Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

Vratislav Mynář se stal hradním kancléřem už v roce 2013, tedy krátce po zvolení Miloše Zemana. Po tlaku veřejnosti požádal Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) o udělení bezpečnostní prověrky na nejvyšší stupeň přísně tajné. NBÚ mu ale žádost zamítl, kvůli čemu, zůstalo v utajení.

„Samozřejmě, pokud nedostane ve stanoveném termínu bezpečnostní prověrku, o kterou si sám řekl dobrovolně, tak není důvod, aby byl nadále kancléřem,“ uvedl v roce 2013 Zeman. Mynář přiznal, že prověrku stále nemá, až o dva roky později. Prezident poté otočil a už ji po něm ani nevyžadoval.

Mynář se v minulosti musel na půdě Sněmovny hájit i kvůli nesrovnalostem ohledně svého majetku. Zákonodárcům měl předložit své majetkové přiznání. Jenže kdo čekal „vysvlečení do naha“ a kompletní představení soupisu kancléřova majetku, musel být zklamán. Mynář v dokumentu uvedl, že má podíl ve čtyřech firmách a žádné dluhy. Tím jeho sdělení skončilo.

„Hrad si z nás dělá srandu. To není majetkové přiznání. To je přiznání o střetu zájmů, a to jen za minulý rok,“ reagoval v roce 2015 pohoršeně tehdejší místopředseda STAN Petr Gazdík. A nebyl zdaleka jediným poslancem, který Mynáře kvůli majetkovým poměrům a absenci bezpečnostní prověrky kritizoval.

Obvinění z dotačního podvodu

Namísto vyhazovu svého podřízeného prezident krátce na to odsvědčil Mynářovi svatbu. Hradní kancléř si tehdy bral moderátorku Alexandru Noskovou. S tou má dva syny.

Mynář plnil titulky novinových článků i televizních reportáží i v posledních letech. Hradní kancléř je mimo jiné trestně stíhaný kvůli podezření z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Případ se týká šestimilionové dotace na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Navrch bez vědomí úřadů zasněžoval svou sjezdovku z na černo postaveného rybníka.

Na začátku roku 2020 se znovu řešila Mynářova náklonost k Rusku a Číně. Zesnulý šéf Senátu Jaroslav Kubera (ODS) totiž krátce před smrtí obdržel výhružný dopis, protože plánoval cestu na Tchaj-wan. Dokument měla poslat čínská ambasáda na vyžádání Mynáře. To ale hradní kancléř odmítl. Prý měl s Kuberou přátelský vztah, což ale Věra Kuberová rázně odmítla.

Když pak loni za nouzového stavu Mynář pořádal v Osvětimanech zabijačku, lidé v Česku už jen kroutili hlavou. V té době se totiž v rámci omezení pohybu lidí mohlo vycházet z domu pouze ve dvou. Na zabijačce jich bylo minimálně třikrát víc.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu
Partie

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu

Děsí mě, že v senátních volbách zvítězila paní, jež stojí na jednom pódiu s lidmi, kteří říkají, že by šli požádat o pomoc Putina. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekla bývalá senátorka a šéfka klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková. Ta se na Kroměřížsku nedostala do druhého kola senátních voleb. Nakonec v daném obvodu vyhrála kontroverzní právnička Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ).

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:03

Německo, Dánsko a Norsko koupí slovenské houfnice pro Ukrajinu

14:30

Z plynovodu Nord Stream 1 přestal unikat plyn, uvedly dánské úřady

14:01

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci

13:21

Papež vyzval Putina, aby zastavil kolotoč násilí a smrti na Ukrajině

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Putin nemá vagnerovce pod kontrolou. Kvůli mobilizaci zažije horké chvíle, říká analytik

Vladimir Putin nemá Vagnerovu skupinu plně pod kontrolou, říká vojenský analytik Lukáš Visingr. Jedná se však o jednu z nejúspěšnějších ruských sil během invaze na Ukrajinu. Zakladatel skupiny nicméně zkušenější veterány v jednotce doplňuje nováčky bez výcviku, ti pak slouží jen jako „potrava pro děla“. Mobilizace podle odborníka ruské problémy jen prohloubí.

Kupka prozradil, kdy koalice oznámí postup v boji o Hrad. Představí vlastního kandidáta?

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) v úterý 4. října oznámí, jak se postaví k prezidentským volbám. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Ten zároveň lidi žádal o pochopení, že se koalice stále nevyjádřila. Premiér Petr Fiala (ODS) přitom sliboval, že resumé řekne do konce září. Zda ale představí vlastního kandidáta, není jasné. Podle dřívějšího vyjádření premiéra spíše někoho podpoří.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Tragédie po utkání ligy v Indonésii: V tlačenici na fotbalovém stadionu zemřelo 125 lidí

Aktualizováno

Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang zemřelo v sobotu večer 125 lidí. Úřady počet obětí oficiálně upřesnily po kontrole údajů z deseti nemocnic v oblasti, kam byly desítky zraněných, včetně žen a dětí, ze stadionu převáženy. Původně bylo hlášeno 174 mrtvých a dalších nejméně 180 zraněných. O tragédii v neděli informovaly zahraniční tiskové agentury s odvoláním na místní policii a úřady na ostrově Jáva.

Domácí zpravodajství

Šíření covidu nadále zrychluje. Přibyli hospitalizovaní i vážně nemocní

Šíření covidu v Česku nadále zrychluje. V sobotu testy v Česku potvrdily 667 případů koronaviru, zhruba o sto víc než před týdnem. O 414 se za poslední týden zvýšil počet hospitalizovaných, je jich 1 381. Pacientů v těžkém zdravotním stavu leží v nemocnicích 48, o 20 víc než minulou sobotu. Testovaných o čtvrtinu ubylo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.