Uprchlíci z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí asi dostanou možnost prodloužit si dočasnou ochranu v Česku do konce března 2024. Novelu schválila vláda, nyní ji posoudí Parlament, ve středu to řekl novinářům vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Dočasná ochrana má podle nynějších předpisů trvat maximálně do konce března příštího roku, podle vnitra však dosavadní stav válečného konfliktu nenasvědčuje tomu, že by v blízké době byl možný návrat uprchlíků do jejich domovů.
„Je to na základě evropského rozhodnutí, zatím je její platnost časově omezena do 31. března 2023 a bude prodloužena do konce března 2024,“ uvedl Rakušan.
Regionální politici si polepší na odměnách. Vláda jim přiklepla 10 procent navrch
Odměny regionálních politiků po dvouletém zmrazení stoupnou o 10 procent. V rámci nařízení to ve středu schválila vláda. Uvolnění starostové, primátoři či hejtmani si v závislosti na velikosti obce, města či kraje vydělají částku mezi 47 255 a 155 943 korunami. Změna nemá vliv na státní rozpočet, odměny vyplácejí ze svých rozpočtů jednotlivé samosprávy. Obce a kraje do budoucna žádají automatické valorizace.
Dočasná ochrana držitelům umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Úřadům prodloužení ochrany podle Rakušana umožní také zjistit, kolik uprchlíků se na území Česka stále nachází. "Využijeme to ke sběru všech potřebných dat, která chceme mít k dispozici a na základě toho budeme pracovat na dalších adaptačních a integračních programech," řekl Rakušan.
Od únorového vpádu ruské armády na Ukrajinu do úterý Česko vydalo 463 804 dočasných víz. Rakušan na začátku listopadu uvedl, že zhruba pětina ukrajinských uprchlíků se už z Česka vrátila domů. V současnosti podle ministra ukrajinská populace tvoří v Česku 3,4 až 3,7 procenta obyvatel, což znamená zhruba 355 000 až 390 000 lidí. Přesný počet však podle něj nelze zjistit kvůli volnému pohybu v EU, usnadní to právě přeregistrace.
Podle ministra není možné spočítat, kolik aktuálně uprchlíků na českém území je. „Při volném pohybu nikdy nebudeme vědět přesně, kolik jich tady je, ale při prodloužení budou mít povinnost se do března registrovat,“ doplnil
Nová uprchlická vlna
Ministerstvo chce podle návrhu proces prodlužování dočasné ochrany kvůli značnému počtu Ukrajinců rozložit do dvou etap. „Fakticky totiž prodloužení dočasné ochrany spočívá ve vylepení takzvaného vízového štítku, je tedy nutná osobní přítomnost cizince na pracovišti ministerstva vnitra,“ uvedl úřad. Cizinci se proto budou muset do konce března elektronicky registrovat, obdrží termín a do konce září příštího roku se budou muset dostavit osobně. Kdo tak neučiní, tomu dočasné vízum zanikne a bude muset žádat o nové.
S nastupující zimou se do zahraničí mohou vydat Ukrajinci, které ruské útoky na infrastrukturu připravily o teplo, elektřinu a vodu. Nelze proto podle ministerstva vyloučit další migrační vlnu, na kterou bude muset úřad vyčlenit další zaměstnance a policisty. "Proto je navrhováno, aby vláda mohla za této mimořádné situace rozhodnout o tom, že prodloužení dočasné ochrany by spočívalo pouze v registraci prostřednictvím elektronického formuláře, tedy nedocházelo by k fyzickému vylepování vízových štítků," uvedl úřad.
Součástí novely je na návrh ministerstva zdravotnictví také možnost jednoduššího získání kvalifikace v oboru psychologie, protože s příchodem lidí zasažených válkou vzrostla poptávka po těchto službách. Novelizace se dotkne i pravidel pro zápisy ukrajinských dětí k předškolnímu vzdělávání a povinné školní docházce pro nadcházející školní rok. Také se zjednodušují pravidla pro vyřazení dítěte z mateřské školy, protože tyto děti se často s rodiči vracejí na Ukrajinu, neinformují školku a blokují dále místo.