Ženský volební souboj o Prahu začal: Chce jen potlesk, má všechno našprtaný

Zatímco na většině kandidátek do Sněmovny dominují muži, v Praze je situace jiná. V čele čtyř kandidátek jsou čtyři ženy – Markéta Pekarová Adamová za koalici Spolu, za Piráty Olga Richterová, za ČSSD Jana Maláčová a za KSČM Marta Semelová. Co která pro metropoli chce, co o sobě říkají a jak se těší na debatu s dalšími ženami?

Zatím jediným mužem v klání o Prahu je poslanec Patrik Nacher za hnutí ANO. V čele kandidátky ho musí ještě potvrdit celorepublikové předsednictvo hnutí ANO, které zasedne během července.

A jaké Nacher očekává debaty s rivalkami?

„Nerozlišuji to. Rozdíl mezi muži a ženami v politice moc nevnímám. Ale jsem zvědavý, jaké to bude být v roli menšiny. Bude to zajímavý pohled. Myslím, že to bude gentlemanský souboj bez osobních invektiv a nálepkování a převádění řeči mimo téma,“ řekl Nacher CNN Prima NEWS.

Na férový a slušně vedený volební souboj se těší i Pekarová Adamová (TOP 09). „Všechny se věnujeme sociální oblasti, o to to bude zajímavější. Ostatně voliči si budou moci ještě snáze srovnat rozdíl mezi pravicovým a levicovým řešením. Troufnu si tvrdit, že jediná koalice Spolu nabízí skutečně středopravicový program. O to je to přehlednější,“ napsala CNN Prima NEWS Pekarová.

Šéfka TOP 09 se chce zaměřit na podporu žen a rodin. „V našem programu myslíme na to, aby rodina mohla být funkční a stabilní, tak potřebuje celou řadu věcí. Pro ženy matky je důležité, aby mohly skloubit práci s péčí o dítě. Budeme podporovat flexibilní práci, dětské skupiny, aby tyto služby byly kvalitní,“ prohlásila Pekarová při zahájení kampaně koalice Spolu.

Dodala, že ženy často pečují i o stárnoucí generaci. „Podpoříme ještě více než doposud terénní služby, aby byly kvalitní a dostupné,“ uvedla Pekarová.

Pikantní je, jak o sobě političky mluví

Rodinám chce pomáhat i pirátská poslankyně Olga Richterová. Když koalice Pirátů a Starostů zahajovala kampaň, řekla, že se chce zasadit o soudržnou společnost, férovou valorizaci důchodů i a dostupné bydlení.

„Chceme také lidem zajistit, aby měli možnost vybrat si, jestli chtějí zůstat doma v každé životní situaci, nebo jít do práce. Chybí statisíce míst ve školkách,“ podotkla Richterová.

Na debatu se svými politickými sokyněmi se prý velmi těší. „Je dobře, že se dostane pozornosti tématům týkajících se rodin a pečujících, zaměstnávání na částečný úvazek a budoucnosti práce a udržitelných důchodů, a také nevyřešeným IT zakázkám na ministerstvu práce a sociálních věcí, které tvoří kritickou infrastrukturu státu,“ napsala CNN Prima NEWS Richterová.

Pikantní je, jak o sobě obě političky mluví. Pekarová v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekla, že ona sama má víc zkušeností se sociální politikou než Richterová. „Ona (Richterová – pozn. red.) je nebývale technicistně úřednická. Má všechno našprtané slovo od slova,“ prohlásila Pekarová.

Rýpla si i Richterová. „Paní Pekarová se přeorientovala. Na výboru se už poslední dobou vůbec neprojevuje, protože to je moc práce a málo potlesku,“ řekla Seznam Zprávám Richterová.

Maláčová vystřídala Petříčka

Kandidátku ČSSD v Praze povede ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Původně měl být jedničkou exministr zahraničí Tomáš Petříček. V čele diplomacie Petříček skončil, když ho nechal odvolat předseda ČSSD Jan Hamáček poté, co ho porazil v souboji o funkci předsedy strany.

Na otázku, jestli je sesazení Petříčka mstou za to, že si dovolil kandidovat proti Hamáčkovi, místopředsedkyně strany Maláčová nereagovala. Ona sama před dubnovým sjezdem podpořila na předsedu partaje Hamáčka.

Petříček měl původně na kandidátce zůstat, ale na nižší pozici. V červnu se rozhodl z kandidátky odstoupit úplně. Petříček uvedl, že na kandidátce nebude kvůli tomu, že tím byla narušena její demokratická tvorba. Kritizuje rovněž „masivní kšeftování s hlasy a rozdělování trafik“ ve veřejné správě výměnou za loajalitu.

Sociální oblasti se věnuje i Marta Semelová, která v Praze vede kandidátku KSČM. „Na debaty se těším. Věřím, že budou probíhat slušně a že budeme věcně diskutovat o tom, jak řešit problémy, které lidi trápí. Na toto téma jsem ochotná diskutovat s kýmkoliv,“ napsala CNN Prima NEWS Semelová.

Na oficiálních webových stránkách KSČM stojí, že Semelová by do budoucna chtěla pomáhat řešit problémy v sociální oblasti a školství. Jako největší úskalí Prahy vnímá dostupnost bydlení, životní prostředí a dopravu.

Tagy: