Video, které zveřejnil studentský mediální spolek z Hongkongské vědecko-technologické univerzity, zachycuje incident mezi tamní policií a 12letou školačkou. Ozbrojení policisté na něm dívku, která kolem strážníků procházela a potom se rozběhla, složili k zemi. Podle nich začala „utíkat podezřelým způsobem“. Matka školačky dceru brání. Prý utíkala proto, že byla vyděšená.
Matka dívky, paní Ho, v pondělí rozhlasové a televizní stanici RTHK také sdělila, že její dcera a syn si šli pouze nakoupit barvu na hodinu vizuálního umění, když se s policií střetli.
Policejní úředníci ale strážníky brání. V oficiálním vyjádření uvedli, že zúčastnění policisté během incidentu použili „minimální potřebnou sílu“. Dále sdělili, že protestující, včetně dívky, byli strážníky na místě vyzváni k prohlídce.
„Během setkání najednou začala utíkat podezřelým způsobem,“ stojí v policejním prohlášení. To byl podle policistů impuls k zákroku. „Strážníci proto dívku pronásledovali a uklidnili za užití minimální potřebné síly,“ uvádí prohlášení.
Správkyně města se k incidentu vyjádřit nechce
Policie navíc říká, že dívka porušila tamní zákaz sdružovat se s více jak dvěma osobami naráz a dodali, že jí proto udělili pokutu ve výši dvou tisíc hongkongských dolarů (asi 5 700 korun).
Paní Ho uvedla, že po střetu měla dívka na těle několik modřin. Podle jejích slov už o celé věci nechce mluvit ani sledovat uveřejněné video. „Moje dcera viděla policistu se štítem a obuškem. Vidím, že na ni hlasitě křičel, je zřejmé, že byla vyděšená,“ řekla stanici RTHK.
„Otázkou je, jestli je skutečně nutné, aby do ní další policista z druhé strany strčil a srazil jí k zemi a kolenem jí držel u země. Myslím, že to není třeba. Byla jsem zdrcená, když jsem to video viděla znovu,“ řekla paní Ho.
Správkyně čínské autonomní oblasti Hongkong Carrie Lamová na úterní tiskové konferenci uvedla, že „by nebylo správné“ aby se vyjadřovala k policejní operaci.
Řekla ale, že lidé by při zhodnocování videa měli brát v potaz „skutečné okolnosti“ a prohlásila, že „všechny incidenty a stížnosti spojené s kroky, které podnikají donucovací orgány, budou vyšetřeny“.
Protesty v Hongkongu neutichají
V neděli bylo podle policie zatčeno bezmála 300 protestujících. Jednalo se o jednu z největších prodemokratických demonstrací od června, kdy Čína zavedla zákon o národní bezpečnosti.
Ten čínským řídícím orgánům umožňuje významně zasahovat do situací, které jim připadají, že úředníky ohrožují. Mezi ně patří například terorismus, které orgány postihují doživotním trestem ve vězení. Za terorismus ale mohou považovat třeba i poškození veřejných dopravních prostředků.
Někteří kritici se proti zákonu ohrazují. Podle nich zasahuje do práv obyvatel a může například omezit svobodu slova.
Policie výroky o brutalitě odmítá
Obyvatelé Hongkongu měli jít původně v neděli k volebním urnám, v červenci se ale kvůli obavám o veřejné zdraví volby posunuly o rok. To odsoudili někteří prodemokratičtí aktivisté, kteří vládu označili, že využívá koronavirové krize jako výmluvu. Podle nich se bojí, že by provládní politické strany nevyhrály.
V Hongkongu se proti režimu, který podporuje Peking (čínskou centrální vládu), a proti policii, kterou mnozí označují za brutální, protestuje od června 2019. Proti výrokům se ale policie soustavně ohrazuje. Podle ní jsou taktiky, které užívá, výsledkem násilí demonstrantů. Tvrzení o brutalitě rovněž odmítá.