Hel: Pracuje se na vakcíně proti omikronu. Dostupná ale bude až po masivní vlně

Celý svět se nyní zabývá variantou omikron, která se v mnoha zemích velmi rychle šíří. Imunolog Zdeněk Hel v pořadu CNN Prima NEWS Interview podotkl, že společnosti Pfizer a Moderna již pracují na specifické vakcíně, která bude vyvinuta přímo proti omikronu. „Pravděpodobně vyvinou i vakcíny, které budou mít několik proteinů z různých variant a budou mít podstatně širší záběr,“ podotkl.

Hel zdůraznil, že nejlevnější a nejefektivnější zbraní proti variantě omikron, stejně jako proti nemoci COVID-19 obecně, je očkování. Zejména pak třetí dávka. „Současné vakcíny nejsou optimální pro to, aby chránily proti omikronu, ale po několik měsíců poskytují vysokou míru ochrany,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Prozradil, že již nyní společnosti Pfizer a Moderna pracují na speciální vakcíně, která bude vyvinuta přímo proti omikronu. „Pravděpodobně vyvinou i vakcíny, které budou mít několik proteinů z různých variant a budou mít podstatně širší záběr,“ pokračoval.

Na dotaz, kdy by měla být specifická vakcína dostupná, uvedl, že poměrně brzy. „Podle informací společností by měla být dostupná na jaře příštího roku. Bohužel se tak stane až poté, co se přes nás přenese velká omikronová vlna,“ sdělil s tím, že je nutné, aby se vyvinula vakcína, která bude účinná proti všem variantám koronaviru.

Flegr: Populalace je nepromořená

Připomněl však, že si mnozí lidé myslí, že současné očkování není proti omikronu účinné, což podle něj není pravda. „Máme zjištěno, že 3. dávka poskytuje velice dobrou ochranu proti omikronu. U vakcíny Pfizer je to zhruba 50 až 80 % proti nakažení. U Moderny je efekt proti infekci ještě lepší. Ochrana před hospitalizací a úmrtím bude vyšší, nad 80 %, což je dobrá zpráva,“ podotkl.

Právě tyto informace však rozporuje evoluční biolog Jaroslav Flegr. „Nemáme zde nikoho promořeného a proočkovaného. To platilo pro variantu delta, omikron ale získanou imunitu u lidí, kteří jsou dvakrát naočkovaní nebo prodělali nemoc, ignoruje. Ochrana tvoří jen 18 či 20 %, což je naprosté minimum,“ podotýkal v pořadu Co Čech, to politik!

Podle něj musíme počítat s tím, že máme „naivní populaci, kterou omikron projede jak nůž máslem“. „Je to nejnakažlivější nemoc, kterou kolem sebe máme. Patogenita omikronu bude tak velká, že dokáže zaplnit nemocnice. Jejich ředitelé budou překvapeni, jaké mají rezervy a jak rychle je vyčerpají,“ dodal.

Infekčnost varianty a to, jak rychle se šíří, považuje za velké nebezpečí i Hel. Již nyní se s dominantní variantou omikronu potýkají země jako Dánsko, Velká Británie nebo USA. „Ve Spojených státech číslo nakažených omikronem vzrostlo za čtrnáct dní z 1 na 74 %. Rychlost šíření je unikátní,“ zdůraznil s tím, že se epidemiologové shodují, že nikdy neviděli „žádný patogen, který by se tak rychle množil“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert
Ukrajina

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert

Jak bude válka na Ukrajině vypadat během zimy? Nabízí se dva scénáře: Rusové i Ukrajinci se buď zakopou a konflikt doslova zamrzne, nebo budou teploty pro válčení i nadále poměrně přívětivé, což umožní oběma stranám provádět manévry. CNN Prima NEWS to sdělil vojenský expert Lukáš Visingr. Dodal, že Rusové už ale nemají dostatek sil na to, aby podnikli novou ofenzivu a hraje proti nim čas.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:08

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.