Kdo není fanatický fanoušek Ukrajiny, je podle Fialovy vlády zločinec, říká Tlustý

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) se dostatečně nestará o své občany a nastolila v tuzemsku atmosféru, že kdo fanaticky nepodporuje Ukrajinu, je až zločinec a podporuje Rusko. S těmito slovy vystoupil ve čtvrtečním vysílání pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS exministr financí Vlastimil Tlustý. Prohlásil navíc, že Fialův kabinet zjevně nezvládá situaci a měl by být nahrazen „vládou národní záchrany“. Fiala a jeho ministři se o občany dostatečně nestarají ani podle bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška.

„Všechny vlády světa mají mít na prvním místě svoje vlastní občany a my jsme tu tlačeni do atmosféry, že pokud nejsme fanatičtí podporovatelé Ukrajiny, tak jsme zločinci,“ prohlásil Tlustý. Fialově vládě vyčítá, že se v současné době, kdy řada Čechů pociťuje důsledky energetické krize, vysokých cen pohonných hmot či rostoucích cen takřka veškerého zboží, o občany dostatečně nestará.

Poukázal na to, že lidem přicházejí vysoké doplatky za elektřinu, ale vládní pomoc v tomto směru není dostatečná. To si myslí i Hašek, podle kterého budou trpět zejména obyvatelé s nejnižšími příjmy.

Podle Tlustého však situace bude ještě horší. „Dopadne to skoro na všechny. Jde o problém tak obrovský, že se týká 90 procent a možná dokonce ještě víc lidí. Fialova vláda nechá utopit i svoje vlastní voliče,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS exministr financí.

Kabinet Petra Fialy podle jeho mínění vsadil na jinou kartu. „Vláda všechno vsadila na propagandu, která zní: ‚Kdo není s Ukrajinou, je s Ruskem,‘“ pokračoval Tlustý s tím, že pro vládu by na prvním místě měli být zejména čeští občané. „Otázka není, kdo není s Ukrajinou či s Ruskem. My máme být sami se sebou,“ dodal exministr.

Ať přijde vláda národní záchrany, říká Tlustý

Série krizí je podle obou bývalých významných tváří tuzemské politiky na současnou vládu až příliš velké sousto. „Vláda evidentně nebyla připravená a neví si rady,“ pronesl v pořadu Co Čech, to politik! Hašek. Zmínil, že nechápe například snahu vlády zajistit nouzový stav kvůli situaci s ukrajinskými uprchlíky. „Vláda tím říká, že neví, jak si poradit s pár stovkami lidí, u kterých není jasné, zda jsou, či nejsou občany Evropské unie,“ pokračoval Hašek s odkazem na romské uprchlíky z Ukrajiny, z nichž někteří mají kromě ukrajinského také maďarský pas.

Tlustý dokonce pronesl myšlenku, že by to Fialův kabinet měl pod náporem krizí lidově řečeno zabalit. Myslí si totiž, že vláda katastrofy prostě nezvládne. „Pokud to nezvládne, něco bych jí doporučil. Aby rychle začala přemýšlet a požádala prezidenta republiky o zformování vlády národní záchrany. Prostě vlády, která by si s tím věděla rady,“ prohlásil Tlustý ve vysílaní CNN Prima NEWS.

Hašek na jeho slova pokyvoval hlavou. I on na závěr přidal své doporučení. „Pan Fiala říká, že chce příštího půl roku řešit Marshallův plán pro Ukrajinu. Já mu vřele doporučuji, ať řeší Marshallův plán pro Českou republiku a české občany,“ zakončil bývalý jihomoravský hejtman.

Tagy:
krize Ukrajina ODS Petr Fiala uprchlíci Michal Hašek vláda Rusko Co Čech, to politik! Vlastimil Tlustý vláda Petra Fialy

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
13:44

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, v pondělí schválila připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku

13:36

Ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany, aby opustili Rusko

13:11

Scholz: Putin útokem na Ukrajinu ohrožuje mírové uspořádání Evropy

12:43

Lipavský: O dalším balíku protiruských sankcí se v EU nyní debatuje

Lidé snížili spotřebu o 18 %, poděkoval Síkela. Plyn bude stačit i přes studené počasí

Lidem se i přes studené počasí podařilo snížit meziročně spotřebu plynu až o 18 procent, na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Proto se podle něj daří nadále plnit zásobníky, které jsou plné skoro z 90 procent. Díky nižší spotřebě může také zkapalněný plyn teoreticky pokrýt až 40 procent spotřeby. Síkela chystá řešení s plynem i pro malé a střední firmy. Uvažuje se například o zastropování celkové spotřeby. U elektřiny pro ně platí strop 6 Kč.

Živě
ON-LINE: Ruská duma schválila anexi okupovaných oblastí Ukrajiny. Západ ji odsuzuje

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

Mužům v Rusku jsou doručovány povolávací rozkazy na frontu. Někteří občané se rozloučili s rodinami a zamířili bojovat na Ukrajinu. Jiní se naopak snaží ze země uprchnout a vyhnout se tak bojům. Osmadvacetiletému Kirillovi se podařilo utéct do Kazachstánu. Pětadvacetiletý Konstantin žije v Moskvě a domnívá se, že už se z Ruska nedostane. Klidně si zlomím ruku, abych se vyhnul mobilizaci, prohlásil Konstantin.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Covid v Česku sílí, za týden zemřelo 66 lidí, přibývá hospitalizovaných ve vážném stavu

Testy v Česku v neděli potvrdily 353 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu bylo 102 proti 98 o týden dřív. Testovaných přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. Stejným tempem jako nakažených přibylo hospitalizovaných s covidem-19 na 1 310, ve vážném stavu je 41 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.