reklama

Nekrmte nutrie, radí odborníci. Ničí břehy a vytlačují naše původní druhy živočichů

V české krajině se podle Ondřeje Mikulky z Ústavu ochrany lesů a myslivosti Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně přemnožily nutrie, které patří k nejvíce invazivním živočichům planety. Lidé je považují za neškodné a poblíž velkých sídel je přikrmují, což problém umocňuje. Přikrmování volně žijících zvířat je obecně problém. Lidé to ve většině případů dělají špatně a zvířatům ubližují.

reklama

Lidem se nutrie líbí

„Za poslední roky zaznamenáváme nebývalý nárůst nutrií v krajině. Pravděpodobnou příčinou rozšíření jsou velmi mírné zimy a příhodné podmínky v krajině. Nutrie se v těchto podmínkách rozmnožuje několikrát za rok, přičemž rodí čtyři až šest mláďat v jednom vrhu,“ uvedl Mikulka. V Českých poměrech navíc nutrie nemá přirozeného nepřítele.

Na honebních pozemcích mohou nutrie lovit nebo odchytávat myslivci. „To však naráží na konfliktní náhled veřejnosti, která regulaci těchto druhů bere s velkou nevolí,“ řekl vědec. Na nehonebních pozemcích lze nutrie lovit bez omezení. Odpovědnou osobu pověřuje místně příslušná státní správa.

Choroby, sesuvy břehů a symbióza s potkany

Nutrie pochází z Jižní Ameriky, ale momentálně žije ve volné přírodě i v Severní Americe, v Evropě, Asii a Africe a téměř všude je považována za invazivní a obtížný druh. Je dokonce zařazena na seznam 100 nejhorších invazivních druhů na světě.

Nutrie si vyhrabávají dlouhé chodby, to narušuje stabilitu břehů a poškozuje kořeny břehových porostů. Rychleji se tak sesouvají břehy a hrozí pád stromů.

Z nemocí šíří nutrie třeba salmonelózu, tularemii a leptospirózu, přenáší i cizopasníky. Po krmení nutrií často zůstávají na březích zbytky potravy, kterou spotřebovávají potkani. Ti se běžně lidí straní, od nutrií ale mohou „odkoukat", jak jednoduché je získat potravu.

Zákaz krmení

Nutrie se často stahují do městských částí, do okolí školek i škol, a tak města vydávají upozornění, aby je lidé nekrmili. Lidé je považují za neškodné a poblíž velkých sídel je přikrmují, což problém umocňuje. Nutrie vytlačují původní druhy živočichů, narušují břehy budováním nor a přenášejí nemoci. Odborníci se shodují, že nejlepším řešením pro všechny by byl zákaz krmení nutrií s tím, že by byl vymahatelný. Zákaz krmení nutrií už vydaly Pardubice, Český Dub na Liberecku či Kuřim na Brněnsku.

Nutrie tedy nekrmte! Obecně je v dnešní době problém v přikrmování volně žijících zvířat. Asi nejčastějším prohřeškem je pečivo, které lidé doslova zvířatům cpou. Pokud chcete dětem ukázat labutě nebo kachny, jděte příkladem a kupte krmivo pro vrubozubé ptáky.

Čím vodní ptáky potěšíte

Kukuřicí, ovsem, pšenicí, žitem, vařenou i nevařenou rýží, ptačím zobem, mraženým hráškem, nakrájeným hlávkovým či jiným salátem, různými zeleninovými odřezky či slupkami. Prodávají se i granule pro vrubozubé ptáky. Podle Luboše Vaňka, vedoucího Záchranné stanice na Huslíku, není přikrmování vodního ptactva vůbec potřeba. Své přirozené potravy mají totiž dostatek.

Nekrmte ani zvířata za ohradou

Pokud chcete pomoci, můžete přinést nasušené pečivo, ovoce, zeleninu nebo granule přímo majiteli! Myslete na to, že i když dáte koni jedno jablko, mohlo mu ho dát už dvacet lidí před vámi a dá dvacet po vás. Zvířata pak hynou ve velkých bolestech.

Lesní zvěř přikrmují myslivci

Za přikrmování lesní zvěře zase zodpovídají myslivci, a proto byste jim do krmelců neměli nikdy házet nic bez jejich souhlasu. Rozhodně jim ublížíte zbytky z kuchyně, jako je pečivo, cukroví, buchty, chlebíčky a podobně.

Miska s vodou je základ

Jestli chcete pomoci volně žijícím zvířatům, myslete hlavně na vodu. Ta je životně důležitá v letním období hlavně pro ptáky, veverky a ježky, kteří se pohybují ve městech.

Tagy:
příroda volně žijící živočichové nutrie přikrmování zvířat

Vakcíny proti covidu jako dobrý byznys. Pfizer a Moderna je zdražily až o čtvrtinu

Farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna v posledních smlouvách s EU navýšily ceny za vakcíny proti COVID-19. V případě Pfizeru je cenovka vyšší zhruba o čtvrtinu, Moderna je dražší asi o deset procent. Napsal to v neděli web Financial Times (FT), který získal k částem dohody přístup a podle nějž si firmy vyjednaly zvýšení cen kvůli obavám ohledně vedlejších účinků jiných očkovacích látek a diskusím o nutnosti dalších dávek pro již plně naočkované lidi. Pfizer a Moderna obsah svých smluv nekomentují.

V armádě umíralo za socialismu i 200 vojáků ročně. V tanku, ale také vlastní rukou

Téměř každý, kdo sloužil v komunistické Československé lidové armádě, se nějakým způsobem dotkl smrti. Před listopadem 1989 umíralo 150 až 200 vojáků základní vojenské služby ročně, v šedesátých letech ještě více. Historikové tuhle temnou kapitolu armády teprve odkrývají. „Kamarád na letišti v Čáslavi si vzal život, protože ho nepustili za snoubenkou,“ vypráví Štefan Rejda, v armádě sloužil v letech 1976 a 1978. Další pamětníci vzpomínají na vojáky utopené v tancích nebo omylem zastřelené.

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

reklama

Domácí zpravodajství

Tragická nehoda u Karlových Varů má dvě oběti. Zemřela matka s dítětem, další jsou zranění

Při tragické nehodě dvou osobních aut u Karlových Varů v neděli zemřelo dítě a jeho matka. Další tři lidé se při střetu zranili, dva z nich přepravil vrtulník do plzeňské nemocnice. Silnice číslo 6 směrem na Prahu u střelnice je kvůli nehodě v obou směrech uzavřená, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Podle webu dopravniinfo.cz bude silnice uzavřena přibližně do 14:30.

reklama