Nekrmte nutrie, radí odborníci. Ničí břehy a vytlačují naše původní druhy živočichů

V české krajině se podle Ondřeje Mikulky z Ústavu ochrany lesů a myslivosti Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně přemnožily nutrie, které patří k nejvíce invazivním živočichům planety. Lidé je považují za neškodné a poblíž velkých sídel je přikrmují, což problém umocňuje. Přikrmování volně žijících zvířat je obecně problém. Lidé to ve většině případů dělají špatně a zvířatům ubližují.

Lidem se nutrie líbí

„Za poslední roky zaznamenáváme nebývalý nárůst nutrií v krajině. Pravděpodobnou příčinou rozšíření jsou velmi mírné zimy a příhodné podmínky v krajině. Nutrie se v těchto podmínkách rozmnožuje několikrát za rok, přičemž rodí čtyři až šest mláďat v jednom vrhu,“ uvedl Mikulka. V Českých poměrech navíc nutrie nemá přirozeného nepřítele.

Na honebních pozemcích mohou nutrie lovit nebo odchytávat myslivci. „To však naráží na konfliktní náhled veřejnosti, která regulaci těchto druhů bere s velkou nevolí,“ řekl vědec. Na nehonebních pozemcích lze nutrie lovit bez omezení. Odpovědnou osobu pověřuje místně příslušná státní správa.

Choroby, sesuvy břehů a symbióza s potkany

Nutrie pochází z Jižní Ameriky, ale momentálně žije ve volné přírodě i v Severní Americe, v Evropě, Asii a Africe a téměř všude je považována za invazivní a obtížný druh. Je dokonce zařazena na seznam 100 nejhorších invazivních druhů na světě.

Nutrie si vyhrabávají dlouhé chodby, to narušuje stabilitu břehů a poškozuje kořeny břehových porostů. Rychleji se tak sesouvají břehy a hrozí pád stromů.

Z nemocí šíří nutrie třeba salmonelózu, tularemii a leptospirózu, přenáší i cizopasníky. Po krmení nutrií často zůstávají na březích zbytky potravy, kterou spotřebovávají potkani. Ti se běžně lidí straní, od nutrií ale mohou „odkoukat", jak jednoduché je získat potravu.

Zákaz krmení

Nutrie se často stahují do městských částí, do okolí školek i škol, a tak města vydávají upozornění, aby je lidé nekrmili. Lidé je považují za neškodné a poblíž velkých sídel je přikrmují, což problém umocňuje. Nutrie vytlačují původní druhy živočichů, narušují břehy budováním nor a přenášejí nemoci. Odborníci se shodují, že nejlepším řešením pro všechny by byl zákaz krmení nutrií s tím, že by byl vymahatelný. Zákaz krmení nutrií už vydaly Pardubice, Český Dub na Liberecku či Kuřim na Brněnsku.

Nutrie tedy nekrmte! Obecně je v dnešní době problém v přikrmování volně žijících zvířat. Asi nejčastějším prohřeškem je pečivo, které lidé doslova zvířatům cpou. Pokud chcete dětem ukázat labutě nebo kachny, jděte příkladem a kupte krmivo pro vrubozubé ptáky.

Čím vodní ptáky potěšíte

Kukuřicí, ovsem, pšenicí, žitem, vařenou i nevařenou rýží, ptačím zobem, mraženým hráškem, nakrájeným hlávkovým či jiným salátem, různými zeleninovými odřezky či slupkami. Prodávají se i granule pro vrubozubé ptáky. Podle Luboše Vaňka, vedoucího Záchranné stanice na Huslíku, není přikrmování vodního ptactva vůbec potřeba. Své přirozené potravy mají totiž dostatek.

Nekrmte ani zvířata za ohradou

Pokud chcete pomoci, můžete přinést nasušené pečivo, ovoce, zeleninu nebo granule přímo majiteli! Myslete na to, že i když dáte koni jedno jablko, mohlo mu ho dát už dvacet lidí před vámi a dá dvacet po vás. Zvířata pak hynou ve velkých bolestech.

Lesní zvěř přikrmují myslivci

Za přikrmování lesní zvěře zase zodpovídají myslivci, a proto byste jim do krmelců neměli nikdy házet nic bez jejich souhlasu. Rozhodně jim ublížíte zbytky z kuchyně, jako je pečivo, cukroví, buchty, chlebíčky a podobně.

Miska s vodou je základ

Jestli chcete pomoci volně žijícím zvířatům, myslete hlavně na vodu. Ta je životně důležitá v letním období hlavně pro ptáky, veverky a ježky, kteří se pohybují ve městech.

Tagy: