reklama

Fauci prý lhal o výzkumu koronaviru ve Wu-chanu. Kritice čelí i kvůli krutým pokusům na psech

  • Téma: USA
  • Gabriela Božilová
  • Aktualizováno 27. října 2021 13:09

Anthony Fauci vědomě zamlčoval fakta o výzkumu ve Wu-chanu. Nový dokument usvědčuje hlavního poradce Bílého domu a odhodlaného bojovníka proti covidu z toho, že lhal, tvrdí kritici. Doktor Fauci totiž dlouho popíral, že by se Američané podíleli na výzkumu zvířecích koronavirů ve Wu-chanu. Navíc se potvrzuje, že se výzkum zabýval i cílenými mutacemi vedoucími ke zvýšení nakažlivosti viru. Což je ve Spojených státech zakázané.

reklama

Zamlčování nebo rovnou lhaní. Důkazy o americké účasti na financování wuchanského průzkumu unikly ze zprávy, kterou Národní institut pro zdraví adresoval americkému Kongresu. Přitom Fauci to vždy popíral. I před senátním výborem, který ho vyšetřoval.

„Doktore Fauci, jak obhájíte to, že americký Státní institut pro zdraví finančně přispíval laboratoři ve Wu-chanu?“ ptal se na květnovém jednání lékař a senátor Rand Paul. „Senátore, ukrutně se mýlíte. Není to pravda. Nepodporujeme žádný funkční výzkum virů ve Wu-chanu,“ odmítl tehdy poradce Bílého domu.

Zpráva také uvádí, že jedním z cílů výzkumu bylo zjistit možnosti přenosu netopýřích virů na lidi a zkoumat řízené mutace, které by zvýšily jeho nakažlivost. Což se skutečně u laboratorních myší ve Wu-chanu podařilo.

Fauci přitom tvrdil, že je prakticky nemožné, že by pandemii mohl způsobit únik viru z laboratoře. „Historie nám ukazuje, že pandemie vznikají přirozenou cestou z nějakého přírodního rezervoáru. A proto se přikláníme k tomu, že i tato pandemie vznikla velmi pravděpodobně zcela přírodní cestou,“ uvedl v minulosti Fauci.

Fauci pochybení odmítá

Fakta pomalu vycházejí najevo poté, co dosavadní ředitel Národního institutu pro zdraví oznámil svůj odchod z úřadu. Právě on a Fauci měli mít o výzkumu koronavirů nejlepší přehled. „Ani já, ani doktor Francis Collins, ředitel Národního institutu pro zdraví, jsme nelhali ani nepodávali zavádějící informace ohledně toho, co jsme udělali,“ stojí si za svým Fauci.

Kritici ale volají po Fauciho okamžitém vyhazovu. „Měl by okamžitě jít. Podle toho dopisu jednoznačně funkční výzkum ve Wu-chanu probíhal. A opravdu tam vytvořili virus, který původně v přírodě neexistoval a který je extrémně nebezpečný,“ prohlásil Paul.

„Collins a Fauci lhali Kongresu, médiím i veřejnosti. Vědomě a bezostyšně,“ nebere si servítky profesor chemie a biologie z Rutgersovy univerzity. Podle něj Národní institut pro zdraví svým jednáním porušil federální strategii pro ochranu americké národní bezpečnosti a veřejného zdraví.

A aby toho nebylo málo, je tu aféra „beaglegate“. Ochránci zvířat Fauciho viní z toho, že jeho institut financoval výzkum v Tunisku, při kterém byla krutě týrána štěňata bíglů. Při hledání léků proti parazitům prý nechali psy přikurtované v klecích v podstatě zaživa sežrat nakaženými písečnými mouchami.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně
Vláda

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama