Německé platy, zm*d Lipavský a dobrou noc aneb Hlášky politiků v roce 2024

Česká politická scéna občas působí jako bizarní prostředí, z něhož lítá jeden bonmot za druhým. Politici za uplynulý rok 2024 pronesli mnoho hlášek, kterými veřejnost pobavili, či dokonce šokovali. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala ty nejlepší z nich.

Andrej Babiš: Udělejte mi podklady na toho zm*da

Začátkem března se ve veřejném prostoru objevil peprný obsah mailu, který chtěl šéf hnutí ANO Andrej Babiš poslat svým spolupracovníkům. Žádal určité informace o ministru zahraničí Janu Lipavském.

„Má děti? Jazyky? Udělejte mi teze, podklady na tohoto zm*da. Napište mi příběh Izrael, jak se vykašlal na naše lidi, jak byl v Doha, jezdí všude, dělá kampaň, korespondenční volba,“ napsal expremiér ve své zprávě bez interpunkce a diakritiky.

A jak se zmíněný mail dostal do veřejného prostoru? Babiš vulgární žádost o nejrůznější informace chtěl poslat mluvčímu ANO Martinu Vodičkovi a svému poradci Janu Rovenskému. Mail však obdržel jiný Jan Rovenský – ekologický aktivista. Ten následně peprný obsah zveřejnil.

Obzvlášť dotaz na děti zvedl ve veřejném prostoru velkou nevoli. Redakce CNN Prima NEWS požádala o reakci Babiše i Lipavského. „Obsah mailu mě znechutil. Pro českou společnost je velkou výzvou, aby jednou provždy odmítla estébácké metody v politice,“ sdělil Lipavský.

Babiš ve své odpovědi odmítl, že by mělo jít o „kompro“. U kolegů prý pouze poptával informace pro své vystoupení ve Sněmovně, které mělo být adresované právě šéfovi české diplomacie.

„Všichni tu mluví o válce a o posílání našich vojáků na Ukrajinu. Chtěl jsem proto, aby mi tým zjistil, jestli pan Lipavský má také děti a ví, jaký strach rodiče zažívají. Zeptal bych se ho, jestli by své děti poslal do války, protože já rozhodně ne. Mluvit o nějakých kompromitujících materiálech je směšné, jsou to přece veřejně dohledatelné informace,“ napsal redakci CNN Prima NEWS.

Babiše očividně rozčílily výroky Lipavského ze začátku března. „Přijde mi, že (Babiš) začíná být bezpečnostním ohrožením této země. Podkopává obranyschopnost a mezinárodně politické postavení naší země. O zahraniční politice neví vůbec nic,“ řekl tehdy ministr v České televizi.

Petr Fiala: Platy jako v Německu

Sen o tom, že Češi jednou budou mít stejně vysoké platy jako Němci, lidé v tuzemsku v různých obměnách poslouchají už 35 let. Přesto se zmíněný cíl stále nedaří splnit. U příležitosti oslav 17. listopadu tuto debatu znovu rozvířil premiér Petr Fiala (ODS). Ten ve vysílání ČT naznačil, že pokud bude jeho kabinet pokračovat i v dalším volebním období, čeští občané budou mít mzdy jako v Německu nebo Rakousku.

„Moje vláda bude jednou z nejúspěšnějších v historii České republiky. Příští volby budou o tom, jestli se posuneme někam mezi Slovensko a Maďarsko, nebo budeme trvalou součástí Západu. Jestli tu budeme mít mzdy, jako mají lidé v Německu nebo Rakousku, což nabízím já. Zvu lidi, ať se účastní této historické změny. Ještě na té úrovni nejsme, potřebujeme pár let. Potřeboval bych ještě silnější mandát, abych se tolik nemusel zdržovat různými vyjednáváními,“ uvedl předseda vlády.

VIDEO: Nedá dohromady ani čtyři věty, opřel se Fiala do Babiše. Hájil výrok o platech jako v Německu

Zástupci opozice, ekonomové i Fialovi koaliční partneři se nicméně shodují na tom, že Česko na dohnání Německa potřebuje delší dobu než jenom pár let. Premiér svůj výrok nicméně hájil i poté, co od svých politických konkurentů schytal ostrou kritiku. Podle něj je důležité mít nastavené pozitivní vize. Zároveň dodal, že jeho vláda pro daný cíl dělá vše, co může.

