Musíme se připravit na změny klimatu: Vyšší teploty i sucho a bouře

Intenzivní bouře, v posledních letech i tornáda, taky vysoké teploty a extrémní sucho. Klima v Česku se mění a to má zásadní vliv na zdejší krajinu. Experti upozorňují, že třeba z jižní Moravy by se v průběhu let mohla stát vyprahlá země stejně jako na Sahaře. Současně poukazují na nutnost zadržovat dešťovou vodu v krajině. O pomoc s dodávkami pitné vody už i letos začaly žádat první české obce. A vysoké teploty a nedostatek srážek mají za následek i vysoké riziko požárů, před kterými aktuálně varují meteorologové.

Česká republika je v podstatě jakousi střechou Evropy. Srážky, které tady spadnou, odtečou jinam. Riziko sucha je tedy v Česku vyšší než v okolních státech. Prohlásila to proděkanka Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze, Kateřina Černý Pixová v Novém dni, kde si připomněli světový Den sucha. Kromě zmiňované jižní Moravy se nedostatek vody v krajině aktuálně týká oblastí napříč celou zemí. Dopady sucha zatím odborníci neregistrují v horách v pohraničí.

Srážky suchu nezabrání

Situaci výrazně neovlivní bouřky ani občasné přeháňky. „Je vyšší teplota a zároveň dochází k delším obdobím bez srážek a potom máme období, kdy intenzivně prší, ale naše krajina není připravená tu vodu zadržet a potom ji v období sucha využívat,“ vysvětlila Černý Pixová, proč se na srážky nelze spolehnout. Ideální by podle expertky bylo, kdyby pršelo každou noc a přes den svítilo sluníčko.

Důležité jsou prý i jarní srážky, nicméně dodává, že závlaha je důležitá v průběhu celého roku. Tedy i v zimě, kdy se ale v posledních letech netvoří bohatá zásoba sněhu.

„Tudíž potom, když máme období sucha během jara, kdy potřebují zemědělci vláhu na polích, tak vlastně není z čeho brát, protože voda prostě na horách není.“

Zadržování vody v krajině

Uplynulá desetiletí českou krajinu výrazně změnila a bohužel, co se vody v ní týče, k horšímu. Vznikla rozlehlá pole. Z těch je velmi brzy sklizena úroda a orná půda dál zůstává bez porostu, který by ji chránil před vysokými teplotami a tím i před vysycháním. Z krajiny zmizely mokřady, remízky a další prvky, které dokáží zadržet vodu. Tím se mimochodem podle Kateřiny Černý Pixové citelně degradovala kvalita půdy. Odhaduje se, že se jedná až o dvě třetiny orné půdy u nás. „A půda je největší zásobárnou vody, která vůbec může být. Pokud je půda zdravá, tak má velké absorpční vlastnosti a dokáže vlastně tu půdu, tu vodu zadržet sama v sobě.“

Klíčem je návrat k přirozenosti

Podle Kateřiny Černý Pixové je klíčové obnovení zmiňovaných mokřadů, tůní i remízků. A nejen to.

„Zavařili jsme si v tom, že jsme napřimovali vodní toky, vybetonovali jejich koryta, takže je nutné zase podporovat revitalizaci těch vodních toků, aby nám hezky meandrovaly, aby to nebyl ten rovný pruh, který vlastně umožní rychlý odvod vody,“ což je mimochodem důležité i v opačném případě než je sucho – ⁠při povodních. „Když budete mít suchou krajinu, přijde vám intenzivní srážka, velmi rychle všechno odteče a potom na soutocích dojde k tomu, že voda bude dělat problém i tady v Praze.“

Pomoci může každý z nás

Spotřeba vody je v Česku, jak říká Kateřina Černý Pixová, relativně nízká. Doporučuje ale vodu recyklovat, dokud to jde. Dalším způsobem, jak se zapojit do boje se suchem, je třeba zachytávání dešťové vody na zahradách. Naopak velké nádrže nás prý před suchem neuchrání.

„Je potřeba se soustředit na spíše drobné prvky v krajině a udržet  vodu přímo tam, kde spadne. Ne ji soustřeďovat do velkých nádrží. Bude možná potřeba závlaha i zemědělské půdy. A stěhovat vodu z velké nádrže zpátky do polí by bylo neskutečně drahé a náročné,“ říká Černý Pixová.

V obcích dochází pitná voda ve studnách

„Kvůli suchu už se i letos začaly české obce obracet na Správu státních hmotných rezerv se žádostí o poskytnutí cisteren s pitnou vodou. K dispozici už ji dostala Jesenice na Rakovnicku,“ řekl ČTK předseda SSHR Pavel Švagr.

„Data s nimiž přišli vědci, kteří pracují na projektu Intersucho, říkají, že deštivé počasí na začátku června na většině území Česka dokázalo doplnit v půdě do jednoho metru vodu na normální či jen mírně podnormální úroveň,“ vyplývá dále z dat podle ČTK. Zasažené suchem nicméně zůstávají Podkrkonoší, střední Polabí a východní část Středočeského kraje. Jarní sucho bylo příliš dlouhé a výrazné na to, aby se za krátkou dobu podařilo díky srážkám doplnit vodu v řekách. Drtivou většinu vody vsákla půda a rostliny v ní.

Klimatické změně nezabráníme

Připravit bychom se prý měli na delší období sucha a s ním související další změny klimatu. Zvykat si zřejmě budeme muset na vyšší teploty nebo intenzivnější srážky a další extrémní jevy v počasí.

A změna zřejmě není tak daleko, jak by se nám líbilo. Český hydrometeorologický ústav už několik let po sobě každoročně varuje před rizikem požárů. Nejinak tomu bylo i na letošní Mezinárodní den sucha. Až do pondělního rána platí výstraha před požáry v celé zemi. „V severozápadní polovině Čech, kde je právě to sucho dlouhodobě nejvyšší, tak při vydávání se do lesa, například na sběr hub, buďte opravdu opatrní a nerozdělávejte oheň, protože opravdu vegetace je zde vyschlá,“ varoval diváky CNN Prima NEWS meteorolog Josef Hanzlík.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout
Ukrajina

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

Ukrajinským ozbrojeným silám se v posledních týdnech velmi daří. Povedla se jim překvapivá protiofenziva na severovýchodě země, Rusy vytlačují i na jiných místech. Objevuje se však nová hrozba. Blíží se zima a Ukrajina musí počítat s tím, že nedokáže zajistit potřebné teplo pro všechny. Na mnoha místech tak místní vlády vyzývají obyvatele, aby se připravili na zimu, jak jen to jde. Nákup teplého oblečení se hojně doporučuje i v hlavním městě Kyjevě. Podstatně horší situace však panuje v obcích, které byly válkou více poškozené. V současnosti se v nich lidé zvládnou zahřát jen u otevřeného ohně.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:29

Podle společného vyšetřování agentur Associated Press a PBS provozovalo Rusko operaci, při níž pomocí zfalšovaných dokumentů ukradlo ukrajinské obilí v hodnotě nejméně 530 milionů dolarů

22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

21:44

Ruská porážka v Lymanu mění ruský informační prostor

21:28

Na Muskův tweet reagoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Domácí zpravodajství

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.