Hnutí ANO po letech obnovilo tradici stínových vlád. Ministři z kabinetu Petra Fialy (ODS) si z toho ale nic nedělají. „Vůbec tuto stínovou vládu nesleduji,“ řekl CNN Prima NEWS vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Babišova stínová vláda zasedá každý týden, následně sděluje stanoviska na tiskových konferencích. Redakce se ministrů Fialovy vlády zeptala, co na Babišův tah říkají a jestli je nemrzí, že když byli sami v opozici, stínovou vládu neměli.
„Vůbec tuto stínovou vládu neřeším a ani nesleduji. Pro sdělování našich stanovisek, postojů a návrhů jsme dokázali využít naši skutečnou aktivitu v legislativním procesu na půdě Parlamentu. Ale to by bylo pro pana předsedu moc náročné, to by musel začít jako poslanec skutečně pracovat a být členem nějakého výboru a ne jen honit selfíčka,“ reagoval vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) konstatovala, že mít stínovou vládu na Babišův kabinet nešlo. ODS šla cestou programových týmů, Černochová měla například v opozici na starost zahraniční politiku a obranu.
„Babišova vláda byla vládou chaotů, které stínovat nešlo. Navrhovali jsme průběžně realistická řešení na základě odborných hledisek, ne podle hnutí mysli premiéra nebo jeho marketingových poradců jako minulá vláda,“ napsala Černochová CNN Prima NEWS.
Langšádlová a Gazdík: Je to jen marketing
Někteří mluví o tom, že stínová vláda je jen krok pro marketing. „Sestavení stínové vlády vnímám jako marketingový nástroj. Nemyslím si, že jsme tak měli činit v době, kdy jsme byli v opozici,“ komentovala pro CNN Prima NEWS ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09).
Stínová vláda má podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) smysl v tom, že si strana rozdělí oblasti, které sleduje konkrétní člověk a kontroluje vládu, případně navrhuje alternativní řešení. „Babišova stínová vláda v základu kopíruje jeho skutečnou bývalou vládu – a tam přesně víme, jak fungovala. Tudíž si nedělám iluze. Je v tom určitě marketing, ale nepodceňoval bych to,“ napsal redakci ministr.
Podle něj je dobře, že někdo bude novou vládu kontrolovat. „Je to role opozice. Že jsme my stínovou vládu dříve neměli, mě nemrzí. Pořád myslím, že důležitější je to, co děláte, než jaké tomu dáváte nálepky. A myslím, že můžete navrhovat a připravovat řešení problému, aniž by někdo musel nutně mít stínový kabinet,“ míní Gazdík.
Podle úřadujícího premiéra Petra Fialy (ODS) je na každé opoziční straně, jakou strategii komunikace zvolí. „Pokud se ANO rozhodlo pro klasickou stínovou vládu, je to jejich strategie a víc k tomu nemám co říct,“ uvedl už před časem Fiala. Dodal, že občanští demokraté se v opozici rozhodli pro práci na principu externích týmů, expertů a skupin, čemuž voliči rozuměli.
Ve stínové vládě ANO sedí pět ministrů předchozí koalice s ČSSD. Alena Schillerová zastává post stínové ministryně financí, Karel Havlíček stínového ministra průmyslu a obchodu. Bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček je stínovým ministrem spravedlnosti, bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová je v roli stínové ministryně kultury.