Fialův výrok ve veřejném prostoru silně rezonoval ještě několik týdnů po jeho vyslovení. Například šéf ANO Andrej Babiš veřejně zapochyboval o premiérově duševním zdraví.

Václav Klaus: Ženy ministryněmi obrany? Absurdní nesmysl

Ani v časech politického důchodu si Václav Klaus během televizních debat a rozhovorů často nebere servítky. Exprezident na sebe opět upozornil začátkem listopadu, když komentoval skutečnost, že šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová sloužila mezi roky 2013 až 2019 jako německá ministryně obrany.

„Němci předvedli svou beznaděj tím, že (von der Leyenová) byla ministryní obrany. Byla to šílená móda, my jsme také měli Vlastu Parkanovou. Najednou to bylo v módě. Dnes je v Evropě celá řada ministryň obrany – absurdní nesmysl,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Všude jsou nyní bojovnice a ženy s pistolemi. Ony se v tom zhlédly a chtějí to tak dělat i ve velké politice,“ dodal Klaus. Jeho výroky vyvolaly hned několik kritických poznámek. Ozvala se například česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

„Ani náznakem bych se neodvážila prezidenta Klause podezírat z gynofobie. Lidé se ale mění. A tak zřejmě s postupnou extremizací svých názorů nastoupil na cestu obav z apokalyptického scénáře, který je zfilmován například ve snímku Sexmise,“ sdělila redakci CNN Prima NEWS s tím, že se kvůli názoru Klause rozhodně nechystá spálit podprsenku.

„K plotně mě už posílal kdekdo. Nikdy mne to neuráželo, vařit umím dobře. Pokoušeli se o to vždy pánové, kteří se báli, že jim ženy seberou jejich hračky a že budeme lepší než oni. Nežijeme ve středověku, ale v rovnoprávném světě,“ zdůraznila Černochová, která paradoxně v minulosti několikrát uvedla, že právě Klaus byl důvodem, proč se stala členkou občanských demokratů.

Šéfka Sněmovny a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová pak uvedla, že Klaus svými výroky dokázal, že má z úspěšných žen strach. „Opět promarnil příležitost mlčet a neztrapňovat sebe i své někdejší renomé. Jen tím ukazuje, jak moc se silných žen bojí,“ řekla pro CNN Prima NEWS.

Ondřej Kolář: Zaorálek je č*rák. Ať jde do hajzlu

Andrej Babiš není zdaleka jediným českým politikem, který se v roce 2024 zviditelnil užitím vulgárních slov. Hned několik expresivních výrazů zmínil europoslanec Ondřej Kolář (TOP 09) během březnového rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Člen TOP 09 se rozzlobil, když přišla řeč na jméno místopředsedy SOCDEM Lubomíra Zaorálka. „Je to č*rák. To tam dejte. Dodnes vlastně vůbec nechápu, co se to tam odehrálo,“ řekl Kolář, čímž narážel na střet v Partii, kterou koncem února odvysílala CNN Prima NEWS.

Zaorálek se tehdy ostře pustil do poslancova otce a prezidentova poradce Petra Koláře: „Váš otec pracuje pro Squire Patton Boggs. To je firma proslulá tím, že pomáhá Putinově peněžence Gazprombank. Pro takovou firmu bych nikdy nedokázal pracovat. V americkém Kongresu vám ani nepodají ruku, kdybyste řekl, že jste syn někoho, kdo pracuje pro Squire Patton Boggs.“

Kolář během vysílání konstatoval, že osobní konfrontaci si mohou se Zaorálkem vyřešit mimo televizní studio. O pár dnů později hodnotil slovní přestřelku následovně: „Zaorálek vždycky hatil všechny naše spojenecké závazky, obracel nás na Východ a reprezentoval takovou tu zemanovskou politiku mnoha azimutů. A tento člověk si bude dovolovat mého otce obviňovat z práce pro Rusko? Ať jde do hajzlu.“

Zároveň důrazně odmítl, že by jeho otec někdy pracoval pro Rusko. „Táta si vždy dával záležet na tom, aby hájil české zájmy. A člověk, který sepsal prohlášení čtyř a můžeme mu bez uzardění říkat ‚Pan Radar‘, bude mému tátovi něco vyčítat?“ ptal se někdejší starosta Prahy 6 řečnicky.

