
Přípravy na papežův pohřeb
Pohřeb papeže Františka se uskuteční v sobotu v 10:00 v bazilice svatého Petra ve Vatikánu. O datu pohřbu v úterý ráno rozhodli kardinálové, informují tiskové agentury. Tělo papeže, který zemřel v pondělí, bude ve středu ráno převezeno do baziliky svatého Petra, kde se mu budou moci lidé poklonit. Účast na pohřbu už přislíbili někteří světoví vůdci. Volba nového papeže by mohla začít mezi 5. až 10. květnem. Vatikán také v úterý zveřejnil první snímky papeže v rakvi.
Rakev s papežovým tělem bude převezena ve středu ráno v 9:00 z kaple Domu Svaté Marty do baziliky svatého Petra. Ráno se uskuteční krátké procesí. Po obřadu se v bazilice budou moci věřící s papežem rozloučit.
K TÉMATU: Papež byl hlasem soucitu, napsal Lipavský. Smutní i Babiš, Talíř vzpomněl na osobní setkání
Účast na pohřbu zatím přislíbili například francouzský prezident Emmanuel Macron či americký prezident Donald Trump. Zúčastnit se chce také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, sdělil tiskovým agenturám zdroj z jeho kanceláře. Podle prohlášení Kremlu naopak s účastí na sobotním pohřbu nepočítá ruský prezident Vladimir Putin, uvedla agentura AFP.
Do Vatikánu přiletí i prezident Argentiny Javier Milei. Papež František z Argentiny pocházel. Z Latinské Ameriky se očekává účast i prezidenta Brazílie Luize Inácia Luly da Silva. Brazílie je označována za největší katolickou zemi. Z Německa přijede spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier, svou účast oznámila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Pohřební ceremoniál povede děkan sboru kardinálů Giovanni Battista Re. Po pohřbu bude rakev převezena do baziliky svatého Petra a pak do baziliky Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore), kde papež vyjádřil přání být pohřben. František bude prvním papežem od roku 1903, který bude pochován mimo historické vatikánské zdi, píše agentura Reuters. Bazilika je ale považována na základě úmluvy s Itálií za vatikánské území.
Kondolence z celého světa
Volba nové hlavy katolické církve by pak mohla začít mezi 5. až 10. květnem, píše tisk. Vatikánská pravidla stanovují, že konkláve začíná 15. a 20. dnem po úmrtí papeže. Umožňují ale i dřívější začátek, pokud se kardinálové–volitelé do Vatikánu dostaví před uvedenou lhůtou.
V úterý ráno Vatikán zveřejnil první fotografie zesnulého papeže uloženého v rakvi. Papežovo tělo bylo v pondělí večer přeneseno do kaple Domu svaté Marty, kde žil.
VIDEO: Kdo bude novým papežem?
Reakce, kondolence i vyjádření zármutku v pondělí vyjadřovali čelní politici, náboženští vůdci i věřící. Kondolenci vyjádřila v úterý Čína, která nemá s Vatikánem oficiální diplomatické vztahy, oba státy ale mají podepsanou dohodu o jmenování biskupů. Vatikán uznává Tchaj-wan.
Kdo rozhoduje o nové hlavě církve?
Po úmrtí papeže nastává devítidenní smutek. Zesnulý papež je oblečen do příslušného roucha, následně mu vzdávají hold věřící i světoví lídři v bazilice svatého Petra.
Do italského centra římskokatolické víry se poté sjedou její představitelé z celého světa, celkem jde o 135 kardinálů. Vatikánská pravidla stanovují, že jednání po úmrtí papeže se musí účastnit kardinálové, kteří jsou mladší 80 let. Starší kardinálové, mezi kterými je i Čech Dominik Duka, tuto povinnost nemají a volby papeže se neúčastní.
Vrcholné představitele církve čeká volba již 267. papeže. Jejich setkání se nazývá konkláve, což pochází z latinského clausum cum clave, neboli uzamčen na klíč.
Duka: František nikdy nezapomněl na svět
Kardinál Duka pro CNN Prima NEWS ke skonu Františka řekl, že zesnulý papež „nikdy nezapomněl na svět“. „Po pádu berlínské zdi Washington i Moskva nechali třetí svět plavat. Byl to právě papež František, který stále připomínal bídu a nouzi, ale také varoval před vývojem, který směřuje ke třetí světové válce,“ uvedl.
Zmínil také, že předchozí hlavy církve – Jan Pavel II. a Benedikt XVI. – apelovaly především na to, aby v Evropě zavládly „lidské rovnováhy“. „Pro Františka takové otázky nehrály roli. On viděl hlavně napětí mezi prvním a třetím světem a nová napětí, která vznikala v Evropě,“ dodal Duka.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Do Česka papež nepřijel. Na Slovensku viděl romské ghetto a odsoudil násilí rudoarmějců