reklama

Dušnost, únava, poškození plic. Kvůli doléčení míří první lidé po covidu do lázní

Do lázní Luhačovice na Zlínsku začínají přijíždět postcovidoví pacienti, aby si zde doléčili následky onemocnění. Dušnost, únava či poškození plic patří mezi nejčastější problémy po prodělaném koronaviru. A právě na tyto diagnózy se největší moravské lázně zaměřují.

reklama

Jedním z prvních postcovidových pacientů, který do Luhačovic dorazil, je Petr Bílý z Prahy. Koronavirus ho skolil vloni v září. „14 dnů jsem ležel v nemocnici s teplotami atakujícími čtyřicítku, byl jsem slaboučký, točila se mi hlava a nebyl jsem schopen nic dělat,“ vzpomínal 61letý muž.

K tématu

Teď už se více než měsíc může znovu věnovat své profesi stavitele. Stále ale ještě není úplně fit. „Při jakékoliv zátěži se hned zadýchám a poměrně hodně kašlu, což není třeba při jízdě v autobuse příjemné. Proto jsem tady,“ řekl Bílý.

První tři pacienti

Do luhačovických lázní zatím dorazili první tři postcovidoví pacienti. Další desítky by měly přijet během následujících týdnů. Čekají je tady specifické léčebné procedury. „Asi nejdůležitější jsou inhalace přírodní minerální vody, nejznámější je Vincentka. Léčbu doplňují masáže, případně vodoléčebné techniky. Pro každého pacienta sestavujeme individuální léčebný plán,“ vysvětlil primář Petr Pšenica. „Nejčastějšími problémy lidí, kteří prodělali koronavirus, jsou přetrvávající únava, celková slabost, pocit nevýkonnosti a především dechové potíže, jako je suchý kašel či zahlenění,“ dodal lékař.

Na doporučení nebo jako samoplátce

V současné době je kapacita největších moravských lázní naplněna jen asi z jedné pětiny. Obrovské ztráty z loňské sezony postcovidoví pacienti zřejmě nesmažou. Přesto jejich počet bude podle odborníků v následujících měsících rychle stoupat. „Je to jakýsi průlom, že konečně lázně začnou plnit roli v téhle krizi, která jim přísluší. To znamená doléčovat pacienty. Doteď se o lázních mluvilo jen v souvislosti s jejich zavíráním,“ sdělil ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha.

Postcovidoví pacienti mohou do Luhačovic přijet buď jako samoplátci, nebo na doporučení lékaře. V takovém případě platí léčbu pojišťovna.

K tématu

Další hlavní zprávy

Volby 2021

Bookmakeři: Vítězství ve volbách ANO neobhájí. Favoritem na post premiéra je Bartoš

Bookmakeři: Vítězství ve volbách ANO neobhájí. Favoritem na post premiéra je Bartoš

V podzimních volbách do Sněmovny podle bookmakerů hnutí ANO vítězství neobhájí. Na tuto variantu je aktuálně kurz 1,46:1, na výhru se dá sázet v kurzu 2,5:1. Největším favoritem na příštího premiéra je předseda Pirátů Ivan Bartoš (1,9:1) před současným předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO, 2,5:1). Sázkaři se zatím mírně přiklánějí k vítězství ANO, nejvyšší sázka je 300 000 korun. Mezi dalšími kandidáty jsou i šéf ODS Petr Fiala či bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Vyplývá to z vyjádření zástupců sázkových kanceláří.

Příběhy z první linie

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Nikdy mu před očima neumíralo tolik lidí, jako právě teď. Covidová pandemie pořádně zamávala i se životem záchranáře z Rokycan, který vedle směn v sanitce pomáhá též na urgentním příjmu v plzeňské nemocnici a na ARO jednoho ze západočeských špitálů. V dalším z Příběhů první linie na CNN Prima NEWS anonymně vypráví, jak si člověk zvyká na smrt kolem sebe. Mluví o bezmezné únavě. I o tom, že brečí jak pacienti, tak zdravotníci.

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor
Zeman potvrdil vládní rošádu Běhounka za Blatného. Prozradil také, kdo nahradí Petříčka
reklama
reklama
Zavření okresů prezident Zeman vítá. Ať jsou vojáci při kontrolách přísní, vyzývá

Partie

Domácí zpravodajství

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích
Češi mění názor na esport, těší gamera T9Lakyho. Hru FIFA občas psychicky nedáváte
Další články
reklama
reklama