Redakce CNN Prima NEWS požádala Zaorálka, aby na ostrou kritiku s vulgárním podtextem zareagoval. „Ondřej Kolář si může podat ruku s Andrejem Babišem. Kdo nemá argumenty, ten sahá po nadávkách. Omluvou pro něj je, že syn za otce nemůže,“ uvedl člen sociálních demokratů.

Kolář se později za své výroky omluvil. V říjnovém rozhovoru pro CNN Prima NEWS sdělil, že si spor se Zaorálkem již vyříkal. „Před časem jsme se setkali v jedné televizní debatě. Když to skončilo, tak jsme si chvilku povídali. Za ty nadávky jsem se omluvil. Řekl jsem mu, že jsem tehdy dal úplně volný průchod emocím. Spory sahající do rodiny mohou být takovým spouštěčem,“ zmínil.

Jakub Michálek: Moje ošklivá vlastnost říkat pravdu

Přelom září a října se nesl v duchu vládní krize, která odstartovala, když se premiér Petr Fiala (ODS) rozhodl, že s ohledem na stav digitalizace stavebního řízení navrhne prezidentovi odvolání Ivana Bartoše (Piráti) z funkce ministra pro místní rozvoj a vicepremiéra pro digitalizaci. Piráti v reakci na to odešli z vlády do opozice. Ve své nové roli pak výrazně změnili svou dosavadní rétoriku.

Veřejnosti v paměti utkvěla slova o hnusném podrazu, kmotrech z ODS či údajné tvořící se koalici „ODSÁNO“ (ODS a ANO). Velice kriticky se směrem k vládní koalici (zejména k občanským demokratům) začal vyjadřovat šéf pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek. Třeba v říjnovém rozhovoru pro web Novinky.cz tvrdil, že vládu fakticky vede ministr financí a 1. místopředseda ODS Zbyněk Stanjura, nikoliv Petr Fiala.

GLOSA: Bláznivé úterý 24. září 2024. Den, kdy se zhroutila pětikoalice

„Moje ošklivá a v politice neodpustitelná vlastnost – říkat pravdu,“ komentoval Michálek své prohlášení na sociálních sítích. Velká část společnosti nicméně Pirátům vyčítá jistý nesoulad v tom, že skoro tři roky seděli s ODS ve vládě, přičemž Fialův kabinet hájili, a ke kritické notě se uvolili až po vyhození Ivana Bartoše.

Stanjura na Michálkovo nařčení reagoval v rozhovoru pro CNN Prima NEWS následovně: „Je to směšné. Pan Michálek na žádné vládě nebyl. Líbí se mi, když někdo hodnotí jednání vlády, aniž by tam kdykoliv seděl. Je to úplná hloupost. Nevím, jak na to přišel.“

Michálek na sebe v říjnu upozornil také sdělením, že ve vládě sedí klauni. Reakce od členů koalice na sebe nenechala dlouho čekat. Například Starostové členovi Pirátů vzkázali, že předvádí malost a že se chová hůř než dítě, které přišlo o hračku.

Jindřich Rajchl: Sponzoři se na to dívají jinak než my

V říjnu 2023 šéf strany PRO Jindřich Rajchl a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná jednali o možné politické spolupráci. K ní ale nakonec nedošlo. Proč? Okolnosti do značné míry objasnila Konečná, když koncem ledna na sociálních sítích zveřejnila soukromou konverzaci, z níž vyplývá, že Rajchlova strana dělá politická rozhodnutí i na základě přání vlastních sponzorů.

