan Skopeček. Podle něho si nemáme nechat „namluvit lživou vládní propagandou, že je tragický výsledek hospodaření státu pouze důsledkem covidové pandemie“.
Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové vláda ukázala, že nedokáže realisticky své příjmy a výdaje plánovat a že nakonec dosáhla nižšího než plánovaného schodku na úkor podnikatelů. „Vláda si schválila obrovský polštář ve výši půl bilionu korun, slibovala pomoci živnostníkům, ale nakonec je deficit nižší i na jejich úkor,“ řekla CNN Prima NEWS. Nemyslí si ale, že měla 500miliardový schodek vyčerpat do poslední koruny. „Měla si nechávat rozpočty schvalovat podle aktuálního ekonomického vývoje tak, jak jsme to už v létě požadovali také my,“ dodala šéfka TOP 09.