Vaše metoda je salámová. Opakujete návrhy naší vlády, kritizoval Vondráček pětikoalici

Daří se vládě řešit ekonomickou i uprchlickou krizi, kterou způsobila ruská invaze na Ukrajinu? Na tom se v nedělní Partii neshodli ministr kultury Martin Baxa (ODS) s poslancem Radkem Vondráčkem (ANO). Podle někdejšího předsedy Sněmovny pětikoalice nemá přehled o pohybu ukrajinských utečenců a není schopna adekvátně reagovat na rostoucí inflaci.

Od 24. února, kdy ruský prezident Vladimir Putin nařídil vojskům vtrhnout na Ukrajinu, vydalo Česko přes 350 tisíc víz ukrajinským uprchlíkům. Přesto není zcela jasné, kolik přesně se jich na našem území nyní nachází. Podle Baxy však vláda disponuje poměrně přesnými údaji.

„Vláda má velmi jasný přehled o tom, kolik uprchlíků se tu pohybuje. Máme za sebou první fázi, která byla nadstandardně úspěšná. Česko dokázalo velmi rychle postavit systém pomoci. Teď přecházíme do období, kdy se část uprchlíků vrací na Ukrajinu,“ řekl ministr ve vysílání CNN Prima NEWS. Jeho slova však Vondráčka rozčílila.

„Myslíte vážně, že vláda má perfektní přehled? Asi žiji v jiné zemi. Proč to neřeknete hejtmanům. Ti si stěžují. Zvládli to právě oni, neziskovky či dobrovolníci. Stopy vlády ale nevidím. V první fázi se ČR zachovala skvěle, ale neříkejte, že má vláda perfektní přehled. Hejtmani buší do vlády, stěžuje si i pan primátor Hřib, i když má ministra vnitra ze své koalice,“ zmínil Vondráček.

Místopředseda hnutí ANO není spokojen ani s tím, jak kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) přistupuje k drastickému nárůstu cen v posledních měsících. „Máme třetí nejvyšší inflaci v EU. Jsme ostrůvek v Evropě, kde se pro lidi nedělá nic. Podívejte se do Polska, kde snížili DPH na potraviny. Pak se podívejte na náš děravý deštník,“ kritizoval.

Baxa: Přiléváte olej do ohně

Hnutí ANO v rámci boje proti inflaci dlouhodobě navrhuje plošnou pomoc lidem či snižování daní. Vláda v tomto ohledu upozorňuje na stav veřejných financí. Kabinet se rovněž obává, že by takové zásahy měly neblahý vliv na trh a v budoucnu navíc inflaci ještě zvýšily.

„Nabízíte opatření, která povedou k dalšímu růstu cen. Vaše nalévání peněz do ekonomiky přispělo k růstu inflace. Stejně, jako by to způsobilo plošné rozdávání. Chcete řešit současnou inflaci přiléváním oleje do ohně. Řekněte lidem poctivě, že vaše opatření by v budoucnu ceny ještě nevýšila,“ vzkázal Vondráčkovi Baxa. Některá rozhodnutí vlády pak označil za sice nepopulární, ale nezbytná.

Nutno zmínit, že leckdo považuje vládní plán vyplatit jednorázový příspěvek v podobě 5 000 korun na dítě do 18 let pro domácnosti s ročním příjmem do milionu korun hrubého za plošnou pomoc. Jeho vyplacení by mělo přijít v srpnu, tedy těsně před začátkem školního roku, kdy mají rodiče podle vlády největší výdaje.

