Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že pandemie koronaviru zdaleka ještě není u konce. Naopak – křivka stále stoupá a dostáváme se do kritické fáze. V jižní Asii navíc rychle přibývá případů nákazy, a tak dochází ke zpřísnění opatření, zatímco část Evropy naopak rozvolňuje. Celosvětově ale počty případů podle WHO exponenciálně rostou.
Počty nakažených koronavirem „rostou exponenciálně“, za poslední týden přibylo 4,4 milionu nových případů. Maria Van Kerkhoveová, hlavní odbornice WHO na covid, na tiskové konferenci varovala, že jsme v kritickém bodě pandemie. Některé státy totiž rozvolňují přísná protikoronavirová opatření, přestože nových případů je za týden osmkrát víc než před rokem. To by podle ní mohlo pandemii prodloužit.
Pandemie koronaviru má už tři miliony obětí. Nákazu prodělalo přes sto milionů lidí
Počet obětí koronavirové pandemie celosvětově přesáhl hranici tří milionů. Vyplývá to z propočtů agentury Reuters, která v noci na pondělí uvedla, že na celém světě zemřelo 3 071 842 infikovaných. Nákazu, která se od identifikování prvních případů v prosinci 2019 v Číně objevila ve více než 210 zemích a teritoriích, testy dosud potvrdily u téměř 136 milionů lidí.
„Není to situace, ve které bychom chtěli být po 16 měsících pandemie a poté, co jsme potvrdili, že opatření fungují. Právě teď by se měl každý zamyslet a zhodnotit, co je potřeba, abychom dělali dál,“ prohlásila Van Kerkhoveová.
Zároveň zdůraznila, že očkování proti covidu nepostupuje ve všech zemích tak rychle, jak by mělo. Mezi jednotlivými státy se tak prohlubují rozdíly. „Vakcíny a vakcinace už jsou on-line, ale nejsou pro všechny části světa,“ uvedla expertka z WHO.
Virus je silnější a rychlejší
V minulém týdnu se počet případů covidu zvýšil o devět procent, tendence rostla sedmý týden po sobě. Situace se zhoršuje například v některých asijských státech, především v Indii, a také na Blízkém východě. Čísla úmrtí stoupla o pět procent, proto Van Kerkhoveová apeluje na vlády, aby občany vedly k dodržování protikoronavirových opatření. Píše o tom web americké CNBC.
Podobně mluvili už minulý týden další odborníci WHO, kteří vyzvali, aby lidé nadále nosili roušky nebo respirátory a dodržovali bezpečné rozestupy. Krizový expert WHO Mike Ryan uvedl, že je virus „silnější a rychlejší“, především díky novým mutacím, které se nyní masivně šíří po celém světě a jsou často smrtelnější než původní varianta koronaviru.
„Pandemie zdaleka není u konce. Ale máme důvod k optimismu. Pokles počtu případů a úmrtí v prvních dvou měsících roku ukazují, že tento virus a jeho různé varianty lze zastavit,“ doplnil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.