„Jindřich Rajchl lhal ve svém vysílání. Bylo třeba to uvést na pravou míru,“ reagovala Konečná na otázku CNN Prima NEWS, co ji ke zveřejnění říjnové konverzace vedlo. Během podzimu 2023 společně s Rajchlem, europoslancem Ondřejem Dostálem, expremiérem Jiřím Paroubkem a podnikatelem Petrem Bendou domlouvala potenciální vznik koalice či volebního subjektu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Strana PRO chtěla uplatit Vémolu, ten odmítl. Co na to Rajchl? Chtěl by Vágnera nebo Dyka

Ze soukromé konverzace vyplývá, že společnému projektu s pracovním názvem SMĚR ČR byli nakloněni všichni jmenovaní s výjimkou Rajchla. „U nás je varianta koalice bohužel zcela neprůchodná – jak u klíčových lidí ve straně, tak i u hlavního sponzora. Koalice by znamenala naprosté rozštěpení naší strany. Jediná možnost je nový volební subjekt, na jehož platformě by kandidovali nejen lidé z našich stran, ale i další nezávislé osobnosti,“ vzkázal ve své zprávě šéf strany PRO.

⚠️ČTĚTE a SDÍLEJTE⚠️ Za normálních okolností to nedělám. Kopance snáším vždy trpělivě a moc na ně nereaguji - zvláště...

Posted by Kateřina Konečná on Sunday, January 28, 2024

Následně si s Paroubkem vyměnil pár jízlivých poznámek a potom ještě jednou naznačil, že je oproti vůli svých sponzorů „malým pánem“. „Snad chápete, že je to pro mě velmi komplikovaná situace, neboť mnoho našich členů a sponzorů vnímá případnou spolupráci jako velký problém. Oni se na to dívají jinak než my a lidé s penězi si prostě mohou dovolit nedělat kompromisy,“ dodal Rajchl.

Poté, co se výrok o sponzorech dostal do veřejného prostoru, redakce CNN Prima NEWS Rajchla požádala o vyjádření. Ten tvrdil, že informace ze zveřejněných screenů jsou vytržené z kontextu a že on sám jakoukoliv spolupráci s KSČM odmítá dlouhodobě.

„Já osobně tři roky říkám, že s komunisty do žádné spolupráce nepůjdu. A že kolem sebe máme partnery, s nimiž tyto věci konzultujeme? To je naprosto normální věc. Zároveň bych poznamenal, že zveřejňování soukromé korespondence je podle mě absolutní dno jakékoliv morálky, to se prostě nedělá,“ řekl Rajchl.

V případě červnových voleb do Evropského parlamentu se komunisté nakonec dohodli se SD-SN, jejichž lídrem byl Ondřej Dostál. Na kandidátce se objevili také členové ČSNS či další veřejně známé osoby. Koalice Stačilo! slavila v evropských volbách nebývalý úspěch. Získala 9,56 procenta hlasů, což stačilo na dva europoslanecké mandáty. Strana PRO obdržela pouhých 2,15 procenta, čímž zůstala daleko za Rajchlovým předvolebním očekáváním.

POZNÁMKA: I když Rajchlův výrok o sponzorech zazněl již na podzim roku 2023 v soukromé konverzaci, do veřejného prostoru se dostal až v lednu 2024. Redakce CNN Prima NEWS se jej tedy rozhodla zahrnout do roku 2024.

Vít Rakušan: A co se stalo? Nic. Dobrou noc

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) čelil na jaře ostré kritice za svou reakci na článek pojednávající o demonstraci radikálních islamistů v Hamburku. Vše odstartovalo, když vicepremiér koncem dubna kritizoval lidi, kteří Evropu vyzývají, aby bránila své území před ilegálními migranty tak, že do nich bude střílet.

„Tohle je výsledek soustavného strašení migrací. Úplná dehumanizace debaty, ve které je i střílení do lidí normální. EU spojuje svoboda a spolupráce. EU nikdy nebude střílet do lidí na své hranici. To u nás 40 let dělali komunisti,“ uvedl Rakušan na sociální síti X.

ČTĚTE TAKÉ: Hanba, lháři, fuj. Policisté a hasiči bučeli před vnitrem na Rakušana, ten sestoupil mezi ně

Později se ho jeden z kritiků prostřednictvím článku webu Echo24 zeptal, zda chce, aby se Česko dostalo do podobných problémů, kterým čelí některá německá města jako Hamburk. Například v dubnu tam došlo k protestu, během něhož přes tisíc islamistů demonstrovalo proti tomu, jak tamní média referují o islámu. Někteří z účastníků otevřeně požadovali vznik chalífátu v Německu.

