Babiš chce sestřelit vládu. Blíží se mu soud, chce odvrátit pozornost, reaguje Rakušan

Zatímco vláda Petra Fialy (ODS) řeší energetickou krizi a předsedá v Radě Evropské unie, opozice chce vyvolat hlasování o nedůvěře. Plán nastínil předseda hnutí ANO a poslanec Andrej Babiš, který tak chce postupovat v případě, že premiér neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Ministr pro CNN Prima NEWS řekl, že Babiš chce jen zakrýt vlastní problémy, které se mu v poslední době nastřádaly. Předseda vlády navíc uvedl, že na vyslovení nedůvěry vládě nemá opozice sílu.

Opoziční poslanec a expremiér Andrej Babiš pro CNN Prima NEWS uvedl, že chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Důvodem je kauza Dozimetr v pražském dopravním podniku a kontakty obviněného Michala Redla se šéfem civilní rozvědky Petrem Mlejnkem. Zatímco před prázdninami Babiš tvrdil, že se o vyvolání nedůvěry vládě během českého předsednictví v Radě EU nepokusí, nyní změnil názor. „Teď, když se ukázalo, ze si Redlova mafie dosadila do funkce šéfa jedné z nejmocnějších tajných služeb a panu ministru vnitra to nevadí, je už situace po těch všech předchozích skandálech neudržitelná,“ řekl Babiš s tím, že opozici nic jiného nezbývá.

Podle Rakušana je však Babišova snaha pouze zakrytím vlastních problémů. „Opozice ještě nedávno tvrdila, že hlasování o nedůvěře vládě během evropského předsednictví nevyvolá. Názor zjevně změnila po posledních informacích, že francouzská prokuratura hodlá stíhat Andreje Babiše kvůli daňovým únikům. Navíc se blíží 12. září, den, kdy Andrej Babiš stane před soudem kvůli podvodům s evropskými dotacemi. Je to tedy zjevně snaha odvrátit pozornost od vlastních velmi vážných problémů,“ řekl pro CNN Prima NEWS ministr vnitra a šéf hnutí STAN.

Klamný manévr, má jasno Fiala

O jeho odvolání nepřemýšlí ani premiér Petr Fiala, podle kterého je Babišův krok pouze klamným manévrem. „Právo o vyvolání hlasování o nedůvěře má každý poslanec, ať už se své práce ve Sněmovně účastní, nebo ne. Podstatné je, že na to nemá dostatek hlasů. Což je jasné při rozložení sil po loňských sněmovních volbách. Spíše to na pana premiéra dělá dojem, že se Andrej Babiš snaží zakrýt své kauzy u nás a ve Francii,“ řekl pro CNN Prima NEWS mluvčí vlády Petr Smolka.

Rovněž ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš si myslí, že Babiš pouze kryje své kauzy. Tedy jak Čapí hnízdo, tak čerstvou aféru ve Francii. „Mezinárodní ostudu se nám podařilo napravit naší prací i přijetím řady protikorupčních opatření,“ řekl pro CNN Prima NEWS Bartoš.

Celá kauza Dozimetr s přesahem na šéfa civilní rozvědky ho ale zaskočila. „Je naprosto nezbytné znát povahu těchto pracovních setkání, i když samotný fakt, že se někdo setkává s údajně nesvéprávným bývalým spolupracovníkem Radovana Krejčíře, je na pováženou. To se musí vysvětlit, neboť důvěra ve zpravodajské služby naši země je zcela zásadní. To si celá vláda uvědomuje,“ dodal Bartoš s tím, že další informace získá vláda na své schůzi v příštím týdnu.

Vládní koalice má ve Sněmovně pohodlnou většinu

Ke svolání mimořádné schůze k hlasování o nedůvěře je potřeba nejméně 50 hlasů. Klub hnutí ANO disponuje nejpočetnější základnou poslanců ve Sněmovně, protože má 72 členů. K samotnému vyslovené nedůvěry je potřeba nejméně 101 hlasů z celkového počtu 200 zákonodárců. Vládní koalice ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů má v Poslanecké sněmovně pohodlnou většinu 108 hlasů.

Případná schůze o nedůvěře tak s největší pravděpodobností bude velmi dlouhá s tvrdou kritikou opozice. Hlasování navíc hrozí během českého předsednictví Radě EU. V historii je pouze jeden úspěšný pokus, kdy opozice vyslovila vládě nedůvěru. Paradoxně se to odehrálo v době, kdy Topolánkův kabinet v roce 2009 také předsedal Radě.

Bývalá Babišova vláda čelila celkem třem hlasováním o nedůvěře. První schůze byla spojená s cestou Babišova syna na Krym a do Moskvy, druhá se týkala střetu zájmů a občanských demonstrací a třetí byla reakcí po vypovězení podpory KSČM menšinové vládě ANO a ČSSD. Všechna hlasování však Babišův kabinet ustál.

Tagy:

Hlavní zprávy

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích
Rusko

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda
Politika

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:07

Ukrajinská policie objevila v Charkovské oblasti po jejím zářijovém osvobození 18 mučíren

20:39

Co zapříčinilo poškození plynovodů Nord Stream?

20:10

Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši 1,1 miliardy dolarů

19:43

Rusko vyšetřuje poškození plynovodů Nord Stream jako mezinárodní terorismus

Komunisté, němečtí poslanci i exšéf zpravodajství ČT v Ostravě. Kdo řečnil na demonstraci proti vládě?

Na druhé protivládní demonstraci vystoupila řada hostů, kteří veřejnosti dobře známí. Patřili mezi ně ekonom a děkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze Miroslav Ševčík nebo bývalý prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek. Na pódiu se ale objevily i překvapivé tváře jako němečtí poslanci z AfD nebo bývalý šéfredaktor zpravodajství České televize Petr Bohuš.

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.

Pane Messi, prosím podpis na má nahá záda. Zarputilí pořadatelé málem srazili i fotbalistu

Lionel Messi si při své službě vlasti připsal už 90 gólů. Na kulatou metu se argentinský fotbalista dostal díky přátelskému utkání s Jamajkou hraném ve Spojených státech amerických. Vyjma dvou gólů zaujala i jeho ochota podepsat se vetřelci z řad fanoušků na holá záda. Pořadatelská služba zuřivě zasáhla, přesto sedminásobný vítěz Zlatého míče stihl zanechat na těle žadatele aspoň část své signatury.

Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce

Zatímco dopady západních sankcí jsou často zpochybňovány, o důsledcích vyhlášené mobilizace nemá ruský ekonom Vladislav Inozemcev pochyby. Ekonomika kvůli rozhodnutí Vladimira Putina přijde podle experta o tři až čtyři miliony zaměstnanců. Devastující budou následky mobilizace především v chudších oblastech, protože peníze původně směřované do investic odkloní vláda na frontu. Do zimy by se tak mohla ruská ekonomika podle Inozemceva zcela zhroutit.

Domácí zpravodajství

Agrofert s žalobou na europarlament pohořel. Dokumenty o Babišově střetu zájmů nezíská

Tribunál Evropské unie ve středu zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se žalobou chtěla domoci přístupu k dokumentům, které se týkají rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise (EK) a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Soud dospěl k závěru, že EP řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?