„Všechno moc trvá a je to salámová metoda. Mně vadí, že nechcete přijmout nic, co navrhuje hnutí ANO, přitom se k tomu blížíte,“ prohlásil Vondráček. Meziroční inflace v dubnu stoupla na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta a dostala se na nejvyšší úroveň od prosince 1993. Zdražují především energie i pohonné hmoty, což se projevuje i u dalších komodit, například u potravin.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox
sledujeme živě
10:56

Ve Šlapanicích bude pokračovat hnutí Čisté Šlapanice, získalo většinu křesel

10:18

Vítězné ANO v Litvínově jedná o koalici, skokanem je komunistka

10:01

Vítězný Nymburk s klidem jedná v Nymburce o koalici, nejprve osloví ODS

09:40

Vítězné hnutí ANO vyjednává v Kroměříži o koalici s pěti dalšími subjekty

Ředitel NP České Švýcarsko končí. Nezvládl krizové řízení, vysvětlila odvolání ministryně

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) odvolala ke 30. září ředitele Správy národního parku České Švýcarsko Pavla Bendu. Podle ní nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení. Informaci sdělila mluvčí ministerstva Beata Berníková. V Českém Švýcarsku před dvěma měsíci vypukl nejrozsáhlejší lesní požár v zemi. Tisíce hasičů bojovaly s plameny 20 dní. Ministerstvo vypíše na místo ředitele výběrové řízení.

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty

Vyhlášená částečná mobilizace v Rusku vyvolala velkou vlnu nevole napříč celou federací. V řadě měst, ať už na Sibiři nebo v západních vyspělých městech jako Moskva či Petrohrad, vypukly demonstrace, které bezpečnostní složky prezidenta Vladimira Putina tvrdě potíraly. Daleko horší situace je však v kavkazském Dagestánu. Místní protesty a násilný odpor je totiž mnohem ostřejší, než se kterým se Rusové setkali jinde. Při střetech s policisty byly zraněny desítky lidí a už se rozjela i série zatýkání.

Důvěra v českou ekonomiku se propadá. U spotřebitelů dosáhla historicky nejnižší úrovně

Důvěra v ekonomiku ČR v září dál klesla, meziměsíčně se snížila o čtyři body na hodnotu 90,1. Pesimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé, u kterých se důvěra v české hospodářství propadla na nejnižší hodnotu od počátku zjišťování v lednu 2003, a to na 72,7 bodu. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v hospodářství Česka je nižší i v meziročním srovnání.

Živě
ON-LINE: Volební jednání pokračují. Soud se zabývá obviněnou kandidátkou do Senátu Nagyovou

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Komunální politika je jako swingers party, říká expert. V Praze ale harakiri od Spolu nečeká

Přestože komunální volby obvykle probíhají jako „politická swingers party“, kde se na stranickou příslušnost příliš nehledí, v Praze toto nehrozí, jelikož vedení vládních stran nedopustí koalici Spolu s hnutím ANO, která by mohla být pro koalici zdrcující. V pořadu 360° to řekl politický expert Petros Michopulos. Také podle komentátorky Lenky Zlámalové se nakonec lídr pražského Spolu Bohuslav Svoboda (ODS) a pirátský kapitán Zdeněk Hřib (Piráti) dokážou přenést přes vyostřenou předvolební kampaň. Politika je podle ní divadlo.

Odvrácená strana příspěvku na bydlení. Úředníci můžou lidem kontrolovat oblečení i kartáčky

Nestyďte se říct o příspěvek na bydlení jako o účinnou pomoc v boji s drahými energiemi. Takovou větu mohou lidé slyšet od vládních politiků, kteří propagují příspěvek na bydlení dříve určený zejména pro důchodce nebo matky samoživitelky. Žádost o příspěvek má však i odvrácenou stranu, podle zákona totiž hrozí tvrdé kontroly od úředníků přímo v bytech žadatelů.

Škrábání pravou rukou za levým uchem a 40 let s jednou manželkou. Co padlo v nedělní Partii?

Nedělní Partie Terezie Tománkové po komunálních a senátních volbách přinesla ostrou výměnu názorů i vyhrocené hádky. Tématem ovšem nebyly jen komunální a senátní volby. Lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se pustil do šéfa SPD Tomia Okamury kvůli skákání do řeči. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) si zase rýpnul do exministryně financí Aleny Schillerové (ANO), že ji ve volbách na domácí půdě nepodpořilo moc lidí. Vybrali jsme pro vás nejlepší hlášky z Partie.

Domácí zpravodajství

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.