reklama

Nemůžeme se ke covidu chovat jako k chřipce. Jsme ve válce s omikronem, tvrdí Philipp

Zatím ještě nenastal čas přistupovat ke covidu jako ke chřipce. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl lékař a poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL). Soudí tak i na základě nevyzpytatelného omikronu, který v některých státech způsobil zaplnění nemocničních kapacit. V jiných zemích však i přes vysoký počet nakažených tato varianta chod zdravotnictví ovlivňuje minimálně.

reklama

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) bude v pátek odpoledne jednat o změnách protiepidemických opatření. Vláda chce mimo jiné určit profesní skupiny, kterých se bude týkat takzvaná pracovní karanténa. Ta by jim umožňovala chodit do práce, i když budou mít pozitivní antigenní test. Vláda tak chce udržet fungování státu v chodu i v případě, že by varianta omikron naplno udeřila v Česku.

Podle lidoveckého poslance Toma Philippa stojí před Fialovým kabinetem velmi složitý úkol. „Měli bychom se inspirovat v zahraničí, ale vymyslet funkční systém bude složité. Omikron někde nemocnice plní a jinde ne. Je těžké se v tom orientovat,“ zmínil ve vysílání CNN Prima NEWS. Philipp je přesvědčen, že je potřeba k problému přistupovat individuálně.

„Vláda musí říct, koho necháme doma v karanténě a koho pustíme do práce. Měla by vybrat tak, aby v případě vysokého počtu nakažených, nezkolaboval systém,“ dodal. S tím, že je varianta omikron velmi nevyzpytatelná, souhlasí i opoziční poslanec a rovněž lékař Julius Špičák (ANO).

Špičák: Funkční systém se vymyslet nedá

„Když se kouknete do okolních zemí, tak se omikron chová různě. Někde je prudký nárůst hospitalizovaných, zatímco v některých zemích přes nárůst nakažených počet hospitalizovaných klesá. Funkční systém se v současnosti prakticky vymyslet nedá. Covid se chová nepředvídatelně, stanovit normy pracovní karantény bude složité,“ řekl.

Sám by do pracovní karantény zahrnul celé školství, ovšem za dodržování přísného nošení ochranných pomůcek. Podle Philippa je ovšem české školství díky opakovanému testování chráněno poměrně dobře

„Nejsem si jistý, jestli je to tak klíčové, abychom pouštěli velice infekční děti do kolektivu, kde mohou nakazit ostatní. Měli bychom se soustředit na obory, kde v případě, že se zastaví práce, dojde k ohrožení běžného chodu státu,“ prohlásil.

Srovnání s chřipkou

Philipp také uvedl, že ještě není čas chovat se ke covidu jako k běžné chřipce. „Jakmile přestane zaplňovat nemocnice, budeme k němu moci tak přistupovat. Je válka s omikronem, musíme to tak brát. Ve válce se někdy musí přijímat opatření, která jsou trochu nebezpečná, to se nedá svítit,“ zdůraznil.

Mnoho odborníků ale v posledních týdnech upozorňuje na to, že čas vnímat covid jako chřipku už přišel, a to právě kvůli variantně omikron, která má být přes svou větší nakažlivost mnohem méně patogenní než indická delta. Nová zpráva od vědců z Washingtonské univerzity dokonce tvrdí, že je omikron méně nebezpečný než běžná chřipka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Finance

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama