Drulák: Odmítnutí německého prezidenta? Hloupá chyba Zelenského. Ukrajinci si sami škodí

Odmítnout návštěvu německého prezidenta v Kyjevě byla hloupá chyba. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to na adresu ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského uvedl politolog a bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák. Podle exministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) by Ukrajina neměla říkat, který ze spojenců ji může či nemůže navštívit.

Poté, co se ruští vojáci stáhli z Kyjevské oblasti, hlavní ukrajinské město navštívilo již mnoho evropských lídrů. Ne každý politik je však v Kyjevě vítán. To na vlastní kůži pocítil německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

„Byla to hloupá chyba. V Kyjevě to přehnali. Německo patří k největším poskytovatelům peněz i zbraní na Ukrajinu. Chovat se pak tímto urážlivým způsobem je hloupé. Ukrajinci si sami škodí,“ zhodnotil politolog Petr Drulák. Steinmeier chtěl Kyjev navštívit ve středu.

Nakonec prezidenti Polska a tří pobaltských států vyrazili na Ukrajinu bez něj. Steinmeier, který dlouho razil smířlivou politiku vůči Rusku, v úterý připustil, že ve válčící zemi není vítán. Zelenskyj pak ve čtvrtek večer ve svém projevu vynachválil představitele Polska i Pobaltí.

O Německu naopak nepadla zmínka. Kyjev dal však přece jen najevo, že o návštěvu německého kancléře Olafa Scholze by zájem měl.

„Kriticky vnímám, když zazní hlas, že německý prezident přicestovat nemůže, ale kancléř ano. Naším společným zájmem je udržet jednotu. Ukrajina by neměla říkat, který ze spojenců ji může či nemůže navštívit. Nevidím to jako šťastné,“ zmínil Svoboda.

Svoboda: Němci to vnímají jako urážku

I podle něj by Ukrajina měla změnit svůj postoj. Vzhledem k okolnostem má však Svoboda jisté pochopení pro takové chování. „Chápu Zelenského i celou Ukrajinu. Jsou v těžké válce. Proto bych byl shovívavý. Nicméně Němci to vnímají jako urážku a nechápou, proč by nemohl přijet jejich demokraticky zvolený prezident,“ dodal Svoboda.

Drulák je přesvědčen, že by Zelenskyj měl v některých případech své projevy vůči spojencům mírnit. „Výroky ukrajinského prezidenta někdy způsobují negativní dopady u spojenců. Například když v Izraeli srovnal ruskou agresi s holokaustem. Měl by lépe vážit slova. Je to herec, v této roli se našel. Tak by měl dbát na to, aby ji hrál dobře a neškodil vlastním zájmům,“ uvedl bývalý velvyslanec.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.