Voličský průkaz pro volby do Poslanecké sněmovny je možné použít v kterémkoliv volebním okrsku v České republice i na zastupitelském úřadě v zahraničí. Pojďte se podívat, jak vyřídit voličský průkaz, kdy o něj požádat, jak probíhá vydání voličského průkazu a jak s ním volit v parlamentních volbách.
Vyřídit voličský průkaz je jednodušší, než se zdá, a pro všechny druhy voleb je v zásadě stejný. Pojďme se tedy podrobně podívat na jednotlivé kroky, které k volbě mimo vaší volební místnost vedou:
- Žádost o voličský průkaz
- Vzor žádosti k vytisknutí
- Kdy a jak průkaz získáte
- Jak volit
- Voličský průkaz v zahraničí
Všichni oprávnění voliči v České republice jsou evidováni na stálém seznamu svého volebního okrsku podle místa trvalého bydliště. Chtějí-li hlasovat ve volbách, musí se dostavit do volební místnosti právě v tomto okrsku. Pokud se nemohou dostavit k volbám v okrsku, kde mají adresu trvalého pobytu, mohou podle zákona požádat obecní úřad o vydání voličského průkazu.
Typ voleb | Volba v ČR na průkaz | Volba v zahraničí |
---|---|---|
Poslanecká sněmovna | Kdekoliv | Lze |
Senát | V rámci volebního obvodu | Nelze |
Obecní zastupitelstva | Nelze | Nelze |
Krajská zastupitelstva | V rámci kraje | Nelze |
Prezident | Kdekoliv | Lze |
Evropský parlament | Kdekoliv | Nelze |
Ten lze použít při volbách do Poslanecké sněmovny a do Senátu, při volbě prezidenta České republiky, dále pak do zastupitelstev krajů a do Evropského parlamentu. Pravidla vydání a použití voličského průkazu se pro každé volby mírně liší. Naopak jej lidé nemohou využít v komunálních volbách, tedy při volbách do zastupitelstev měst, obcí a městských částí.
Parlamentní volby v roce 2025
- Lze volit kdekoliv v ČR
- Lze volit na zastupitelských úřadech v zahraničí
Ve volbách do Poslanecké sněmovny můžete díky voličskému průkazu volit ve kterékoliv volební místnosti v republice i na zastupitelských úřadech. Tam o průkaz můžete i požádat – tam, kde jste zapsáni na zvláštním seznamu voličů.
Volby do poslanecké sněmovny se v roce 2025 uskuteční v září nebo v říjnu. Přesný termín určí prezident republiky. Zdroj: ČTK / Glück Dalibor
Volby do poslanecké sněmovny se v roce 2025 uskuteční v září nebo v říjnu. Přesný termín určí prezident republiky. Zdroj: ČTK / Glück Dalibor
Žádost o voličský průkaz a jeho vzor
O voličský průkaz musíte včas zažádat u obecního úřadu (magistrátu, městského úřadu, úřadu městyse, úřadu městské části nebo městského obvodu územně členěného statutárního města, úřadu městské části hlavního města Prahy). Vyřízení je zdarma.
Kdy o průkaz žádat?
- osobně nejpozději dva dny před volbami do 16:00, tedy ve středu podle termínu voleb
- online nejpozději sedm dnů předem, tedy v pátek a také do 16:00
- poštou musíte požádat ještě dříve, nejpozději sedm dnů před volbami totiž musí být žádost na úřadě
- žádat o voličský průkaz můžete nejdříve v den, kdy termín voleb vyhlásí prezident
O průkaz lze žádat písemně poštou, online přes datovou schránku nebo portál občana či podat osobně nejdříve v den vyhlášení voleb. Písemně či online voliči mohou žádat nejpozději 7 dnů přede dnem voleb. Osobně pak nejpozději dva dny před dnem voleb na obecním úřadě podle místa svého trvalého bydliště. O průkaz musíte požádat sami, nemůže to za vás nikdo jiný udělat.
U senátních voleb můžete zažádat o voličský průkaz pro obě kola najednou.
Vzor: Co má být v žádosti o průkaz?
Žádost o vydání voličského průkazu nemá předepsaný formulář, ale musí obsahovat jméno a příjmení voliče, datum narození, adresu trvalého pobytu (u cizinců adresu registrovaného pobytu na území ČR) a případně jinou adresu pro doručení voličského průkazu.
Uveďte, že žádáte o voličský průkaz pro volby do Poslanecké sněmovny. Stáhněte si žádost o vydání průkazu přímo zde. Tu pak osobně doručíte na úřad ve vašem trvalém bydlišti. Pokud žádost odesíláte poštou, nesmí na dokumentu chybět váš úředně ověřený podpis. Ten můžete získat na poště.
Vyřídit voličský průkaz lze nejjednodušeji na portálu občana. Online se dá o průkaz požádat také prostřednictvím datové schránky, žádost v PDF pošlete svému obecnímu úřadu.
Samotný tiskopis voličského průkazu je pro všechny typy voleb stejný, je chráněn zajišťovacími prvky proti zneužití, padělání a pozměnění a je vytištěn na speciálním papíru. Každý průkaz má své unikátní číslo. Na vzor vyplněného voličského průkazu se můžete podívat zde.
Vydání voličského průkazu
- Úřady začínají vydávat průkazy nejdříve 15 dní před volbami.
- Průkaz může být vydán osobně nebo zaslán poštou.
Voličský průkaz vám úřad předá osobně či poštou nebo jej vydá osobě, která se prokáže plnou mocí s vaším úředně ověřeným podpisem. Chcete-li volit ze zahraničí (pouze pro volby do sněmovny a volbu prezidenta), můžete si voličský průkaz nechat doručit přímo na adresu zastupitelského úřadu.
Voličské průkazy se začínají vydávat patnáct dní před konáním voleb.
Jak probíhá volba s průkazem
Když člověk přijde do volební místnosti, odevzdá voličský průkaz komisi. Spolu s ním volič předloží i svůj doklad totožnosti. Komise voliče zapíše na seznam a dá mu volební lístky.
A pozor. Pokud průkaz ztratíte, nemůžete volit. Opětovné vydání průkazu totiž není dovoleno.
Voličský průkaz v zahraničí
Chcete-li využít voličský průkaz pro volbu ze zahraničí, můžete tak učinit pouze při volbách do Poslanecké sněmovny a při volbě prezidenta. Ve volbách do kraje, do Evropského parlamentu a do Senátu ze zahraničí volit nelze. Seznam zastupitelských úřadů, kde můžete volit v zahraničí, naleznete zde.
Pokud žijete v cizině dlouhodobě, žádáte si o voličský průkaz na zastupitelském úřadu, kde jste zapsáni do zvláštního seznamu voličů. Nicméně u voleb do Senátu a do Evropského parlamentu s průkazem stejně musíte přijet do ČR. Pro krajské volby nelze na zastupitelském úřadu o průkaz ani žádat.
Jak volit s voličským průkazem v ostatních volbách
Volby do Senátu
- Na průkaz lze volit jen v okrscích vašeho volebního obvodu.
- Nelze volit v zahraničí.
Máte-li trvalé bydliště v Česku, smíte při senátních volbách s voličským průkazem hlasovat ve volební místnosti kteréhokoliv okrsku volebního obvodu, v němž máte trvalý pobyt a v němž volby probíhají. To znamená, že nemusíte volit ve svém volebním okrsku, ale můžete si vybrat jinou volební místnost, která se nachází v daném volebním obvodu. Jinými slovy volit můžete kdekoliv, kde se o Senát uchází stejná skupina kandidátů jako v místě vašeho trvalého bydliště.
Ani s voličským průkazem pro senátní volby tak nemáte příliš volnosti a nemůžete volit na druhém konci republiky. Jinak je to ovšem v případě, že trvale žijete v zahraničí a voličský průkaz vám vydá zastupitelský úřad – pak si pro hlasování vyberete jakoukoliv volební místnost v ČR.
S voličským průkazem však nelze volit na zastupitelských úřadech v cizině, musíte přijet hlasovat do ČR. Při volbách do Senátu dostanete rovnou dva voličské průkazy (pro první a druhé kolo voleb).
Krajské volby
- Lze volit kdekoliv ve vašem kraji.
- Nelze volit v zahraničí.
S voličským průkazem pro krajské volby můžete zastupitele volit kdekoliv ve vašem kraji, kde máte trvalý pobyt. Pro volby do krajů nemůžete žádat o vydání voličského průkazu na zastupitelském úřadu, ani s ním volit v jiných zemích.
Prezidentské volby
- S voličským průkazem lze volit kdekoliv v ČR
- Lze volit i na zastupitelských úřadech v zahraničí
Při volbě prezidenta máte právo s průkazem volit v jakémkoliv volebním okrsku na území České republiky i v okrscích na zastupitelských úřadech v jiných zemích. Pokud žijete trvale v zahraničí, můžete tam o průkaz také žádat, a to na zastupitelském úřadu, v jehož zvláštním seznamu voličů jste zapsáni.
Komunální volby
- Nelze volit na voličský průkaz
- Nelze volit v zahraničí
Voličský průkaz pro komunální volby se nevydává. Voliči se musí dostavit do svého volebního okrsku.
Volby do Evropského parlamentu
- S voličským průkazem lze volit kdekoliv v ČR.
- O voličský průkaz mohou žádat i cizinci přihlášení k pobytu v České republice.
- Nelze volit na zastupitelských úřadech v zahraničí.
Při volbách do Evropského parlamentu můžete s voličským průkazem hlasovat v kterékoliv volební místnosti v ČR. S voličským průkazem nelze volit v zahraničí, přestože vám voličský průkaz vydají i na zastupitelském úřadu. Tato možnost se vztahuje na občany ČR, kteří mají bydliště v územním obvodu zastupitelského úřadu a jsou zapsáni ve zvláštním seznamu voličů vedeném tímto úřadem. I s takto získaným průkazem se ovšem musíte dostavit k volbám v Česku.
Kromě občanů ČR jsou voliči ve volbách do Evropského parlamentu také občané jiných členských států EU, kteří v den voleb dosáhnou věku 18 let a jsou nejméně 45 dnů před volbami přihlášeni k trvalému nebo přechodnému pobytu na území ČR. Tito občané z jiných států EU si mohou rovněž žádat o voličský průkaz, a to na obecním úřadě podle adresy pobytu na území ČR. Nevztahuje se na ně možnost žádat o průkaz na zastupitelských úřadech.
Jak si vyřídit voličský průkaz – praktický návod krok za krokem
Už jsme vám popsali, kde žádat o voličský průkaz, jak o něj požádat elektronicky i jak na něj volit ze zahraničí. Na závěr přikládáme praktický návod, v němž najdete všechny důležité informace o volebním průkazu přehledně.
Kde vyřídit voličský průkaz?
Voličský průkaz vám vydá obecní úřad v místě trvalého bydliště nebo zastupitelský úřad.
Jak podat žádost o voličský průkaz?
Žádost lze podat osobně nebo písemně. V případě písemné žádosti o voličský průkaz musíte dokument poslat s úředně ověřeným podpisem, případně ji můžete doručit elektronicky přes datovou schránku nebo průkaz zařídit na portálu občana.
Jak vypadá vzor žádosti o voličský průkaz?
Žádost nemá přesnou podobu. Vhodný vzor najdete přímo na našem webu. Musí obsahovat minimálně datum narození voliče, jeho jméno a příjmení a adresu trvalého pobytu.
Kdy o voličský průkaz žádat?
O voličský průkaz můžete požádat nejdříve v den vyhlášení voleb. Písemnou žádost musíte dostat na úřad nejpozději sedm dnů před konáním voleb. Osobně můžete žádost o vydání voličského průkazu úřadu doručit nejpozději dva dny před konáním voleb.
Jak vám voličský průkaz bude doručen?
Voličský průkaz vám úřad předá osobně či poštou nebo jej vydá osobě, která se prokáže ověřenou plnou mocí. Můžete si ho také nechat poslat přímo na zastupitelský úřad v zahraničí, kde plánujete volit.
Kdy průkaz dostanete?
Voličské průkazy se začínají vydávat patnáct dní před konáním voleb.
Jak volit s voličským průkazem?
Ve volební místnosti předložíte komisi před volbou svůj doklad totožnosti a odevzdáte jí volební průkaz.
Praktické otázky
Může za mě požádat o voličský průkaz někdo jiný?
Ne. Při podání žádosti musí obecní úřad zcela jednoznačně identifikovat, že o voličský průkaz žádáte právě vy.
Může za mě převzít voličský průkaz někdo jiný?
Ano, ale musí jít o osobu, která se prokáže plnou mocí s vaším úředně ověřeným podpisem, který získáte například na poště.
Co mám dělat, pokud jsem voličský průkaz ztratil, byl mi odcizen nebo mi nebyl doručen?
V takovém případě nemůžete volit. Za ztracený, odcizený nebo nedoručený voličský průkaz úřady nevydávají duplikát, aby se zabránilo dvojímu hlasování.