Neočkovaní vzali pár hodin před zákazem služby útokem. Kadeřnictví praskají ve švech

Neočkovaní lidé mají tento víkend poslední možnost zajít si například do restaurace, kina, na kosmetiku nebo k holiči. Služby tak na některých místech praskaly ve švech. Lidé bez vakcíny tak reagují na nová covidová opatření vlády, která je značně omezí, protože prokázat se negativním testem už jim ve veřejných místech nestačí.

Od pondělí nebudou moci neočkovaní využít služeb jako jsou kadeřnictví, manikúra, pedikúra, tetovací služby nebo také pánská holičství. Podle provozovatelů těchto míst lidé rychle zareagovali a rychle začali veškeré služby obvolávat.

„Já tu mám denně minimálně šest telefonátů, kdy se lidé chtějí co nejrychleji ostříhat a zkrátka to stihnout to do pondělí,“ řekl jeden z dotazovaných podnikatelů redakci CNN Prima NEWS. Podle slov majitelů není bohužel v jejich silách všem zájemcům vyhovět. Zákazníci, kteří nejsou očkovaní nebo po prodělané nemoci, se však snaží objednat, jak jen to jde.

Za očkování vstupenky na zápas

„Člověk toho musí hodně stihnout – hospoda, plovárna, kino. Co máme dělat?“ nechal se slyšet jeden ze zákazníků. Ačkoli mají teď provozovatelé služeb napilno, od pondělka se obávají dopadů přísných opatření. „Myslím, že to asi každý vidí. Nejde jenom o restaurace, jde o všechny služby. Je to už neúnosné,“ řekl Petr Scheinpflug, spolumajitel jedné z českobudějovických restaurací.

Provozovatelé sportovišť očekávají úbytek zhruba poloviny klientů. Mnozí z nich přišli v sobotu naposledy. Právě proto, že většina podnikatelů nechce přijít o své zákazníky, podporuje tak očkovací kampaň naplno. Mezi ty patří i hokejový klub Motor České Budějovice. „Každý, kdo se nechá naočkovat v budějovickém očkovacím centru, od pondělí dostane dvě vstupenky na nějaký z lednových zápasů,“ uvedl mluvčí klubu Tomáš Kučera.

Do té doby, než se opatření opět zmírní, mají neočkovaní fanoušci poslední možnost zajít si tuto neděli na hokej v Českých Budějovicích.

Hodinové fronty na očkování

Život se pro neočkované zpřísňuje již nějakou dobu. Doposud se však mohli prokazovat alespoň negativním testem, který si museli již několik týdnů hradit ze svého. Od pondělí ale většina nevakcinovaných lidí přijde i o tuto možnost.

Existují případy, kdy se neočkovaní ještě mohou prokázat negativním a ne déle než 72 hodin starým PCR testem. Týká se to všech osob do 18 let nebo lidí, kteří doloží, že se nemohou kvůli kontraindikaci očkování podrobit.

Nově přijatá opatření již přiměla k očkování lidi ve velkém, a tak v sobotu pražská očkovací centra zaznamenala dlouhé fronty. Jeden ze zaměstnanců očkovacího centra na Chodově řekl, že čekací doba na vakcínu proti covidu je minimálně hodinu a půl a zájem je dosud největší, co zažil. Pracovník ostrahy na Hlavním nádraží Praha odhadl dobu čekání až na několik hodin. Lidé v obou frontách se vesměs shodli, že je k očkování proti covidu přinutily okolnosti, hlavně zpřísnění opatření.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:48

Soul neuznává ruskou anexi ukrajinských území, vyzývá k zachování suverenity

09:31

Expert: Do armády narukují i HIV pozitivní. Možná se dostanou i na frontu, nikomu to nevadí

08:45

Rusko podle Patruševa nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

08:22

Analytici ISW předpovídají pád Lymanu během 72 hodin

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Domácí zpravodajství

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.