„Přes tisíc muslimů požadovalo… A co se ve skutečnosti stalo? Nic. Dobrou noc,“ vzkázal Rakušan. Jeho výrok rozčílil řadu lidí. „Vítku, tak tohle nebylo dobrý. Vy byste opravdu tím ministrem vnitra neměl být. Tenhle tweet bude STAN hodně bolet. Přes tisíc nácků požadovalo, ať jdou Židé do plynu. A co se ve skutečnosti stalo? Tohle je přesně vaše argumentace. Fakt nevím, jestli jste tak naivní, nebo hloupý,“ šlo najít ve výčtu komentářů.

Rakušan později uznal, že jeho výrok nebyl zrovna šťastný. „Existují tweety, které se povedou a které se nepovedou. Tenhle bych řadil spíše do kategorie těch, které se úplně nepovedly. Už jenom kvůli tomu, že budí nejrůznější interpretace. Vůbec jsem to nemyslel tak, že bych nad hrozbami migrace zavíral oči,“ řekl během květnové debaty se svými podporovateli i odpůrci v Praze.

Smysl výroku, v němž Rakušan popřál dobrou noc, vysvětlil následovně: „Ve stabilní a demokratické zemi, jako je Německo, prostě nehrozí nebezpečí, že po jedné demonstraci v Hamburku, na níž chce někdo vyhlásit chalífát, se tak opravdu stane. To neznamená, že bychom se neměli bránit radikalizaci a že bychom ten problém měli podceňovat.“

Jan Skalický: A já se ptám, je tohle velká voda?

Děčínský zastupitel Jan Skalický sklidil v září obrovskou vlnu kritiky i posměchu za to, jak těsně před krajskými a senátními volbami vystupoval ve veřejném prostoru. Zatímco drtivá většina vládních a opozičních politiků kvůli ničivým povodním přerušila předvolební kampaň, Skalický, který tou dobou kandidoval do Senátu za koalici Stačilo!, dopady vodního živlu bagatelizoval.

„A já se ptám, je tohle opravdu velká voda, která musí zavřít výstavy a akce? Lidé zůstávají doma a mají být v trvalém tlaku a panice, mají se bát. Mají za sebou období sucha, covidovou vlnu, válku na Ukrajině. Ano, je tady velká voda, ale je tak velká, aby lidé přemýšleli jen o katastrofách? Je to proto, aby nemohla být kontaktní kampaň a aby volby prošly v krizovém stavu? Je to opravdu krizový stav? To nám ukáží následující dny,“ řekl Skalický, přičemž stál u labského zdymadla Střekov.

Povodně se nicméně v mnoha českých regionech ukázaly jako mimořádně ničivé. Zahynulo pět lidí, další se pohřešovali. Přes 50 měřících míst zaznamenalo stoletou vodu. Část několika českých měst skončila zcela pod vodou, další města pak vodní toky totálně odřízly od zbytku republiky.

Od výroku Skalického se později distancovaly koalice Stačilo! i šéfka KSČM Kateřina Konečná. Ta zpočátku mluvila i o vyškrtnutí Skalického z kandidátní listiny. To se ale nakonec nestalo. „Okres Litoměřice, ve kterém pan Skalický kandiduje, nás požádal, abychom to nechali na voličích, jak se rozhodnou,“ vysvětlila europoslankyně.

Skalický se nejdříve chlubil, že jeho video na sociálních sítích získalo mnoho pozitivních reakcí. Na kritiku reagoval způsobem, že ve svém příspěvku mluvil hlavně o situaci v severních Čechách, které povodeň neohrozila tolik jako třeba Moravskoslezský či Olomoucký kraj. Ani toto vysvětlení ovšem Konečné nestačilo.

„Řekl to úplně nejhloupěji a nejstupidněji, jak mohl. Pak se za ty výroky omluvil. Já se za ně velmi omlouvám všem, které to ranilo. Znovu ale říkám, že stovky dalších kandidátů koalice Stačilo! pomáhají tam, kde je potřeba – bez fotek a videí,“ sdělila politička pro CNN Prima NEWS.

Tagy: