Vzít mobil, spustit aplikaci a zakašlat. Přichází revoluce v testování na covid?

Blíží se konec antigenních a PCR testů na covid? Australská firma ResApp vyvinula stejnojmennou mobilní aplikaci, která podle prvních dat dokáže rozeznat pozitivitu jen na základě zakašlání.

Aplikace ResApp využívá k určení, zda jste nakaženi covidem, analýzu zvuků lidského kašle. „Samotný rozsah globální pandemie a pravděpodobný vývoj v endemickou nemoc znamená, že potřebujeme více nástrojů, které by vyvážily přílišné spoléhání na antigenní a PCR testy,“ uvádí pro web Daily Mail profesorka a členka vědeckého výboru aplikace ResApp Catherine Bennettová.

Aplikace podle ní dokáže výrazně snížit počet potřebných klasických testů a zároveň zachová dohled, který je nutný pro zvládání trvalého dopadu covidu na celosvětovou společnost.

Vývojáři otestovali aplikaci na 741 pacientech z USA a Indie, 446 z nich mělo potvrzený covid. Účastníci vyplnili dotazníky o všech příznacích, které pociťovali, a kašlali do okolí chytrého telefonu. Při rozpoznávání negativních případů je podle ředitele společnosti Tonyho Keatinga aplikace spolehlivá v 99 procentech, u pozitivních měla úspěšnost 92 procent.

O tom, že jednotlivé respirační choroby mají specifické akustické znaky, informují odborníci dlouhodobě. Může jít o hvízdavý zvuk v případě astmatu či charakteristické lupání při zápalu plic. Digitální technologie lze využít i k zachycení toho, co lidské ucho běžně neslyší.

„Počítač může komplexní zvuk rozložit na jednotlivé části a vyhledat i nepatrné sekvence charakteristické pro danou respirační chorobu. To se týká také kašle, který se v případě covidu liší od toho běžného. Zaměřujeme se na zvuky, které z velké části lidské ucho nedokáže vnímat,“ vysvětluje Keating.

Covid doplní zápal plic a astma

Vývojáři plánují, že aplikace bude zpočátku používána v zařízeních, kde je vyžadováno časté testování. Jedná se například o místa pro cestování, sport, zábavu nebo zdravotnická zařízení. „Jednoduchost, snadné použití a neomezená škálovatelnost budou vítány po celém světě,“ dodává profesorka Bennettová.

Algoritmy pro diagnózu respiračních chorob vyvinuté firmou z Brisbane používají lékaři v Austrálii, ale také ve Švýcarsku nebo v Indonésii, kdy během telefonických konzultací dokážou na dálku určit příznaky astmatu nebo zápalu plic. Podle prozatímních výsledků testů ale může přibýt i detekce covidu.

„Podařilo se nám rozpoznat charakteristické akustické znaky nemoci. To je obrovský pokrok, kterého jsme za poslední měsíce dosáhli,“ říká ředitel Keating.

Společnost už chce koupit Pfizer

I když mnoho evropských států pomalu ruší veškerá opatření proti šíření koronaviru, Světová zdravotnická organizace nedávno varovala, že pandemie není u konce. Zdravotnické systémy po celém světě jsou prý nadále zatíženy počtem případů a měli bychom být připraveni na možnost výskytu dalších nebezpečných variant.

Podle Daily Mail nabídla společnost Pfizer převzetí firmy ResApp za cenu 0,115 dolarů za akcii, což představuje celkovou hodnotu vlastního kapitálu přibližně 74,3 milionu dolarů (téměř 1,7 miliardy korun).

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů
Energetika

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:13

Zelenskyj: Ukrajina bude bránit své lidi, kteří žijí na okupovaných územích

04:48

V Praze a další desítce měst se bude demonstrovat proti vládě

04:25

USA předloží RB OSN rezoluci odsuzující ruská referenda

00:39

Nexta: Jak vypadají lety do Ruska? Letadla startují i s minimem pasažárů

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takové řešení označil za „ksichtovné“.

Živě
ON-LINE: Nečekaný projev Zelenského k Radě bezpečnosti: Lidé „volí“ se zbraní u hlavy

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Schickův spoluhráč si zavařil, tepal do režimu v Íránu: Nevydržím mlčet. Styďte se, zbabělci

Aktualizováno

Špatně zahalené vlasy Íránky Mahsy Amíníové mají rozsáhlé důsledky. V ultrakonzervativní islámské republice se rozjely vytrvalé protesty, které tamní policie potlačuje i ostrou střelbou do davů. Zarážející události ze země v Přední Asii se teď přenášejí i do fotbalového světa. Na problém si svojí nebojácností zadělal spoluhráč Patrika Schicka a Adama Hložka z Bayeru Leverkusen Sardar Azmoun.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.