reklama

Kandidát Kůže. Nového ministra lovila StB. Spolupráci jsem odmítl, tvrdí Arenberger

Petr Arenberger vedle premiéra Andreje Babiše na středeční tiskové konferenci.
Zdroj: Profimedia.cz

Po středečním jmenování nového ministra zdravotnictví se ukázalo, že Petr Arenberger (za ANO) má záznamy ve složkách bývalé Státní bezpečnosti (StB). Je vedený jako kandidát na agenta s krycím jménem „Kůže“. Dotyčný ale o ničem nemusel vědět a Arenberger na tiskové konferenci jakoukoliv spolupráci s StB odmítl.

reklama

„Spolupracovníkem StB jsem nebyl, mám čisté lustrační osvědčení, které už jsem používal opakovaně při různých funkcích, které jsem vykonával,“ hájil se nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger na premiérové tiskové konferenci. Na záznam StB, který je nyní v Archivu bezpečnostních složek, upozornil na Twitteru europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Svůj post, ve kterém se zmiňuje o „estébácích“, ale později smazal.

Příspěvek Tomáše Zdechovského na Twitteru, kde ukazuje jméno Petra Arenbergera ve spisu StB.
Příspěvek Tomáše Zdechovského na Twitteru, kde ukazuje jméno Petra Arenbergera ve spisu StB.
Zdroj: Tomáš Zdechovský

Kariérista? Bez páteře?

Ze záznamu vyplývá, že Arenberger byl vedený jako takzvaný KTS, tedy kandidát tajné spolupráce, jehož se Státní bezpečnost snažila získat, přičemž dotyčný o jejích záměrech nemusel vědět. StB však o něm přehled měla. Každému přidělila krycí jméno, Arenberger byl označen jako „Kůže“.

Senátor Pavel Fischer nového ministra nařkl, že podepsal vázací akt, který bývá provázen slibem mlčenlivosti o spolupráci s StB. „Kariérista? Bez páteře? Bez zásad? Nebo neobstál a podlehl nátlaku? Nevím,“ napsal na Twitteru. Jenže na žádný doklad o vázacím aktu neodkázal, zmíněné datum je jen dnem zanesení Arenbergera do evidence StB. Později svůj příspěvek smazal a omluvil se.

Podle historika Petra Blažka nelze z uvedeného záznamu nic usuzovat. „Zmíněná kategorie KTS byla přechodná a zdůrazňuji, že dotyčný nemusel s tajnou policí reálně vůbec spolupracovat. Ústavní soud ČR rozhodl již v roce 1993, že nebude nadále zahrnuta do lustračního zákona. Krycí jméno patrně odkazovalo na povolání pana profesora, který je dermatolog,“ objasnil na Facebooku kvůli hromadícím se dotazům nejen od novinářů.

Spis už neexistuje

Blažek zároveň upozornil, že spis již fyzicky neexistuje: „Svazek vedený 3. oddělením 12. odboru Hlavní správy kontrarozvědky SNB (…) v kategorii kandidát tajné spolupráce (KTS) byl zanedlouho v prosinci 1989 zničen.“

Petr Arenberger ve spisu StB jako kandidát tajné spolupráce s přezdívkou Kůže.
Petr Arenberger ve spisu StB jako kandidát tajné spolupráce s přezdívkou Kůže.
Zdroj: Tomáš Zdechovský

Arenberger nastoupil do funkce ministra zdravotnictví ve středu a vystřídal tak svého předchůdce Jana Blatného. Arenberger od října 2019 vedl Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a specializuje se na dermatologii a venerologii. Ministra Blatného chválí. „Jsem rád, že jsem měl takového předchůdce. Máme na čem stavět. Chci, aby si pan premiér mohl říci, že při výběru 23. českého ministra zdravotnictví měl šťastnou ruku,“ prohlásil nový ministr.

K tématu

Tagy: StB kůže Tomáš Zdechovský Petr Arenberger Pavel Fischer spis kolega lustrační osvědčení
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Velká Británie

Británie plně podporuje Česko. Londýn chystá nařízení usnadňující stíhání špionů

Británie plně podporuje Česko. Londýn chystá nařízení usnadňující stíhání špionů

Ve snaze čelit nepřátelským špionážním aktivitám Velká Británie plánuje přinutit osoby pracující pro zahraniční vlády k podepsání centrálního registru. Spojené království rovněž vyjádřilo podporu Česku v souvislosti s údajným zapojením ruských agentů do výbuchů ve Vrběticích. Mělo přitom jít o stejné osoby, které se podle Británie údajně snažily otrávit novičokem dvojitého agenta Sergeje Skripala v Salisbury.

Rusáci mi dluží milion, říká farmářka z Vrbětic. Odškodnění od Putina chtějí i další
Proč zůstalo Rusko v tendru na Dukovany? Vláda měla o Vrběticích vědět už v březnu
reklama
reklama
Záhada na Philipově pohřbu. Královna nechala na rakvi vzkaz, v Anglii řeší zvláštní podpis

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Do normálu se nevrátíme ani v roce 2023, varuje Pollert. Odborníci sází na červenec
Uspořádejme velké koncerty, vychytáme tím infikované, vyzývá Flegr
Babiš: Za týden rozvolníme, priorita jsou děti a sport. Začnou se očkovat i lidé 60 plus
Přebalování, polohování a převlékání. Co musí vědět dobrovolníci ve zdravotnictví?
Další články
reklama
reklama